Z ŻYCIA SZKOŁY

Z ŻYCIA SZKOŁY

WRZESIEŃ 2014/2015

Sprzątanie Świata w Sarbinowie

GALERIA

 

19.09.2014 roku   Szkoła Podstawowa im Straży Granicznej w Sarbinowie dołączyła do  Sprzątania Świata - społecznej kampanii  ekologicznej prowadzonej w wielu zakątkach naszego globu.

 Uczestniczymy w akcji już od początku jej trwania  i kolejne roczniki uczniów dowiadują  się  jakie znaczenie ma zachowanie czystości oraz utrzymanie dobrego  stanu środowiska naturalnego. Tegoroczna akcja, która odbywała się  pod hasłem przewodnim Turysto! Szanuj Środowisko!, zakończyła się pełnym sukcesem. Piękna , słoneczna pogoda towarzyszyła uczniom   klasy zerowej,  klas: 1-3 i  4-6 , którzy przy wsparciu Urzędu Gminy  Mielno i MOSiR-u, porządkowali  wejścia na plażę, plażę, obrzeża wydm i drogę leśną. Młodzież zaopatrzona w rękawice i worki , jak co roku zebrała mnóstwo różnego pochodzenia odpadów. Najwięcej było małych  śmieci pozostawionych przez turystów, ale zdarzały się też opony, części mebli, stare monitory itp.

Z przykrością można stwierdzić, że mimo wielu akcji edukacyjnych i promocji segregacji i wyrzucania odpadów do przeznaczonych dla nich miejsc  niektórzy nadal  tkwią przy starych niekorzystnych dla środowiska nawykach zaśmiecając plażę,  wydmy i las. Oznacza to, że nadal będziemy musieli  uczyć siebie     i innych odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz podejmować działania w celu zapewnienia czystości i porządku w naszej miejscowości .

Monika Rosowska-Kroeb

 

PLENER MALARSKI W POLANOWIE

GALERIA

We wrześniu 2014 roku klasa VI była na plenerze malarskim w Polanowie organizowanym przez Nadleśnictwo Polanów. Plener odbył się pod hasłem "Barwy Jesieni" . Uczniowie wykonywali prace techniką pasteli olejnych, przedstawili na nich piekną złotą jesień. Pogoda nam nie sprzyjała , ale młodzież pracowała z dużym zaangażowaniem. Przywieźliśmy 2  nagrody. Wyróżnienie zdobyli Kaja Wasilewska i Wiktor Wypuszcz. Gratulacje składają uczniowie, nauczyciele i Pani Dyrektor.

Przyłączamy się do gratulacji i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej.

              Opiekunowie Dorota Olszewska i Halina Sztreja

PAŹDZIERNIK 2014/2015

 

 

Młodzieżowa orkiestra dęta zaczęła grać w Sarbinowie

GALERIA

Dodano: 21 października 2014, 7:00 Autor: Inga Domurat

Wydawać by się mogło, że skompletowanie chętnych dzieci do grania w orkiestrze dętej będzie bardzo trudne, bo okiełznać trąbkę czy tubę nie jest łatwo. Ale nie w Sarbinowie.

Dzieci z orkiestry dętej "Muzycy morscy" grają na nowych instrumentach, wysokiej klasy, za których ubezpieczenie zapłacili rodzice i dlatego młodzi muzycy mogą je zabierać do domu i ćwiczyć. (fot. Inga Domurat)

Pomysł stworzenia w Szkole Podstawowej w Sarbinowie dziecięcej orkiestry dętej już od ponad dwóch lat kiełkował w głowach nauczycieli i mieszkańców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Ekologicznym Nasze Sarbinowo.

- Chcieliśmy zrobić coś fajnego dla dzieci, obudzić w nich pasję, a przy okazji nauczyć obowiązkowości, odpowiedzialności i stąd pomysł na orkiestrę - mówi Izabela Wasilewska, nauczycielka muzyki i nauczania początkowego w szkole w Sarbinowie.

- W Niemczech podobnych orkiestr jest około 2000, dlaczego więc jedna nie miałaby być w gminie Mielno. Dwa lata trwała procedura pozyskiwania pieniędzy na instrumenty. Ostatecznie złożyliśmy wniosek do Grupy Rybackiej i dostaliśmy potrzebną kwotę. Łącznie z wkładem własnym, który dała nam gmina, uzbierało się aż 74 tys. złotych. Mogliśmy kupić 19 instrumentów. Jeden użyczam ja i dzięki temu do orkiestry przyjęliśmy 20 dzieci w wieku 9-13 lat.

Orkiestra nosi nazwę "Muzycy morscy". Gry na flecie uczy Izabela Wasilewska, na klarnecie i saksofonie - Marcin Fijałkowski, a na trąbce czy perkusji - Edward Klepczyński. Obaj nauczyciele z koszalińskiej szkoły muzycznej. To oni przeprowadzili przesłuchania, by zweryfikować, czy dzieci dobrze dobrały sobie instrumenty. I okazało się, że intuicyjnie zrobiły to idealnie. Nikogo nie trzeba było przekonywać do gry na innym instrumencie, bo wybór był trafny.

Pieniądze na instruktorów Stowarzyszenie uzyskało z fundacji "Działaj Lokalnie". 5 tys. złotych wystarczy do końca stycznia przyszłego roku, ale już pisane są kolejne wnioski do różnych instytucji, by orkiestra w działalności nie miała żadnej przerwy.

Zajęcia odbywają w szkole w Sarbinowie, w każdą sobotę. Orkiestra jest już po jednym koncercie. - Edward Klepczyński przygotował podkład muzyczny, którym były standardy muzyki popowej, wspomagała nas orkiestra dziecięca z Koszalina, a nasze dzieci miały włączać się w odpowiednich momentach - mówi Izabela Wasilewska.

- W końcu znały tylko cztery dźwięki. Wyszło sympatycznie, zwłaszcza że nikt nie wierzył, że po raptem kilku lekcjach tacy naturszczycy zagrają cokolwiek. A jednak. Rodzice dzieci byli wzruszeni, a dzieciaki nabrały chęci do gry.

Potwierdza to 12-letnia Małgorzata Olewicz, która w orkiestrze gra na flecie i robi to coraz lepiej. Ma zapał do gry i nawet po skończeniu szkoły nie zamierza rezygnować z rozbudzonej pasji. Podobnie Maciej Szczeparski, który gra na trąbce. Wie, że uzyskanie czystego dźwięku, nie jest łatwe i wymaga dużo ćwiczeń. Ale on nie narzeka, tylko chętnie przychodzi na próby.

 

Polskie Państwo Podziemne

Dnia 02 października w szkole odbył się uroczysty apel z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie kl. VI: Mateusz Czadrowski, Joanna Mierzwińska ,Małgorzata Olewicz i Paulina Wyka zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, przedstawiający najważniejsze fakty i daty, dotyczące tego wydarzenia. Prezentację zakończono wspólnym odśpiewaniem naszego hymnu narodowego. Następnie został przeprowadzony krótki konkurs wśród słuchaczy na temat apelu. Okazało się, że bardzo wielu żaków , wśród nich nawet najmłodsi uczniowie słuchali uważnie i zgłaszali się chętnie do odpowiedzi. Najlepsi z nich otrzymali słodkie nagrody. Na apelu gościliśmy przedstawiciela władz Gminy Mielno wicewójta  p. Czesława Zdrojewskiego, który przekazał uczniowi kl. III- Szymonowi Dzwończykowi nagrodę za udział w Gminnym Konkursie Plastycznym poświęconym Polskiemu Państwu Podziemnemu.

O tym chlubnym okresie w naszej historii  przez kilka kolejnych dni przypominała uczniom pamiątkowa dekoracja, przed którą płonęły biały i czerwony znicz na znak pamięci bohaterów tamtego wydarzenia.

Apel przygotowały: Halina Sztreja i Dorota Wizner, oprawę muzyczna zapewniła Izabela Wasilewska

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

GALERIA

Jak nie pisać wierszy,

jakże nie płonąć w podzięce.

Za dar najpiękniejszy, za SERCE.

 

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom.

10 października  2014 r. w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Na uroczystość przybyła  Wójt Gminy Mielno  Olga Roszak – Pezała. Uczniowie pod kierunkiem pani Izabeli Wasilewskiej przygotowali część artystyczną, w której wierszami i piosenkami  dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do nagrodzenia nauczycieli i pracowników oświaty. Po przedstawieniu dyrektor  szkoły pani Izabela Iwaniec wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikowi obsługi. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust pani wójt, były kwiaty i słowa uznania dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.  Rada Rodziców wręczyła pracownikom szkoły piękne kwiaty i zaprosiła na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

 

LISTOPAD 2014/2015

 

                              

 

Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo wraz z Samorządem Uczniowskim szkoły zaprasza do konkursów!!!

Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody.

Regulamin konkursów:

na „najładniejszy stroik świąteczny” oraz „kartkę świąteczną”.

Cele konkursu:

 

  • kultywowanie tradycji chrześcijańskiej

  • rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej uczniów

  • rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej młodzieży oraz mieszkańców Gminy Mielno

  • integracja wielopokoleniowa mieszkańców Gminy Mielno

  • rozwijanie wrażliwości estetycznej

  • stworzenie uczniom i mieszkańcom Gminy Mielno możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych

 

Warunki uczestnictwa:

w konkursie biorą udział uczniowie kl.0-6  Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie oraz  mieszkańcy Gminy Mielno

 

Technika prac dowolna

Podpisane prace należy dostarczyć organizatorowi konkursu 18.12.2014 roku do godziny 10.00 w SP Sarbinowo ul. Nadmorska 27 a

 

Kryteria oceny:

Jury powołane przez organizatorów konkursu oceniać będzie w dwóch kategoriach oddzielnie dwa konkursy:

1 kategoria - uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbinowie(kartka, stroik)

2 kategoria – mieszkańcy Gminy Mielno (kartka, stroik)

 

 Przy ocenie jury będzie brać pod uwagę:

pomysłowość, oryginalność, wkład pracy włożony przez ucznia/mieszkańca, estetykę wykonania.

 

Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia!

Organizator Stowarzyszenie Ekologiczne „Nasze Sarbinowo”

Izabela Wasilewska

601 175 813

 

 

 

Ślubowanie zerówkowiczów

 

18 listopada w oddziale zerowym Szkoły Podstawowej w Sarbinowie miało miejsce ślubowanie na zerówkowicza. Przy licznie zgromadzonych rodzicach najmłodsze dzieci z naszej szkoły zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie, sprawnościowe i taneczne. Uroczystego pasowania dokonały Ilona Puława i izabela Wasilewska. Po prezentacjach dzieci nastapił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zerówkowiczom życzymy samych sukcesów w nauce i dobrej zabawy.

 

 

Hej, ho żagle staw

 

Zespół Muszelki w składzie: Ania Puława, Szymon Puława, Maja Wilk, Natalia Jarosz, Julia Pawłowska, Julia Kulikowska, Michał Niechajczyk, Hubert Dziaduch, Olek Wasilewski, Miłosz Czadrowski, Oliwia Nowakowska  22 listopada podczas 9 . Festiwalu piosenki Żeglarskiej i Turystycznej SZUM  w Mścicach zajął 2. miejsce. Młodym artystom, którzy pierwszy raz brali udział w konkursie wokalnym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystyczncyh.

                            opiekun zespołu Izabela Wasilewska

 

Prawa Dziecka - dzień życzliwości

            Dnia 20 listopada Samorząd Szkolny Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie przygotował gazetkę szkolną na temat I Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, a nauczyciele na swoich lekcjach zrealizowali tematy dotyczące praw i obowiązków uczniów oraz wzajemnej życzliwości. Jest to okazja na eksponowanie istotnych praw jakie posiadają dzieci. Do najistotniejszych należą:

 

·        Prawo do życia i rozwoju,

 

·        Prawo do tożsamości i identyczności (prawo do nazwiska, imienia, obywatelstwa, wiedzy o własnym pochodzeniu),

 

·        Prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,

 

·        Prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dotyczących dziecka, w postępowaniu administracyjnym i sądowym,

 

·        Prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,

 

·        Prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć seksualnych i wszelkiego okrucieństwa,

 

·        Prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia.

 

Prawa socjalne:

 

·        Prawo do odpowiedniego standardu życia,

 

·        Prawo do ochrony życia,

 

·        Prawo do zabezpieczenia socjalnego,

 

·        Prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

 

Prawa kulturalne:

 

·        Prawo do nauki,

 

·        Prawo do korzystania z dóbr kultury,

 

·        Prawo do informacji,

 

·        Prawo do znajomości swoich praw.

 

Prawa polityczne:

 

·        Prawo do stowarzyszania się i zgromadzeń w celach pokojowych.

 

Każde dziecko powinno to znać!!!

 

Tekst Ewa Jabłońska

 

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole przybrały bardzo nietypowy przebieg. Otóż gościliśmy w naszej placówce przedstawicieli rekonstrukcyjnej grupy historycznej z Koszalina. Trzech panów zaprezentowało się gościom w mundurach z okresu pierwszej wojny światowej. A kierujący grupą, pan A. Izraelski, opowiedział zebranym o okolicznościach odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po prelekcji przyszedł czas na omówienie i zaprezentowanie eksponatów, które członkowie grupy rekonstrukcyjnej przywieźli ze sobą. Ta część obchodów okazała się najciekawszą i najbardziej ekscytującą dla naszych uczniów, gdyż każdy mógł dotknąć, a nawet potrzymać np. różne rodzaje broni.

Taka forma obchodów narodowego święta na pewno była atrakcyjna dla uczniów i służy lepszemu zapamiętaniu okoliczności  przełomowego momentu w historii Polski.

 

GRUDZIEŃ 2014/2015

 

Koncert kolęd

18 grudnia  w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie miał miejsce koncert kolęd w wykonaniu Dziecięcej Orkiestry Dętej „Morscy muzycy”. 22 osobowa  orkiestra zaprezentowała 3 utwory” Jingle Bells”, „Lulajże Jezuniu”, „Kurki trzy”. Na solowe wystąpienia przy akompaniamencie Izabeli Wasilewskiej odważyli się Asia Mierzwińska, Maciej Szczeparski, Ewa Szewczyk, Martyna Wilk, Damian Andrzejewski, Paulina Wyka, Mateusz Czadrowski, Kaja Wasilewska.    Popisowe solo zaprezentowali  instruktorzy orkiestry panowie Edward Klepczyński oraz Marcin Fijałkowski – dyrygent orkiestry. Licznie zgromadzona publiczność wśród, której znalazła się również pani wójt Olga Roszak – Pezała entuzjastycznie przyjęła popisy dzieci. Już teraz dzieci i młodzież przygotowują się do następnych koncertów , a w szczególności do II Muzycznego Powitania Lata, gdzie będzie miała  możliwość wystąpienia przed szerszą publicznością. Młodym muzykom życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości podczas prób.

Tekst Izabela Wasilewska

Zdjęcia Dobrosława Czadrowska

 

Kiermasz świąteczny

Podczas kiermaszu świątecznego w ramach, którego przedstawione zostały jasełka szkolne odbył się  zorganizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo konkurs na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy oraz rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą kartkę. Wśród laureatów  na najładniejszą kartkę w kategorii dziecięcej I miejsce zdobyła Aleksandra Durmaj z klasy 0, II miejsce Julia Kulikowska kl. II, III miejsce Joanna Mierzwińska kl. VI  . W kategorii kartki świąteczne mieszkańcy Gminy Mielno – I miejsce Halina Stepek, Gabriela Kochanowska, Radosław Wasilewski.

W konkursie na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy w kategorii dzieci I miejsce zdobył Igor Kobyliński z kl. III, II miejsce Oskar Obst kl. II, III miejsce Ksawery Woronis kl. III. Wśród mieszkańców Gminy Mielno, I miejsce zdobyła Gabriela Kochanowska, II miejsce Teresa Włodyka, III miejsce Krystyna Milka. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo dzięki funduszom pozyskanym z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce Fundacji Nauk dla Środowiska Działaj Lokalnie. 

Tekst Izabela Wasilewska

 

Mikołajkowy Turniej Sportowy

Z okazji Mikołajek w naszej szkole 05.12.2014 odbyły się sportowe zmagania połączone z  wizytą Mikołaja.  Dzieci z klas 0-3 rywalizowały  w sportowych konkurencjach gdzie w klasyfikacji drużynowej

1 miejsce zdobyła klasa 1,

2 miejsce zdobyła klasa 2,

3 miejsce zdobyła klasa 3,

4 miejsce zdobyła klasa 0.

To była bardzo zaciekła walka, wszystkim uczestnikom gratulujemy zdrowej rywalizacji. 

 

Góra grosza policzona.

Z uśmiechem uczennice klasy IV i VI zakończyły akcję „Góra Grosza” która corocznie odbywa się w grudniu. Celem akcji jest wsparcie domów dziecka i rodzin ubogich. Uczennice Joanna Mierzwińska i Paulina Wyka  systematycznie co przerwę przez dwa tygodnie przechadzały się po korytarzach Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie, by uzbierać do puszek jak największą ilość pieniążków, głównie w bilonie. Z opinii uczniów wynika, że w domach rodzice przechowują bilon w najdrobniejszym nominale po 1gr ,2gr do 10 gr w puszkach po kawach lub glinianych dzbanuszkach, gdyż w portfelu zajmują one czasem zbyt wiele miejsca. Dlatego podczas tegorocznej akcji były osoby, które przynosiły wręcz całe woreczki – szczelnie wypchane monetami. Za tę ofiarność Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje i kwotę 84,37 zł przekazuje na rzecz potrzebujących.

Zdjęcia i tekst Ewa Jabłońska

 

„Mikołajkowy turniej pływacki”

 

Dnia 10 grudnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie rywalizowali ze swoimi rówieśnikami w pływaniu na obiektach Koszalińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Impreza zorganizowana została przez Zespół Szkół nr 11 w Koszalinie, którego koordynatorem był Pan Dariusz Krajewski. Do rywalizacji przystąpiło około 120 uczniów ze szkół koszalińskich oraz z powiatu. Prezentowano głównie umiejętności pływania stylem dowolnym- „kraul” na odcinkach 25 i 50 m oraz w sztafecie mieszanej. Z uwagi na to, że była to impreza mikołajkowa, to każdy z uczestników już na starcie zwycięzcom i otrzymał zasłużoną nagrodę. Z naszej szkoły najlepszymi okazali się Wiktor Borowski, Jacek Mierzwiński, Małgorzata Olewicz, Paulina Wieczorek, Filip Szymański zdobywając miejsca od IV do VI. Gratulujemy.

 

„Z Mikołajem na spacer”

Dnia 6 grudnia opiekun Samorządu Pani Ewa Jabłońska  zorganizowała rajd pieszy Sarbinowo- Gąski. Trasa wynosiła około 5 km plażą. W trakcie spaceru uczniowie rywalizowali między sobą w grach i zabawach sportowych oraz w umiejętnościach twórczych na pisaku, a najmłodsi z klasy I otrzymali odznakę turysty pieszego w ramach programu „Mały Mistrz”.  Po dotarciu do Gąsek, dzięki uprzejmości Pana Piotra Laskowskiego uczniowie mieli okazję zwiedzić latarnię i zapoznać się z jej historią, za co serdecznie dziękujemy. Taka forma spędzania czasu wolnego jest okazją do wzmacniania relacji rówieśniczych oraz zawiązywania nowych przyjaźni. 15 uczestników rajdu pokonało dystans z uśmiechem na ustach mimo pochmurnej pogody. Rodzicom zaangażowanym w pomoc przy bezpiecznym powrocie rajdowiczów do domu serdecznie dziękuje organizator imprezy.

 

Tekst i zdjęcia Ewa Jabłońska

 

„Polubić nurkowanie”

Uczniowie klas IV i VI ze Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie w ramach wychowania fizycznego uczęszczają na basen. Są to zajęcia dotyczące wyłącznie nabycia umiejętności pływackich. Z uwagi na nadmorskie położenie naszej placówki- jest to priorytet. Jednak zainteresowanie wzbudza również podwodny świat widziany nie tylko na głębokości 2 m w basenowym akwenie. Często uczniowie dopytywali o sposób poruszania się w wodzie z butlą tlenową, maską,  czy płetwami. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom naszych uczniów, za zgodą Pani Dyrektor Izabeli Iwaniec udało się zaprosić do naszej placówki osobę, której hobby jest nurkowanie na głębokościach. Pan Grzegorz Pietrzykowski to fascynat świata podwodnego, który należy do grupy nurków zwiedzających okolice Egiptu oraz Turcji. Dowodem tego był zaprezentowany przez niego krótki film z wyprawy w głąb Morza Czerwonego. Pan Grzegorz mówił o ważnej roli dbania o środowisko naturalne oraz nieingerowania w naturę. Podkreślał, że tylko to pozwoli innym turystom cieszyć się pięknymi widokami podwodnego krajobrazu. Zwracał uwagę, że podczas wypraw najważniejsze jest także bezpieczeństwo płetwonurków i zachowanie zdrowego rozsądku przy spotkaniach z niebezpiecznymi mieszkańcami mórz i oceanów. Pan Grzegorz podkreślił również, że nieważne, jakie się ma pasje, czy hobby. Najważniejsze, to rozwijać je w sobie i dążyć do wyznaczonego celu. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zobaczyć kompleksowy sprzęt do nurkowania i prezentacje jego możliwości. Lekkość nurka w wodzie wydaje się czymś normalnym, jednak waga ekwipunku, była dla niektórych zaskoczeniem, a przede wszystkim dla Pani Ewy, która została w niego przyodziana.  Całość to czasem nawet i 40-50 kg. Okazuje się, że nurkiem może zostać każdy, kto skończył 10 lat, tak więc dla niektórych uczniów zajęcia z Panem Grzegorzem okazały się odkrywcze dla ich zainteresowań i być może za jakiś czas to właśnie nasi uczniowie zaprezentują swoim rówieśnikom podwodny świat widziany ich oczyma. Dziękujemy Pani Alicji Spodymek za pomoc w zaproszeniu „podwodnego hobbysty”, a Panu Grzegorzowi życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich pasji. Za cenną lekcję dziękujemy. 

 

Tekst i zdjęcia Ewa Jabłońska

 

 

STYCZEŃ 2014/2015

 

„Wspieramy schroniska”

 

 W dniu 29 stycznia 2015 roku uczniowie Filip Szymański i Fabian Dziaduch  ze Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej z Sarbinowa odwiedzili schronisko kołobrzeskie „REKS” w asyście opiekuna Samorządu Szkolnego Ewy Jabłońskiej oraz Izabeli Wasilewskiej jako członka Stowarzyszenia „ Nasze Sarbinowo”, z którym współpracowano podczas akcji. Akcji dotyczyła wsparcia schroniska, które odbiera bezpańskie zwierzęta z naszych okolic. Znamy sytuację takich miejsc i wiemy, że tam wciąż potrzebna jest pomoc. Dlatego przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasze Sarbinowo” akcję rozpropagowaliśmy wśród społeczności lokalnej. Nie tylko uczniowie z naszej szkoły przynosili koce, poduszki, kołdry, żywność, ale i okoliczni mieszkańcy. Za co serdecznie dziękujemy. W dniu 29 stycznia wszystkie zgromadzone rzeczy zawieźliśmy do Kołobrzegu mając okazję obejrzeć od wewnątrz pracę osób tam zatrudnionych oraz warunki w jakich przebywają tam zwierzęta. Na dzień dzisiejszy przebywa tam około 100 kotów i 200 psów i wszystkim chciałoby się pomóc.  Z relacji z pracownikiem schroniska: „zdarzają się ludzie bez serca, którzy pozbywają się zwierzaka, bo „ mu przeszkadza” w domu, ale optymistyczne jest również to, że są wśród nas tacy którzy adoptują psy lub koty i trafiają w dobre ręce”.  Miło to słyszeć, bo te wszystkie smutne oczy, które na nas patrzały mówiły- „zabierz mnie do domu.” Zachęcamy zatem do: wspierania schronisk, do adoptowania zwierzaków, bo każdy z nich chciałby dożywać późnej starości w domu ciepłym, przytulnym i z pełną miską. Jeśli ktoś nie może zaadoptować, to może poznać hasło- AKCJA TAKA- PRZEKAŻ 1% NA ZWIERZAKA i wesprzeć  stowarzyszenie wspierania i rozwoju schroniska dla zwierząt „REKA” w Kołobrzegu. Nr KRS:0000287972, konto bankowe 90194010763036213800000000 (pozostałe informacje na stronie internetowej schroniska). Zachęcamy.

Tekst Ewa Jabłońska

 Zdjęcia Izabela Wasilewska

 

„Naukowo i bajkowo”

 

Ferie to was wolny dla uczniów, odpoczynek i zabawa. Czas przed telewizorem, ale i na świeżym powietrzu. Wydawałoby się, że uczeń nawet nie pomyśli o szkole i o nauce. Jednak 23 stycznia 2015 roku uczniowie z klas 0-III, licznie i chętnie przybyli do szkoły im. Straży Granicznej w Sarbinowie o godzinie 18.00, by przez 4 kolejne godziny w gronie rówieśników i opiekunów miło spędzić czas . Okazało się, że wielu z przybyłych nie mogło doczekać się tego wieczoru i codziennie pytało rodziców, czy to już „właśnie ten dzień”. Na „Naukowej Nocy” dla najmłodszych zaplanowano liczne zabawy edukacyjne, które rozwijają: kreatywność dziecka, logiczne myślenie, jego umiejętności plastyczne i sportowe. Do szkoły przybyło 19 uczniów, którzy na przywitanie zostali ochrzczeni na „szalonych naukowców”. Tylko to dało im przepustkę do kontynuowania tego wieczoru. Kolejnym punktem było wykonanie wspólnego plakatu, który do dnia dzisiejszego ozdabia hol szkolny klas młodszych. Uczniowie wykazali się swoimi umiejętnościami plastycznymi i twórczymi. Do zdobienia plakatu wykorzystano farby, kredki, markery i przestrzenne myślenie. Mimo upływającego czasu i godziny około 20.00 wśród uczniów nie dało się zauważyć zmęczenia, czy znużenia. Fakt ten mocno podkreśliły zabawy na sali gimnastycznej, gdzie w wyścigach rzędów wszyscy byli bardzo aktywni. Twórcze i konstruktywne myślenie uczniowie ćwiczyli podczas gier planszowych oraz zabawy w „ Kalambury”, w której to mieli szansę odgadywać trudne hasła. Punktem kulminacyjnym „Naukowej Nocy” była zabawa w poszukiwanie skarbu, w której to uczniowie zaopatrzeni wyłącznie w latarki poruszali się w ciemnej szkole grupami, by dojść do celu. W tej zabawie liczyła się szybkość, umiejętność szukania, czytanie oraz współpraca w grupie. Mimo trudności, wszyscy odnaleźli skarb i każda z grup była zwycięska. W opinii uczniów, zabawa równie atrakcyjną była dyskoteka i tworzenie „węży” poruszając się w rytm muzyki, z latarkami przy zgaszonym świetle. Na zakończenie tej szalonej nocy i tematów związanych z nauczaniem zrobiło się bajkowo. Uczniowie mieli okazję posłuchać bajek prezentowanych na CD oraz oglądnąć bajkę  zaprezentowaną na DVD. Po godzinie 22.00 wszyscy rodzice odebrali dzieci i porozjeżdżali się do domów. Szalona „Naukowa Noc” została tylko we wspomnieniach uczniów, którzy już dopytują, kiedy będzie taka kolejna noc. Panie organizatorki  Ewa Jabłońska i Izabela Wasilewska zapewniają, że za już za rok.

 

Tekst Ewa Jabłońska

Zdjęcia Izabela Wasilewska 

 

„Naukowo i filmowo”

 

W drugim tygodniu ferii w dniu 30 stycznia 2015 roku uczniowie klas starszych zgromadzili się w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie, by przeżyć swoją „Naukową Noc” pod hasłem „Naukowo i filmowo”. W okolicach godziny 19.30 do szkoły zjechali się uczniowie wraz z rodzicami i zaopatrzeniem w postaci karimaty, koców, śpiworów, poduszek i suchego prowiantu oraz z mnóstwem dobrego humoru. Po przygotowaniu miejsca do spania (oddział „0”) uczniowie swoją noc rozpoczęli od przygotowania plakatu, który do dnia dzisiejszego ozdabia hol szkolny klas starszych. Ważną częścią nocy były przygotowanie prezentów na dzień seniora. Nie zdradzając szczegółów, możemy powiedzieć, że zajęło to uczniom mnóstwo czasu, ale efekt był zaskakujący. Po wykonaniu prezentów uczniowie mieli okazję rozegrać pojedynek klasowy w piłkę ręczną i w „dwa ognie”. W przypadku gry w „dwa ognie” zwycięską grupą została klasa VI . W grze w piłce ręcznej wygranymi okazali się młodsi- klasa IV.  Jednak w kolejnej grze w „Kalambury” znów zwycięzcami byli klasa VI. Od godziny około 22.30 rozpoczęła się szkolna dyskoteka. Uczniowie przez około 45 minut bawiła się na szkolnym holu. Po godzinie 23.00 zgasły wszystkie światła, gdyż rozpoczęła się zabawa w „poszukiwanie skarbu”. Uczniowie podzieleni na 5 grup , mając do dyspozycji wyłącznie latarki, na podstawie informacji uzyskanych na starcie poszukiwali ukryte skarby, który gwarantował im wygraną. Najlepszą grupą okazała się drużyna dwuosobowa w składzie: Gosia Olewicz i Paulina Wieczorek, które najszybciej odkryły skarb. Po zakończonej grze młodzież przystąpiła do projekcji filmu, który był ostatnim punktem programowym „ Naukowej Nocy”. Około godziny 2.00 w nocy nastała cisza, jednak uczniowie poszli ostatecznie spać około godziny 4.00. Gratulujemy wytrzymałości i zapraszamy za rok.

 

 

 

Tekst Ewa Jabłońska

Zdjęcia Izabela Wasilewska

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

 

Dnia 11 stycznia 2015 roku po raz kolejny Sarbinowo zagrało z Wielką
  Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Był to już 23 raz kiedy Jurek Owsiak zachęcał do
  wsparcia w celu pomocy dla innych . W tym roku zbierano dla najmłodszych i
  najstarszych. Choć pogoda nie dopisywała, było deszczowo i wietrznie, to na
  ulicach Sarbinowa widać było wolontariuszy Orkiestry. Ze Szkoły Podstawowej
  im. Straży Granicznej z Sarbinowa wolontariuszami byli Filip Szymański i
  Damian Andrzejewski, którzy wraz z rówieśnikami z klasy zbierali w godzinach
  od 9.00-16.00 na ulicach miasteczka. Niebawem wolontariusze usiądą wraz z
  opiekunem Samorządu Szkolnego Panią Ewą Jabłońską do wspólnego podliczenia
  zgromadzonych środków i przekażą je do głównego sztabu orkiestry w Koszalinie.
  Wszystkim ofiarodawcom z Sarbinowa i okolic, którzy przyczynili się do
  napełnienia naszych puszek serdecznie dziękujemy.


  tekst Ewa Jabłońska

 

 

LUTY 2014/2015

 

Bal karnawałowy

12 lutego  2015r. w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej  odbył się Bal Karnawałowy. Do wspólnej zabawy zaprosił wszystkich zespół muzyczny zorganizowany przez Radę Rodziców  . Na początku odbył się korowód uczestników, podczas którego dzieci z dumą prezentowały przepiękne karnawałowe stroje. Były wróżki, królewny, rycerze, piraci … i wielu innych bohaterów bajek. Przebierańcy chętnie uczestniczyli w wesołych tańcach oraz licznych konkursach z nagrodami. Był też czas na poczęstunek przygotowany przez rodziców i nauczycieli .
Zabawa dostarczyła dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń. Następny bal karnawałowy już za rok…

Izabela Wasilewska 

 

Dzień Seniora 

 

Dnia 11 lutego w Szkole Podstawowej w Sarbinowie odbył się Dzień Seniora. Jak co roku licznie odwiedzili nas dziadkowie i babcie. Przy akompaniamencie muzycznym Izabeli Wasilewskiej uczniowie klas I-III zaprezentowali przygotowany wcześniej, program muzyczny.  Liczne wierszyki i piosenki wyraziły radość uczniów oraz miłość jaką darzą swoich dziadków. Po zaprezentowaniu się najmłodszych, przyszedł czas na starszych uczniów, którzy w prezencie dla Seniorów zagrali utwory muzyczne. Uczniowie klas III-VI oraz absolwenci tworzący orkiestrę „Morscy Muzycy” w 20 minutowej odsłonie muzycznej, wypełnili miło spędzany czas  przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku. Nie obyło się również bez wspólnego śpiewania. Seniorzy wraz z nauczycielkami ze szkoły mieli okazję wspólnie wykonać kilka utworów biesiadnych przy akompaniamencie gitary. W tak przemiłej atmosferze, z drobnymi upominkami od uczniów nasi dziadkowie i babcie udali się do domów. Serdecznie dziękujemy za waszą obecność w tym szczególnym dniu i zapraszamy za rok.

 Tekst Ewa Jabłońska

Fot Izabela Wasilewska

 

MARZEC 2014/2015

 

Dyrektor_wraz_z_Gronem_Pedagogicznym.docx

 

zapraszają na DZIEŃ OTWARTY Kandydatów i Rodziców  20 KWIETNIA  w godzinach 10.00-11.00

 

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji naszej szkoły przygotowanej przez panią Ewę Jabłońską 

http://youtu.be/AvyuwB-8XwE

 

 

 

INFORMACJA  DOTYCZĄCA  REKRUTACJI  DO  ODDZIAŁU  PRZEDSZKOLNEGO  I  KLASY  I

SZKOŁY  PODSTAWOWEJ  IM. STRAŻY GRANICZNEJ  W  SARBINOWIE
NA  ROK  SZKOLNY  2015/2016 

Zapisy do oddziału przedszkolnego i klasy I

Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie

odbywają się w dniach 09 - 20 marca 2015 r.

 

Wzory wniosków dostępne są w siedzibie placówki

 

KWIECIEŃ 201/2015

 

Sukcesy uczniów

30 kwietnia odbył się apel podczas, którego pani Dorota Wizner  wyróżniła uczniów, którzy w ostatnim czasie zdobyli nagrody w  różnych konkursach:  wśród nich znaleźli się:

Norbert Banaśkiewicz II miejsce w konkursie Wielkanocne jajko organizowane przez SP nr 4 w Koszalinie, wyróżnienie dla Ksawerego Woronisa

Kaja Wasilewska  II miejsce w konkursie dla klas VI "Gdy rozum śpi, budzą się potwory" organizowanym przez ZSP im. Władysława Hasiora w Koszalinie.

 

Oskar Obst i Maja Wilk wyróżnienie w konkursie "Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne" organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Mielnie (Oskar zakwalifikował się do dalszego etapu)

15 kwietnia odbyła się po raz dwunasty Dziecięca „sesja naukowa” zorganizowana przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną.  Gościem honorowym była córka pisarza – Anna Bojar- Fijałkowska.W tym dniu miał miejsce finał Powiatowego Konkursu Plastycznego „Ilustrujemy legendy Gracjana Bojara- Fijałkowskiego”, w którym zostało nagrodzonych 3 uczniów z Sarbinowa. Nagrody książkowe i dyplomy otrzymali: Klaudia Kowalczyk, Karolina Kwiatkowska i Jakub Dąbrowski.

 

 

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

30 kwietnia uczniowie klasy VI pod kierunkiem wychowawczyni pani Haliny Sztrei przygotowali apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prezentacja uczniów przeplatana była pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chórku "Muszelki".

 

Pola Nadziei dla hospicjum w Darłowie

DODANE 2015-04-19 18:01

ks. Wojciech Parfianowicz

Akcja Pola Nadziei na rzecz darłowskiego hospicjum Caritas została przeprowadzona w niedzielę 19 kwietnia.

Pola Nadziei dla hospicjum w Darłowie KS. WOJCIECH PARFIANOWICZ /FOTO GOŚĆSzkolne Koło Caritas w Sarbinowie z opiekunką Iloną Puławą

- Akcja to nie tylko zbiórka pieniędzy, ale próba zwrócenia uwagi na chorych w stanach paliatywnych, którzy przebywają w hospicjach stacjonarnych i domowych. To nie są ludzie na marginesie. Mimo że są bardzo ciężko chorzy, też chcą godnie żyć - mówi ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor darłowskiej placówki.

- W hospicjum nie chodzi tylko o położenie człowieka chorego do łóżka, ale o stworzenie mu domu. Wszystko po to, aby temu, który umiera, uświadomić, że ciągle jest potrzebny i kochany. To niestety kosztuje, dlatego każde pieniądze są zawsze bardzo potrzebne, także te, które uda nam się zebrać przy okazji tej akcji - dodaje dyrektor.

W tegoroczne Pola Nadziei zaangażowało się także Szkolne Koło Caritas ze SP im. Straży Granicznej w Sarbinowie.

- W akcji bierzemy udział co roku. Robimy to po prostu z potrzeby serca. Myślę, że ona daje też wiele samym dzieciom. Dzięki niej uczą się szacunku do chorych i nabierają chęci do pomagania innym - mówi Ilona Puława, opiekunka SKC w Sarbinowie.

Sarbinowo, 19 kwietnia - akcja Pola Nadziei KS. WOJCIECH PARFIANOWICZ /FOTO GOŚĆSarbinowo, 19 kwietnia - akcja Pola Nadziei- Trzeba przyznać, że temat hospicjum jest dość ciężki, ale sądzę, że nie za ciężki dla dzieci, także ze szkoły podstawowej. Nie można ich izolować od tematu śmierci. Dzieci muszą wiedzieć, że ona jest. Chodzi o to, żeby dobrze ją rozumiały, tzn. żeby pojęły, że śmierć nie jest końcem wszystkiego. Trzeba mądrze mówić o niej, a nie unikać tematu. Zresztą dzieci stykają się ze śmiercią w swoich rodzinach, więc kwestii do końca uniknąć się nie da - dodaje nauczycielka.

Mimo zimnego wiatru, dzieci z Sarbinowa chętnie wzięły udział w akcji. - W hospicjum są ludzie starsi i chorzy, którzy potrzebują pomocy. Ja też przeżyłem śmierć dziadka i czułem wtedy wielki smutek. Jest mi trochę zimno, ale chcę pomóc hospicjum w Darłowie - mówi Filip Szymański, uczeń klasy VI.

- Zbieranie pieniędzy to nie wstyd. Wręcz przeciwnie. Daje mi to wielką satysfakcję, bo naprawdę warto pomagać ludziom - dodaje Marysia Szczeparska, gimnazjalistka.

Darłowskie hospicjum, prowadzone przez Caritas, opiekuje się w sumie 40 osobami. 22 z nich przebywają w hospicjum stacjonarnym, a 18 otrzymuje opiekę w domach.

Akcja Pola Nadziei po raz pierwszy odbyła się w Polsce w roku 1998 w hospicjum krakowskim. Rozpoczyna się zawsze w październiku, kiedy sadzi się żonkile, często w ogródkach przy hospicjach. Kwiaty te, jako jedne z pierwszych, kwitną na początku wiosny, dlatego stały się międzynarodowym symbolem nadziei. Przy rozprowadzaniu ich na wiosnę chodzi nie tylko o zbieranie pieniędzy na rzecz hospicjów, ale także o popularyzację idei hospicyjnej.

 

Dzień otwarty

 

20 kwietnia w godzinach od 10.00-11.00 w szkole odbył się Dzień otwarty. Na początku spotkania wszystkich kandydatów i ich rodziców powitała pani dyrektor Izabela Iwaniec, następnie pani Jadwiga Osadowska przedstawiła program i założenia MEN dla dzieci 6 letnich . Rodzicce obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Ewę Jabłońską. Odbyło się również zwiedzanie szkoły, dzieci miały mozliwość obejrzenia zajęć w klasie I  jak również uczestniczyć w krótkich zajęciach przygotowanych przez pania Małgorzatę Jabłońską. Następnie pani Izabela Wasilewska zaprosiła wszystkie dzieci do "zerówki" gdzie wspólnie z rodzicami uczestniczyły w zabawach z chustą animacyjną. 

 

 

 

Calineczka 

Dzieci z klas młodszych oraz najmłodsi uczniowie naszej szkoły 17 kwietnia udały się do Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie na przedstawienie pt. "Calineczka". Dla niektórych dzieci okazał się to pierwszy w ich życiu wyjazd do "prawdziwego" teatru. Wszyscy znają tę bajkę, jednak okazalo się, że aktorzy przygotowali niespodziankę, wplatając w dialogi współczesne teksty związane nie tylko z codziennym życiem, ale także z nowoczesną technologią. Wszystkim dzieciom przedstawienie bardzo się podobało. 

 

„Samo zdrowie- każdy ci to powie”

 

Większość z nas jedząc nie zastanawia się nad wartością pożywienia. Często niektórzy po prostu spiesząc się zjadają „coś” i pędzą dalej do swoich obowiązków. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. Ale czemu nie zatrzymać się choć na chwile, nie przemyśleć, nie nauczyć się i nie zaszczepić w sobie ZDROWEGO STYLU ODŻYWIANIA?  To przecież jest warunkiem  naszego zdrowia.  Dlatego nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie zorganizowali lekcję , która jest przedwstępem do nowo tworzonego programu „ Wiem co jem i żyje jak chcę”. Mając na uwadze tempo życia, łatwy dostęp do korzystania z komputerów,  zaniedbanie aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania, w naszej szkole chcemy zaszczepić w dziecku obowiązek przemyślenia sposobu odżywiania oraz dbania o aktywność fizyczną. Dnia 10 kwietnia 2015 roku na 45 min. lekcji odbyły się warsztaty zdrowego stylu odżywiania się. Uczniowie klas I-III zachęceni do samodzielnego wykonania sałatek, kanapek oraz samodzielnie przygotowanych soków owocowo- warzywnych, mogli zobaczyć jakie to proste i jakie ważne- że wiem co jem. Swoimi kulinarnymi przysmakami obdarowali nauczycieli oraz pracowników obsługi, a trzyosobowa delegacja poczęstowała pracowników ośrodka zdrowia pysznymi sałatkami i zdrowymi kanapkami z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który odbył się 7 kwietnia. Również z tej okazji na holu szkoły Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę szkolną o zdrowym sposobie odżywiania. Taka lekcja znalazła ogromne uznanie wśród dzieci. Tłumaczenie znaczenia prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia jest wciąż konieczne.

 

Autor Ewa Jabłońska

Zdjęcia Ewa Jabłońska , Małgorzata Jabłońska

 

 

 

Lekcja o bezpieczeństwie

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej od dawna znają procedury w udzielaniu pierwszej pomocy. Ale teoria to nie wszystko. Są wśród nas tacy, że mimo znajomości przepisów nie są w stanie ich wykorzystać z uwagi na blokadę, o której przekonujemy się w momencie poważniejszych przypadków, kiedy dochodzą emocje. To zrozumiałe i nie można za to nikogo winić, ale kilkakrotne ćwiczenia sposobu udzielania pierwszej pomocy przy omdleniach, złamaniach, zatruciach, zachłyśnięciach, czy ustaniu funkcji życiowych daje gwarancje wyrobienia nawyku prawidłowego zabezpieczenia rannego, czy kogoś kto potrzebuje pomocy ratującej życie. Ćwiczenia w naszej szkole są zawsze przewidziane w ramach lekcji techniki (wychowanie komunikacyjne), wychowania fizycznego, czy prelekcji z koordynatorem ds. bezpieczeństwa. Jednak 9 kwietnia uczniowie klas 0-VI  mieli okazję poćwiczyć pod okiem wysoko wykwalifikowanych ratowników medycznych z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy zechcieli omówić swoją pracę i przekazać niezbędne informacje na temat pierwszej pomocy oraz praktycznie przeszkolić wszystkich uczniów naszej szkoły. Młodzież ćwiczyła masaż serca z oddychaniem, pozycję boczna bezpieczną oraz odpowiadała na mnóstwo pytań związanych z udzielaniem pomocy. Była to bardzo cenna lekcja w teorii i praktyce. Dziękujemy ratownikom za Poświęcony nam czas oraz Mieleńskiej Lokalnej Grupie Rybackiej za pomoc w zorganizowaniu warsztatów.

 

Autor tekstu i zdjęcia Ewa Jabłońska

 

 

MAJ 2014/2015

 

Rocznica orkiestry Morscy Muzycy

 

Morscy Muzycy – dziecięca orkiestra dęta powstała rok temu  dzięki Stowarzyszeniu Ekologicznemu Nasze Sarbinowo. W skład orkiestry wchodzą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie oraz jej absolwenci. 23 maja 2015 obchodziliśmy  rocznicę powstania naszej orkiestry. Był to niezwykły i pełen niespodzianek dzień. Całą uroczystość rozpoczęliśmy koncertem. Później byliśmy trochę zdezorientowani , ponieważ jak zwykle po każdym występie byliśmy zmęczeni i chcieliśmy opuścić  scenę. Zamiast tego na scenę wkroczyła pani sołtys Anna Kobylińska i dziękowała wszystkim dzięki , którym powstała nasza orkiestra i nam za to , że chcieliśmy wejść w jej skład i poświęcamy jej tyle czasu. Ku naszemu zdziwieniu dostaliśmy urocze upominki i gratulacje od pani dyrektor szkoły Izabeli Iwaniec, pani wójt Gminy Mielno Olgi Roszak- Pezały, radnych i członków stowarzyszenia Ekowspólnota, stowarzyszenia Nasze Sarbinowo oraz MLGR. Nie zapomniano oczywiście o najważniejszych osobach w orkiestrze prowadzącej pani Izabeli Wasilewskiej, instruktorach Marcinie Fijałkowskim i Edwardzie Klepczyńskim, którym również wręczyliśmy upominki  i podziękowania za cierpliwość do nas i czas jaki nam poświęcają. Następnie ogłoszono konkurs na logo orkiestry, którego główną nagrodę ufundowało stowarzyszenie Ekowspólnota. W trakcie głosowania otrzymaliśmy wspaniały poczęstunek i szampana (oczywiście dziecięcego). W końcu nadeszła chwila , na którą wszyscy czekali: ogłoszenie wyników konkursu. Laureatem okazał się uczeń klasy IV Wiktor Borowski, który w orkiestrze gra na eufonium. Kolejną niespodzianką był ogromny, przepyszny tort wykonany przez państwa Machaj , na którym widniały muzyczne ozdobniki.

        Na tym się kończy nasza rocznica, ale my „młodzi muzycy” chętnie poczekamy do następnej.

                                                                                      Oliwia Jabłońska       

 

Dzien Matki

26 maja nauczyciele klas młodszych wraz z uczniami przygotowali montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Matki. Było wiele wzruszeń i radości, co dało się zauważyć na twarzach i w oczach zarówno mam jak i dzieci. Po poczęstunku, który przygotowały również panie nauczycielki mamy dostały prezenty wykonane przez swoje pociechy. Na koniec wzruszającego spotkania  zadaniem każdej mamy było odnalezienie swojego portretu, który oczywiście narysowały ich dzieci. Z serdecznymi żczeniami dedykujemy jeden z wierszyków:

Choć serduszko moje małe,
Tobie dziś oddaje całe.
byś na zawsze pamiętała
I podziękę moją znała.
Za to wszystko coś zrobiła,
Za to żeś mnie urodziła,
I że byłaś mą ostoją,
Za to żeś jest matką moją.
Ślę życzenia a nie kwiatki
Oraz miłość na Dzień Matki.

 

 

Zestaw poręczników na rok szkolny 2015/2016 - kliknij poniżej!

Zestaw_podrecznikow__2015-2016.docx

 

 V  Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej

ORGANIZATOR
      Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie

CEL KONKURSU
1. Promocja młodych wykonawców i ich repertuaru.
2. Popularyzacja piosenek o tematyce dziecięcej.

3. Motywacja do dalszej edukacji. 
4. Promowanie pracy nauczycieli – opiekunów. 

REGULAMIN
1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-VI szkół podstawowych. 
2. Konkurs przeznaczony jest dla solistów . 
3. Konkurs prowadzony będzie w następujących kategoriach:
- klasy I - III szkoły podstawowe
- klasy IV - VI szkoły podstawowe

4. Wykonawca:
a) przygotowuje jedną piosenkę o wyżej wymienionej tematyce dostosowaną do wieku wykonawcy  lub z repertuaru piosenkarzy dorosłych o tematyce dziecięcej.
a) mile widziana twórczość własna,
b) w czasie prezentacji wokalnych dopuszczalny jest   półplayback nagrany na płycie  CD w formacie audio, 
c) wokaliście może towarzyszyć jeden akompaniator.

5. Szkołę może reprezentować  2 wykonawców  z każdej kategorii. 

ZASADY ORGANIZACYJNE
1. Konkurs odbędzie się 11.06.2015 r. o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej  im. Straży Granicznej w Sarbinowie ul. Nadmorska 27 A,
2. Zgłoszenia będą przyjmowane w nieprzekraczalnym terminie:

 do 06.06.2015 r.
3. Uczestnicy są ubezpieczeni przez instytucje delegujące i przyjeżdżają na koszt własny.
4. Kartę zgłoszenia można złożyć w sekretariacie placówki lub przesłać na adres:
Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej

ul. Nadmorska 27 A

76-034 Sarbinowo
fax 94 3165 528
e-mail: szkolasarbinowo@poczta.onet.pl

5.  Jury powołane przez organizatorów konkursu oceniać będzie uczestników zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, zwracając szczególną uwagę na umiejętności wokalne wykonawców, muzykalność, dykcję, interpretację, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny.
Uwagi końcowe 
1. Przewidywane są nagrody dla zwycięzców poszczególnych kategorii.
2. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są posiadać aktualną legitymacje szkolną.
3. Wszelkich dodatkowych informacji udziela koordynator konkursu Izabela Wasilewska tel. 601 17 58 13 wasilewska.izabela.sarbinowo@gmail.com

 

V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej

Karta zgłoszenia solisty

1. Imię i nazwisko: ___________________________________________________________________

2. Data urodzenia: ___________________________________________________________________

3. Adres zamieszkania, telefon:_________________________________________________________

4. Kategoria: ________________________________________________________________________

5. Szkoła i klasa: ____________________________________________________________________

6. Jednostka delegująca (adres, telefon) _________________________________________________

__________________________________________________________________________________

5. Opiekun artystyczny (imię, nazwisko, tel.): ______________________________________________

 __________________________________________________________________________________

6. Utwór zgłoszony do konkursu:

1. Tytuł: _________________________________________________

2. Autor Słów: ____________________________________________

3. Kompozytor: ___________________________________________

7. Rodzaj akompaniamentu:* CD, AKOMPANIAMENT NA PIANINIE:(*podkreślić właściwe)

8. Wymagania techniczne (np. ilość mikrofonów) ____________________

* W przypadku płyt CD prosimy o dokładne opisanie płyty,

* Organizator ma prawo do utrwalenia przebiegu imprez i przedsięwzięć artystycznych przy pomocy urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Uczestnik imprez przyjmuje do wiadomości, że udział w nich jest równoznaczny z udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie jego osoby oraz na rejestrację, transmitowanie i rozpowszechnianie głosu lub wizerunku dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych, w związku z jakimkolwiek programem lub publikacją w których zostanie wykorzystane nagranie.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji III Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Dziecięcej  (Ustawa z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych; Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z póź. zm.)

Podpis

 

CZERWIEC 2014/2015

 

Piąta rocznica nadania Szkole w Sarbinowie  imienia  Straży Granicznej.

 

12 czerwca 2015 w Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie obchodziła  piątą rocznicę nadania imienia. Uroczystości rozpoczęły  się o godzinie 13.00  mszą świętą w kościele pw. WNMP. Następnie zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i młodzież   spod kościoła wyruszyli główną ulicą Sarbinowa w pochodzie prowadzonym przez Straż  Graniczną i  Dziecięcą Orkiestrę Dętą – Morscy Muzycy   zapraszając wszystkich mieszkańców i turystów na szkolny festyn. Uroczystości w szkole  rozpoczęły się konferencją na której podsumowano pięcioletnią współpracę szkoły ze Strażą Graniczną. Pani dyrektor szkoły- Izabela Iwaniec poprosiła o zabranie głosu przedstawicieli Straży Granicznej i Urzędu  Gminy Mielno. Potem wszyscy udali na boisko szkolne przekraczając symboliczne przejście graniczne, gdzie miał miejsce festyn rodzinny.

W programie festynu znalazło się: II Muzyczne Powitanie Lata- koncert Orkiestry Dętej  „ Morscy Muzycy”, występy artystyczne uczniów ,  nauczycieli i rodziców, pokazy sprzętu Straży Granicznej, pokazy karate i piłkarskie.

Nie zabrakło licznych atrakcji dla dzieci (dmuchany zamek, tor przeszkód), stoisko przygotowało  również   Transgraniczne Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie.

W festynie wzięli udział goście honorowi, pracownicy szkoły, rodzice  młodzież  w i absolwenci szkoły w Sarbinowie.  Bardzo licznie uczestniczyli  w imprezie  także  mieszkańcy miejscowości i turyści, którzy chętnie przyłączyli do tańca podczas pokazów zumby. Tradycyjnie ogromnym powodzeniem cieszyły się przygotowane  ciepłe potrawy i wypieki domowe. 

                                                                        Tekst i zdjęcia 

                                                                        Monika Rosowska

Aktywny wypoczynek w Husaria w Sarbinowie

 

Dwa tygodnie uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie czekali na odpowiednią pogodę, żeby skorzystać z zaproszenia właścicieli stadniny Husaria w Sarbinowie. W przedostatni dzień szkoły udało się!!!  Profesjonalna opieka  opiekunek ze stadniny  Husaria  zagwarantowała  uczniom klasy II niezapomnianą przygodę, podczas której dzieci w bezpieczny sposób poznały konie i  kuce.  Uczyły się jak  je szanować i o nie dbać. Praca z końmi wymaga sporo cierpliwości i wyrozumiałości – mówi pani Ola,  potrzeba czasu, aby jeździec i zwierzę poznali się i zaczęli sobie ufać. Dzieci wspólnie z opiekunkami czyściły kuce, czesały je, przy okazji poznając trudne i fachowe nazewnictwo związane z pracą i pielęgnacją koni.    Dzień spędzony w stadninie Husaria to nie tylko konie i kuce, ale także czas wypełniony  wspólnymi grami, zabawą i tańcem. Na koniec czekała na dzieci niespodzianka!!! Grill i słodki poczęstunek. W imieniu dzieci i własnym serdecznie dziękujemy Państwu Serockim i panu Radkowi za zaproszenie i zorganizowanie aktywnego i naukowego spędzenia czasu. Już wpraszamy się na jesienną  przygodę.

                                                                             Wychowawczyni klasy II

                                                                                  Wasilewska Izabela

 

 

„Dzień dziecka na sportowo”

 

Dnia pierwszego czerwca uczniowie nie przynieśli do szkoły tornistrów i książek, ale sportową odzież i uśmiech na twarzy. To miał być dzień pełen wrażeń i niespodzianek z okazji ich święta. Mimo nie sprzyjającej pogody, przelotnych opadów deszczu, nic nie było w stanie zepsuć tego wyjątkowego dnia. Rozpoczeliśmy  o godzinie 9.00 na terenie boisk przy Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie. Po krótkiej chwili musieliśmy przenieść się do wnętrza budynku z uwagi na deszcz, który nie pozwolił na kontynuacje zabawy „ Podchody”. Ale to nie przeszkodziło w wyłonieniu najlepszej grupy zwycięskiej w tej zabawie. A zostali nimi: Stanisław Neubauer, Ksawery Woronis i Igor Kobyliński. Jako jedyni zdobyli największą ilość punktów, która zadecydowała o pierwszym miejscu. Pokonali nawet uczniów z klasy VI. Gratulujemy!!! W Dniu Dziecka zrobiliśmy również niespodziankę małemu chłopcu, który urodził się bez rączek. Jest to Grześ Królak z Mścic, którego rodzice zbierają na operację wydłużenia rączek. Nasza pomoc polegała na zbiórce plastikowych nakrętek. Od dwóch lat szkoła  włącza się w tego typu akcje, bo okazuje się, że może ona przynieść komuś dużo radości zamienionej na pieniążki potrzebne na wózek inwalidzki lub operację. Cieszy nas, że uczniowie to rozumieją, segregują odpady i włączają się do akcji. W dniu podsumowania akcji okazało się, że zebraliśmy 87 kg, za co mama Grzesia nam gorąco podziękowała. A my nie mówimy STOP, obiecujemy , że w kolejnej edycji naszego konkursu zbierzemy więcej. Około godziny 11.00, po zjedzeniu lodów, swoją obecnością zaszczycili nas strażacy z Mielenka, którzy przyjechali do nas nowym wozem strażackim. Uczniowie mieli okazję poznać wszystkie zakamarki takiego sprzętu oraz skorzystać z możliwości trzymania węża strażackiego w trakcie jego pracy. Na twarzach uczniów tych małych i większych malował się uśmiech, a wydawałoby się, że samochód Straży Pożarnej na niektórych już nie robi wrażenia. Około 11.30 rozpoczęliśmy zmagania w zakresie pokonywania sprawnościowego toru przeszkód i wyłonienia najlepszej uczennicy i najlepszego ucznia. Po ciężkich zmaganiach zarówno z przeszkodami oraz z deszczem okazało się, że najlepszą była Maja Wilk, a wśród chłopców Kuba Dąbrowski. Zwycięscy otrzymali puchary. To jednak nie były jedyne nagrody rozdane w tym wyjątkowym dniu. Uhonorowaliśmy również Wiktora Wypuszcza i Pauline Wieczorek pucharem za I miejsca w kategorii dziewcząt i chłopców w biegu Coopera przeprowadzonym dla Turnieju Miast i Gmin .Serdecznie gratulujemy. Dziękujemy Radzie Rodziców działającej przy naszej szkole, którzy zechcieli pomóc w przygotowaniu tego wyjątkowego dnia, wzbogacić naszą imprezę w grillowaną kiełbaskę oraz walkę na balonowe miecze niszczące wielkie bańki mydlane. Jak się okazało dla niektórych to był ich najlepszy Dzień Dziecka, a dla nas nauczycieli przyjemność w jego organizacji. Cieszymy się razem z wami.

 

Artykuł Ewa Jabłońska

Zdjęcia Małgorzata Jabłońska

 

Wyprawka do I klasy - kliknij poniżej

__prawka_do_I_klasy.doc

 

 

Msza święta na zakończenie roku szkolnego 9.00
Zakończenie roku szkolnego 10.00
Kurs autobusu:
8.20 Gąski
8.30 Gąski Osiedle
8.35 Pękalin
8.45 Chłopy

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Sarbinowie
    ul. Nadmorska 27A
    76-034 SARBINOWO
  • (94) 316-55-28, 518 300 970, 518 300 850

Galeria zdjęć