Z ŻYCIA SZKOŁY

Z ŻYCIA SZKOŁY

2017/2018

WRZESIEŃ

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

4 września o godzinie 10:00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie przy akompaniamencie orkiestry dętej oficjalnie zostali porwani na „Wyprawę po wiedzę”. Pod takim właśnie hasłem przewodnim odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Roku szkolnego, który niesie ze sobą wiele zmian, wiele nowości i wiele nadziei. Mianowicie sześcioklasowa Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie przeszła do historii. Na jej miejscu pojawia się szkoła w nowej formule. W myśl reformy edukacji stała się ośmioklasową szkołą podstawową. Szeregi uczniów zasilą siódmoklasiści, a grono pedagogiczne powiększy się o nauczycieli chemii, geografii i fizyki.

Ale to nie koniec zmian. Po 10 latach pracy ze stanowiska dyrektora szkoły ustąpiła Izabela Iwaniec. Jej zaangażowanie i trud włożony w życie szkoły są nieocenione. Dotychczasowa pani dyrektor została uroczyście pożegnana. Zastępca burmistrza, pan Dominik Gronet wręczył pani Iwaniec okazały bukiet kwiatów, a ksiądz proboszcz przekazał piękny obraz, dziękując za dotychczasową współpracę szkoły z Kościołem. Od nowego roku szkolnego kierownictwo nad szkołą objęła pani Monika Rosowska – Kroeb, znana doskonale społeczności szkolnej jako nauczyciel języka angielskiego i przyrody. Nowa pani dyrektor podała uczniom sprawdzony przepis na sukces, życząc im sumienności i wytrwałości w zgłębianiu wiedzy.

Pani Rosowskiej również życzymy wytrwałości i sukcesów na nowym etapie życia zawodowego. Przywołując słowa noblistki, że „każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy” jesteśmy spokojni o losy naszej palcówki.

 

Agnieszka Ignacak

 

 

Wizyta pisarki

Dnia 5.09.2017 Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej  gościła Panią Jolantę Horodecką -Wieczorek  pisarkę z wieloletnim stażem literackim. Uczniowie klas I-VII z uwagą przysłuchiwali się opowieściom o tematyce fantastycznej. Niektórzy rozbudzeni ciekawością pytali o kosmos, wszechświat i zjawiska astrofizyczne czyli wątki  poruszane w wierszach i opowiadaniach. Pani Jolanta w wybitnie ciekawy sposób opisuje życiorysy wielkich narodowych postaci używając rymów łatwo  wpadających w ucho. Przedstawiona literatura ciekawi nie tylko najmłodszych ale i młodzież, która chętnie przeglądała zaprezentowane pozycje. Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i życzymy dalszych sukcesów literackich.

 

Ewa Jabłońska 

 

 

Morska kultura pływania” wbrew pogodzie.

 

Krople deszczu i pochmurny nie były przeszkodą w oficjalnym rozpoczęciu projektu „Morska Kultura Pływania”, który ruszył z dźwiękami Dziecięcej Orkiestry Dętej  „Morscy Muzycy”  na promenadzie w Sarbinowie. Projekt napisany przez grupę nieformalną „Morska Mila” działającej przy Stowarzyszeniu Ekologicznym „Nasze Sarbinowo” w założeniach odpowiada na potrzeby spędzania czasu wolnego w sposób kulturalny, a jednocześnie aktywny dla turystów i społeczności lokalnej. Grupa zaplanowała koncerty, warsztaty, szkolenia, wystawy plastyczne i filmowe, festyn oraz naukę i doskonalenia pływania dla dzieci z Sarbinowa i okolic. Podsumowaniem projektu będzie zorganizowanie olimpiady pływackiej i zaprezentowanie umiejętności zdobytych w pływaniu oraz pokaz tańca synchronicznego przy dźwiękach orkiestry dętej „Morscy Muzycy”.

Pierwszy koncert inaugurujący projekt zapoznał odbiorców z działaniami projektu. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody do Kawiarni Caffe Sophie w Sarbinowie przyszła liczna grupa chętnych posłuchać 30 minutowego koncertu młodych muzyków- uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie, którzy pod batutą Izabeli Wasilewskiej zaprezentowali się w kilku żywych i skocznych utworach. Do współpracy w realizacji projektu zostali zaproszeni lokalni przedsiębiorcy, którzy wraz ze zgromadzoną publicznością wsparli finansowo projekt. Całość kwoty zostanie przeznaczona na realizację kampanii „Bezpieczeństwo nad wodą”, czyli stworzenie tablic, broszur, ulotek informacyjnych na temat bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych i słonecznych, które zostaną umieszczone na promenadzie w Sarbinowie. Projekt sfinansowany został ze środków Programu Działaj lokalnie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce.

 

 

We wrześniu i październiku uczniowie naszej szkoły  mieli okazję wziąć udział w wycieczce ekologicznej do ogrodu we Włokach, który został założony w 1989 roku. Od samego początku pełnił on funkcję edukacyjną. Prelekcję o pięknie otaczającej przyrody poprowadziła właścicielka - pani Grażyna Zyber. Po ciekawym wykładzie oprowadziła nas po całym ogrodzie, pokazując zarówno tradycyjne, jak i te niecodzienne rośliny, a także wyjaśniając , jak rozróżnić rozmaite drzewa iglaste. Dodatkową atrakcją był zorganizowany konkurs ich rozpoznawania.  

Trzeba przyznać, że nawet jesienią świat flory jest niezwykle piękny, bowiem płonął wręcz ognistymi barwami, a kolorowe  liście spadały z drzew wprost do rąk zwiedzających. Była to dla nas bardzo cenna i niezwykle praktyczna lekcja botaniki.


 


 

                                                                     Krzysztof Paluszak


 

Ogród botaniczny we Włokach

19 września dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I wzięły udział w lekcji przyrodniczej w ogrodach we Włokach.  Po prelekcji spacerowały po ogrodzie , gdzie jesienią ogród płonie ognistymi barwami a kolorowe liście lecą z drzew wprost do rąk zwiedzających.

 

 

PAŹDZIERNIK

Dzień Edukacji Narodowej


 

12 października uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią Izabelą Wasilewską przygotowali  apel z  okazji Dnia  Edukacji Narodowej. Tego dnia progi naszej szkoły zaszczycili emerytowani  nauczyciele m.in. dyrektor Danuta Sawicka, Teresa Włodyka i  Ilona Puława i Jadwiga Osadowska.


 

Emeryci dzieciom

 W ramach  współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologicznym  Nasze Sarbinowo odbyło się kolejne   spotkanie czytelnicze  "Moje bajki z dzieciństwa".  Gość , który czynnie czyta naszym dzieciom bajki, obchodziła tego dnia urodziny. Dzieci po wysłuchaniu polskiej bajki zaśpiewały uroczyste "Sto lat", a pani Halinka poczęstowała   dzieci  cukierkami.


 

Wycieczka do teatru

17 października uczniowie  klas I-III   obejrzały spektakl  wrocławskiego teatru  pt.  "Plastusiowy  pamiętnik". Podczas przedstawienia dzieci wykazały się wysoką kulturą i dyscypliną  podczas zwiedzania koszalińskiego rynku. Dużo radości sprawiła im również zabawa w Dolinie sportu.


 

Marek Grechuta


 

23 października odbył się I koncert  umuzykalniający. Artyści przedstawili  twórczość Marka Grechuty. Po zakończeniu koncertu przewodnicząca szkoły Maja Wilk wraz z Natalią Jarosz  i Julią Pawłowską wręczyły artystom list z podziękowaniem od pani dyrektor  oraz kwiaty, które przygotowała pani Iwona Kocoń.  


 

Koncerty szkolnej orkiestry


 

Morscy Muzycy nie próżnowali nawet  podczas wakacji. Występowali  na imprezach organizowanych w Mielnie,  Stoisławiu,  Sarbinowie, wydarzeniach kulturalnych w Chłopach, Gąskach, Koszalinie ,  Białogardzie oraz Unieściu.  Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Mielno oraz Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo.


 

 

LISTOPAD

Węzeł ratowniczy


 

Odbiorcy projektu Morska Kultura Pływania w ramach działań projektu poznali węzły żeglarskie i śpiewali szanty. 17 listopada 2017 roku pod opieką pani Izabeli Wasilewskiej,  uczestnicy programu Morska Kultura Pływania wzięli udział w konkursie piosenki żeglarskiej Szum w Mścicach (Oskar Serocki –Przybysz, Julia Pawłowska oraz Maja Wilk- zdobywając II miejsce w kategorii duety – tercety). Dodatkowo doskonalili umiejętności ratowania człowieka w chwilach jego zagrożenia życia . Całość akcji koordynowali: pani Orzechowska Agnieszka,  Izabela Wasilewska  oraz pan Dariusz Boratyński, którzy w ramach wolontariatu zgodzili się zapoznać odbiorców z technikami ratownictwa medycznego i sztuką wiązania węzłów podczas żeglowania.

Ewa Jabłońska

 

 

 

 

Morska kultura pływania

 

17 listopada 2017r. był dla Sarbinowa kolejnym, szczególnym dniem. Wydarzenia przybrały wyjątkowy charakter. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej zaprezentowali zdobyte umiejętności pływackie w ramach realizowanego projektu „Morska Kultura Pływania”. Mini   Olimpiada   pływacka odbyła się    w ośrodku     rehabilitacyjno - wypoczynkowym „Syrena”

w Mielnie. Odbiorcy projektu, którymi byli głównie uczniowie szkoły, przez 16 spotkań doskonalili technikę pływania oraz uczyli się podstaw tańca synchronicznego w wodzie, na basenie w ośrodku  „Jawor” w Sarbinowie.

W Mini Olimpiadzie wzięło udział 18 osób , które po oficjalnej defiladzie przy dźwiękach orkiestry dętej „Morscy Muzycy” rozpoczęli imprezę. Atrakcją główną było zaprezentowanie tańca synchronicznego przy muzyce orkiestry. Układ trwający około półtorej minuty wywołał wśród zgromadzonej niemałe poruszenie. W dalszej części olimpiady rywalizowano w  indywidualnych konkurencjach o   statuetkę   „najlepszego pływaka”. Po zakończeniu   zabaw wodnych,    widownia

i pływacy wzięli udział w warsztatach z kitesurfingu prowadzonych przez Tomasza Niechajczyka, który zaprezentował sprzęt pływacki oraz  przybliżył tematykę swojego hobby. Ostatnim punktem imprezy było rozdanie nagród. W konkurencjach pływackich najlepszym okazał się Miłosz Czadrowski (I m-ce), Dawid Tymecki (II m-ce) oraz Natalia Jarosz (III m-ce). Wyróżnieni zawodnicy otrzymali statuetki pływaka oraz medale. Trud pozostałych uczestników projektu również został doceniony i wszystkim wręczono zasłużone nagrody. Podczas olimpiady rozstrzygnięty został również organizowany w  ramach    projektu, konkurs   fotograficzny  „Pływaj

z Kulturą”. Pierwsze miejsce zdobył Oskar Serocki- Przybysz, drugie Julia Pawłowska, a trzecie Dawid Tymecki. Wszystkie zdjęcia konkursowe zostaną przesłane na wojewódzki konkurs „Pomorze Zachodnie to MY”, na którym liczymy na dalsze sukcesy. Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy.

Serdeczne podziękowania należą się tworzącym i realizującym projekt, paniom:  Monice Rosowskiej - Kroeb - dyrektorowi szkoły w Sarbinowie oraz wiceprezesowi Stowarzyszenia „Nasze Sarbinowo”, Izabeli Wasilewskiej – prezesowi  Stowarzyszenia „Nasze Sarbinowo” oraz dyrygentowi orkiestry dętej „Morscy Muzycy” oraz Ewie Jabłońskiej – nauczycielowi w-f oraz instruktorowi pływania, przygotowującym dzieci do uczestnictwa w mini olimpiadzie.  Szczególne podziękowania należą się również dyrekcji ośrodka „Syrena” w Mielnie, kierownikowi – panu  Tomaszowi Zawadzkiemu za pomoc w przygotowaniu przedsięwzięcia oraz panu Tomaszowi Niechajczykowi za przeprowadzenie warsztatów z kitesurfingu.

Mini olimpiada nie była definitywnym zakończeniem działań projektu „Morska Kultura Pływania”. Przewidziano jeszcze szkolenia z zakresu  żeglarstwa oraz pierwszej pomocy, które zostaną przeprowadzone wraz z koncertem orkiestry dętej pod koniec listopada. Ponadto zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny na projekt tablic informacyjnych, które zostaną  umieszczone na promenadzie w Sarbinowie. Konkurs ogłoszony został dla społeczności lokalnej, a bliższe informacje    dostępne    są na  profilu   stowarzyszenia  „Nasze Sarbinowo” na Facebooku. Dopiero

6 grudnia grupa nieformalna „Morska Mila” podsumuje całość projektu, rozda uczestnikom certyfikaty ukończenia działań oraz nagrody za konkurs na projekt tablic. Do zobaczenia.

Projekt realizowany w ramach współpracy z Działaj Lokalnie oraz  Miastem i Gminą Mielno.

Ewa Jabłońska

 (koordynator projektu)

 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie „Nasze Sarbinowo”

w ramach projektu

 „Morska Kultura Pływania”

Ogłasza konkurs na zaprojektowanie

 Tablic informacyjnych w ramach kampanii

Bezpieczeństwo nad wodą”

 

 

Szczegóły konkursu:

- Organizator dopuszcza dowolną formę wykonania projektu (np.: plastyczną, komputerową).

- W projekcie powinny znaleźć się informacje na temat bezpiecznego wypoczywania nad wodą w formie tekstowej oraz graficznej.

- Konkurs ogłoszony jest dla społeczności lokalnej.

- Gotowy projekt powinien zostać przesłany na adres mailowy; ewa.jablonska.wf@gmail.com lub na adres Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej ul. Nadmorska 27a 76-034 Sarbinowo

do dnia 1.12.2017 r.

- Tablice informacyjne umieszczone zostaną na promenadzie   w Sarbinowie.

  • Ogłoszenie wyników konkursu wraz z wręczeniem nagród odbędzie się dnia 6.12.2017r. w Szkole w Sarbinowie podczas Festynu podsumowującego projekt „Morska Kultura Pływania”.

 

 

 

Wieczernica z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

Mówi się, że dziś nie ma już patriotów, że patriotyzm się przeżył i przeszedł do historii. Kto tak  uważa,    z  pewnością   nie   był   8 listopada   w Szkole   Podstawowej    im. Straży Granicznej

w Sarbinowie.

Punktualnie o godzinie 16 rozbrzmiały uroczyste werble. Ulicami miejscowości ze śpiewem na ustach, z płonącymi pochodniami i biało – czerwonymi flagami w rękach ruszył „marsz niepodległościowy”.    Jego   trasa   wiodła  przez kościół,   w którym  odmówiono krótką modlitwę

w intencji poległych za ratowanie ojczyzny, by później przenieść się do szkoły. Na miejscu czekała na przybyłych gości niezwykle nastrojowa i pięknie przygotowana uroczystość. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klas IV i V. Przygotowali przedstawienie, w którym wykazali, czym dla młodych ludzi jest patriotyzm. W zrozumiały i przystępny sposób ukazali trudną drogę Polski do odzyskania niepodległości. Następnie na scenie pojawiła się dziecięca orkiestra dęta „Morscy muzycy”, którzy swoim zapierającym dech w piersiach występem nawiązali do Wspólnoty Europejskiej. Przygaszone światło i blask świec wprawiły zebranych w niezwykły nastrój. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, dzięki którym udało się nieco przybliżyć   klimat wydarzeń

z pamiętnego roku 1918. Kolejnym ważnym punktem tego wieczoru była lekcja historii, którą poprowadził pan Rafał Semołonik – przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej „Pochodnia”. Ta część najbardziej przypadła do gustu uczniom, którzy mieli wyjątkową okazję, by przymierzyć stroje żołnierskie oraz sprawdzić ciężar broni, z którą w rękach nasi przodkowie wywalczyli wolność. Ostatnim dopełniającym całości akcentem był tort z patriotyczną dekoracją ufundowany przez firmę Świat Lodów,.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy swą obecnością udowodnili, że w naszym narodzie wciąż żyje duch patriotyzmu. Bez Pani Burmistrz Miasta Mielno - Olgi Roszak – Pezały, Pana Burmistrza Dominika Groneta, Pana Andrzeja Koca, Pana Marka Gila, Pana Tadeusza Jarząbka, Pani Anny Kobylińskiej, radnych naszej gminy: Piotra Garnickiego, Leona Rybki, Pani Ewy Jabłońskiej, Pani Joanny Daniuk - Walach, Pani Danuty Maciejewskiej, Pani Renaty Stojek, Pana Bogdana Wingerta,   Pana   Rafała Rygla,   Pana   Mirosława   Słonimskiego  oraz  rodziców, seniorów i przyjaciół szkoły 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości nie byłaby tak podniosła. Serdeczne ukłony w stronę wszystkich, którzy swoją obywatelską postawą dają przykład najmłodszym. Żywimy nadzieję, że ten wieczór pozostanie na długo w sercach i pamięci nas wszystkich.

 

Agnieszka Ignacak

nauczyciel języka polskiego

SP Sarbinowo

 

 

 

GRUDZIEŃ

 

Jest taki dzień…


 

 "Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy , dzień zwykły dzień w którym gasną wszystkie spory "- w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie to dzień 21.12.2017roku. Mnóstwo gości ,  i przepiękna  sceneria  do  jasełek , które przygotowały dzieci z naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli Izabeli Wasilewskiej i Agnieszki Orzechowskiej.  Przygotowania trwały już od listopada. Taka atmosfera wprowadziła nas w przedsmak świąt Bożego Narodzenia . 

     Gości przywitała bardzo  serdecznie  pani dyrektor Monika Rosowska - Kroeb.

Następnie uczniowie z kl. I, III, IV i V  przedstawili jasełka , które widownia przyjęła  bardzo ciepło - momentami przerywając przedstawienie gromkimi brawami. Dowiedzieliśmy się , że postacie z bajek też chcą być blisko Pana Jezusa.

     Po jasełkach wystąpił chór parafialny Stella Maris z Sarbinowa, którego prześliczny śpiew kolęd rozgrzał nas  i wprowadził w atmosferę pełną zaskakujących zwrotów w kierunku  orkiestry dętej Morscy Muzycy. Nasi uczniowie zagrali kolędy a oglądający przyłączyli się do nich śpiewem. Ach kolęda, kolęda...

     Po występach poszczególne klasy pochwaliły się przepięknymi ozdobami i stroikami , które uczniowie przygotowywali od dłuższego czasu. Można było to wszystko nabyć za niewielką kwotę, która zasiliła konta klasowe.

    Wyszliśmy z sercami pełnymi radości  a przy żłóbku pozostawiliśmy naręcza naszych adwentowych dobrych uczynków.

 

                                                  Agnieszka Orzechowska

Nauczyciel religii w SP Sarbinowo


 


 


 


 

\Zaproszenie

 

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej   w Sarbinowie mają zaszczyt zaprosić Rodziców, mieszkańców oraz  gości przebywających na terenie Gminy Mielno na wieczór przedświąteczny:

W programie:

  • Część artystyczna:

Jasełka w wykonaniu uczniów – 16.00

Koncert kolęd w wykonaniu chóru parafialnego Stella Maris 16.45

Koncert orkiestry (wspólne kolędowanie) – 17.00

 

  • Kiermasz stroików i ozdób świątecznych

 

  • Kawa, herbata, świąteczne wypieki 17.20-18.00

 

Serdecznie zapraszamy


 

Warsztaty ze studentami

 

W grudniu 2015 roku  Instytut Muzyki w Słupsku objął patronatem Morskich Muzyków. W ramach tej współpracy studenci muzyki mieli za zadanie napisać  aranżacje dla orkiestry następnie przeprowadzić  z nimi warsztaty.  Od 1 do 2  grudnia 2017 roku przez  10 godzin  w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie  trwały muzyczne warsztaty dla członków orkiestry Morscy Muzycy.  Zajęcia przeprowadzili studenci Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Panowie Marcin Jasiński (puzonista) i Maciej Tomasz Rambowski (trębacz) podczas zajęć wprowadzili dzieci i młodzież w świat muzyki rozrywkowej. Jak sami mówili, od 6 roku życia grają na różnych instrumentach i w ciągu swojego muzycznego rozwoju mieli możliwość grania w 15 profesjonalnych orkiestrach. Dzieci z zaciekawieniem słuchały anegdot z kariery muzycznej  obu panów.  O pracy w zespole, zasadach współpracy, odpowiedzialności za zespół  i  za instrument. Podkreślali, iż w zespole niezależnie od wieku, każdy jest kolegą i należy się wzajemnie szanować.  Zajęcia ze studentami bardzo spodobały się dzieciom i młodzieży. Przeprowadzone zostały już wstępne rozmowy o ewentualnej dalszej  współpracy. Miejmy nadzieję, iż uda się to ziścić.  

Warsztaty odbyły się w ramach projektu finansowanego przez Urząd Gminy Mielno.

Wasilewska Izabela

Dyrygent orkiestry

Morscy Muzycy

Festiwal piosenki Szum

 

18 listopada 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej   w Sarbinowie wzięli udział w 12. Festiwalu Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej SZUM. W konkursie trwającym ponad 5 godzin wystąpiło około 220 uczestników ze szkół ze Sławna, Koszalina, Tymienia, Dobrzycy, Będzina, Mścic, Dziwnowa oraz Sarbinowa. Naszą szkołę reprezentowało 5 dzieci. Anna Puława i Wiktoria Świerczyńska z klasy III w kategorii duety – tercety  zdobyły I miejsce. Oskar Serocki – Przybysz, Julia Pawłowska i Maja Wilk w kategorii klas starszych zdobyli II miejsce.   Młodym śpiewakom gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów.

 

Wasilewska Izabela


 

Tydzień Edukacji Globalnej 18-26.11.2017

 

"Przyszłość świata zależy od nas!" w Szkole Podstawowej w Sarbinowie rozpoczął się spotkaniem wszystkich uczniów na prezentacji o "Prawach dziecka". Najmłodsze dzieci miały okazję dowiedzieć się, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Uczniowie w grupach wzięli udział w warsztatach z zaproszonym gościem p. Agnieszką Puławą. Drugi dzień, to poznawanie przez pierwszoklasistów  sposobów i warunków  życia   w Afryce. Poznali kulturę, obyczaje, czy jest dużo, czy mało wody, plemiona i życie    w miastach. Tańczyli w rytmach muzyki afrykańskiej. Dzień zakończyli wspólną pracą  z klasą trzecią, gdzie na dużych arkuszach papieru przedstawili za pomocą rysunków, jakie życzenia i marzenia mogą mieć dzieci z Afryki. Środa była dniem pełnym wrażeń. Gościliśmy dzieci z ukraińskich domów dziecka, które wolny czas poświęcają teartowi tańca. Nasze dzieci poznały kulturę wschodnich sąsiadów, historię niektórych uczestników   i zespołu. Klasa I i III po omówieniu zasad zdrowego żywienia, miała okazję poczęstować zespół tradycyjnym, polskim śniadaniem. W domu każdy przygotował produkty do śniadania.  Rano dzieci przygotowały stoły, nakryły, a po pięknych występach goście śniadaniem byli zachwyceni. Nasze dzieci również brały udział w posiłku, każde samodzielnie przygotowało sobie drugie śniadanie, komponując zdrowe kanapki i róznorodne sandwiche. Czwartek, to podróż z bajką. Pierwszaki poznały Tosię, która odkryła czekoladę. Bajka była punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi              o sprawiedliwości, jakości żywności, którą spożywamy – jej pochodzeniu, przetwarzaniu, oraz pochodzenie naszego jedzenia w "Lilce i piknik".  W piątek uczniowie dowiedzieli się jak powstaje zdrowy sok. "Od pąków, po zdrowy sok" -zadania z tablicą multimedialną, były wprowadzeniem do ostatniego zadania       w TEG, wyciskania jabłek od miejscowego sadownika.

Lider  projektu Małgorzata Jabłońska


 

 

Uzależnieniom STOP

 

W ramach działań profilaktycznych Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo zorganizowało warsztaty dla młodzieży, które przeprowadziła pani Agnieszka Puława - wicedyrektor Miejskiej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Koszalinie. W wyniku warsztatów profilaktycznych powstały prace plastyczne oraz literackie w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Sarbinowie, jak również mieszkańców Gminy Mielno.

Podsumowanie konkursu plastyczno – literackiego odbyło się 6 grudnia 2017 roku. Dzieci, młodzież  i społeczność lokalna miała możliwość uczestniczenia  w następujących kategoriach:

Klasy I-III – konkurs plastyczny

Klasy IV-VII oraz społeczność lokalna – konkurs literacki. 

Wyniki konkursu:

Klasy I-III:

I miejsce Anna Puława klasa III i Zuzanna Apriasz – Gryglicka klasa I

II miejsce Adrian Świerczynski klasa III

III miejsce Jakub Kochanowski klasa III

Wyróżnienia: Julia Kowalczyk, Laura Stepek, Aleksandra Durmaj

Klasy IV-VII

I miejsce Maja Wilk klasa V

II miejsce  Michał Niechajczyk klasa V

III miejsce Aleksander Wasilewski klasa VI

Wyróżnienia: Filip i Kajetan Milka, Oliwia Nowakowska, Wiktor Piszczek.

W  kategorii – społeczność lokalna:

I miejsce Teresa Włodyka

II miejsce Halina Stepek – Procka

III miejsce Józefa Krupa

A oto niektóre z twórczości literackich:

Pociąg do butelki

 

Mają ludzie pociąg wielki

jest to pociąg do butelki.

Nie chodzi o butelek zbieranie

tylko alkoholu nadużywanie

 

Od lat to plaga społeczna

i to bardzo niebezpieczna

Niszczy mir rodzin niektórych

przez burdy i awantury.

 

W kąciku płaczą matki i żony

bo jest odważny opój skończony

przez ten pociąg wielki

do alkoholowej butelki.

 

Społeczeństwo ma wielkie zadanie

aby prowadzić wśród młodzieży edukowanie

i pokazać młodym fatalne skutki

w zdrowiu i w rodzinie przez piecie wódki.

       (Teresa Włodyka)

 

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejne konkursy w przyszłym roku. 

Projekt współfinansowany przez Gminę Mielno.

 

Izabela Wasilewska

 

 

STYCZEŃ

Sarbinowo też grało.

 

 

W dniu 14 stycznia grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak co roku Sarbinowo włączyło się do akcji. Tegorocznymi wolontariuszami byli Natalia Jarosz, Oskar Serocki- Przybysz oraz Julia Pawłowska. Mimo kapryśnej pogody wola walki nie opuszczała chętnych do zbiórki na rzecz orkiestry. Udało się zebrać 2250 zł. Do akcji dołączyła się również Dziecięca Orkiestra Dęta Morscy Muzycy, która na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie oraz ZS im. Ludzi Morza w Mścicach  uświetniła 26. finał swoim występem.  Szkoła w Sarbinowie dziękuję uczniom oraz ich rodzicom za pomoc w włączenie się do akcji.

 

 

 

Naukowa noc w SP Sarbinowo

 

 

Czas powrotu do szkoły po feriach, to niechętne zadanie każdego z uczniów. Na przerwach słychać ciężkie wzdychania, słowa „znów szkoła”, ale również i rozważania na temat przyjemności jakich doznawali w czasie wolnym. We wspomnieniach królowały opowieści o wspólnych wyjazdach, czasie w kinie, na basenie, ale przede wszystkim o przeżyciach podczas „Naukowej nocy”, która jak co roku odbyła się w Szkole Podstawowej w Sarbinowie. Dnia 25 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00 do szkoły przybyli uczniowie klas I-III, a o 19.30 dołączyły do nich klasy od IV do VII. Zaplanowany program był bardzo napięty. Odbyły się kulinaria, których efektem były przepyszne pączki oraz placki ziemniaczane, lekcja karate, chemiczne i fizyczne doświadczenia , lekcja nowych technik plastycznych, nocne podchody, biegi na promenadzie oraz lekcja filmowa.  Uczniowie z klas I-III pożegnali się z zabawami o godzinie 22.00, a starsze klasy bawiły się do rana. Mało kto spał tamtejszej nocy, gdyż nie pozwalały na to emocje. I o to właśnie chodziło, by ten czas przeżyć wspólnie razem i inaczej niż zwykle. Organizatorem imprez były: Małgorzata Jabłońska, Izabela Wasielewska oraz Ewa Jabłońska, które serdecznie dziękują Pani Dobrosławie Czadrowskiej, Klaudii Rejwerskiej oraz klubowi „Zdolne dzieciaki” z Koszalina za włączenie się w zajęcia podczas tej niezwykłej nocy. Już zaplanowano kolejne ciekawe zadania na przyszły rok.

 

 

 

LUTY

Bal charytatywny

"Wdzięczność trudno jest ubrać w słowa.... wtedy proste "dziękuję" zawiera wszystko, co chcemy wyrazić" Rodzice ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom, którzy materialnie, rzeczowo lub organizacyjnie wsparli Bal Charytatywny, który odbył się 3 lutego 2018r. w Ośrodku "Flisak" w Sarbinowie. Bez Waszego zaangażowania Drodzy Przyjaciele, zorganizowanie tej imprezy nie byłoby możliwe. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Izabeli Wasilewskiej i dzieci z Orkiestry Dętej "Morscy Muzycy" za uświetnienie swoim występem tego miłego wieczoru. Jesteśmy z Was dumni. Pozyskane fundusze 5700 zł  zostaną przeznaczone na potrzeby uczniów z Naszej szkoły oraz dla pogorzelców.  

Rodzice z SP Sarbinowo  

 

 

Komunikat dla Rodziców

 

Decyzją Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, na podstawie zdiagnozowanych potrzeb rodziców oraz w związku ze zmianami organizacji kształcenia i wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wynikającymi z przepisów rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej, dotyczących w szczególności:

 

  • Warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

  • Zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej

  • Indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci

  • Indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży

Począwszy od 5 lutego 2018 roku wizytatorzy zajmujący się ww. problemami w Kuratorium Oświaty w Szczecinie będą pełnić dyżur w każdy poniedziałek w godzinach 15.30-17.00. Będziecie Pastwo mogli zasięgnąć informacji, skorzystać z porady, omówić problem swojego dziecka. Poniżej podajemy dane do kontaktu:

 

Hanna Markowska – tel. 91 44 27 542

Monika Piątkowska – tel. 91 44 27 563  

 

Oraz osobiście w Kuratorium Oświaty, ul. Wały Chrobrego 4, parter, pok. Nr 10

 

Dzień seniora

 

Tegoroczne obchody Dnia Seniora w Szkole Podstawowej w Sarbinowie odbyły się w innym terminie niż zwykle z uwagi na ferie, które w tym roku dla województwa zachodniopomorskiego przypadały w pierwszym terminie. Zatem dnia 9 lutego Seniorzy z Sarbinowa i okolic, zaproszeni zostali do szkoły na występy artystyczne oraz poczęstunek. O godz.12.00 krótkim przemówieniem Pani dyrektor Moniki Rosowskiej -Kroeb i wiceburmistrza Pana Dominika Groneta rozpoczęła się gala z udziałem młodych artystów klas O-V.W bogatym programie zaprezentowali oni swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz rozdali upominki wszystkim zgromadzonym. Na podsumowanie programu zagrała orkiestra Morscy Muzycy oraz zaprezentowano materiał filmowy "Recepty na długowieczność". Już trzeci rok z rzędu prezentowana jest seniorom recepta- „Jak żyć by zdrowym być” i sądząc po ich postawach, uśmiechach -stosują się do zalecanych metod. Imprezę przygotowały w oprawie artystycznej: Panie Jabłońska Małgorzata, Izabela Iwaniec, Izabela Wasilewska; w oprawie plastycznej: Iwona Kocon, Krzysztof Paluszak, Dorota Wizner. Całość imprezy poprowadziła Ewa Jabłońska przygotowując również materiał filmowy. Wszystkim Seniorom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

 

 

KWIECIEŃ

 

VII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej

ORGANIZATOR
Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie

CEL KONKURSU
1. Promocja młodych wykonawców i ich repertuaru.
2. Popularyzacja piosenek o tematyce dziecięcej.

3. Motywacja do dalszej edukacji.
4. Promowanie pracy nauczycieli – opiekunów.

REGULAMIN
1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-VII szkół podstawowych.
2. Konkurs przeznaczony jest dla solistów .
3. Konkurs prowadzony będzie w następujących kategoriach:
- klasy I - III szkoły podstawowe
- klasy IV - VII szkoły podstawowe

4. Wykonawca:
a) przygotowuje jedną piosenkę o wyżej wymienionej tematyce dostosowaną do wieku wykonawcy lub z repertuaru piosenkarzy dorosłych o tematyce dziecięcej.
a) mile widziana twórczość własna,
b) w czasie prezentacji wokalnych dopuszczalny jest półplayback nagrany na płycie CD w formacie audio,
c) wokaliście może towarzyszyć jeden akompaniator.

5. Szkołę może reprezentować 2 wykonawców z każdej kategorii.

ZASADY ORGANIZACYJNE
1. Konkurs odbędzie się 24.05.2018 r. o godz. 13.00 w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie ul. Nadmorska 27 A,
2. Zgłoszenia będą przyjmowane w nieprzekraczalnym terminie: do 
22.05.2018 r.
3. Uczestnicy są ubezpieczeni przez instytucje delegujące i przyjeżdżają na koszt własny.
4.
Kartę zgłoszenia można złożyć w sekretariacie placówki lub przesłać na adres:


Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej

ul. Nadmorska 27 A

76-034 Sarbinowo
fax 94 3165 528
e-mail:
szkolasarbinowo@poczta.onet.pl

5.Jury powołane przez organizatorów konkursu oceniać będzie uczestników zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, zwracając szczególną uwagę na umiejętności wokalne wykonawców, muzykalność, dykcję, interpretację, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny.
Uwagi końcowe
1. Przewidywane są nagrody dla zwycięzców poszczególnych kategorii.
2. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są posiadać aktualną legitymacje szkolną.
3. Wszelkich dodatkowych informacji udziela koordynator konkursu Izabela Wasilewska tel. 601 17 58 13 wasilewska.izabela.sarbinowo@gmail.com

VII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej

Karta zgłoszenia solisty

1. Imię i nazwisko: ___________________________________________________________________

2. Data urodzenia: ___________________________________________________________________

3. Adres zamieszkania, telefon:

___________________________________________________________________

4. Kategoria: ___________________________________________________________________

5. Szkoła i klasa: ___________________________________________________________________

6. Jednostka delegująca (adres, telefon) ___________________________________________________________________

5. Opiekun artystyczny (imię, nazwisko, tel.): ___________________________________________________________________

6. Utwór zgłoszony do konkursu:

1. Tytuł: _________________________________________________

2. Autor Słów: ____________________________________________

3. Kompozytor: ___________________________________________

7. Rodzaj akompaniamentu:* CD, AKOMPANIAMENT NA PIANINIE:(*podkreślić właściwe)

8. Wymagania techniczne (np. rodzaj nośnika) ____________________

* W przypadku płyt CD prosimy o dokładne opisanie płyty,

* Organizator ma prawo do utrwalenia przebiegu imprez i przedsięwzięć artystycznych przy pomocy urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Uczestnik imprez przyjmuje do wiadomości, że udział w nich jest równoznaczny z udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie jego osoby oraz na rejestrację, transmitowanie i rozpowszechnianie głosu lub wizerunku dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych, w związku z jakimkolwiek programem lub publikacją w których zostanie wykorzystane nagranie.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji VI Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Dziecięcej (Ustawa z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych; Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z póź. zm.)

……………………………                                                  ……………

Podpis rodzica/prawnego opiekuna                      podpis instruktora/ nauczyciela

 

 

"Jak przygoda, to tylko w Warszawie, Warszawie..."

            04 kwietnia 2018 roku   uczniowie Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie wraz z opiekunkami  udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 51 osób: 45 dzieci z klas III-VII  panie nauczycielki i dwoje rodziców.

            Wcześnie rano, bo o 4.50 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarem do naszej stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście.  Przy  Kolumnie Zygmunta III Wazy  spotkaliśmy się z przewodnikiem. Od razu powędrowaliśmy na Stary Rynek oraz  na tzw. "Górę Gnojną". Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie i widzieliśmy pomnik Małego Powstańca. Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy  wizytą w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z trzydziestego  piętra oglądaliśmy  panoramę Warszawy. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, które zrobiło na nas olbrzymie wrażenie. Kolejnym punktem wycieczki był Wojskowy Cmentarz  - Powązki , gdzie odwiedziliśmy groby sławnych sportowców, polityków, poległych żołnierzy, a także pomnik ofiar katastrofy smoleńskej.  Po smacznym obiedzie zjedzonym na warszawskiej starówce pojechaliśmy zwiedzić drugi, niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt- Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy zwiedzaniem  Zamku Królewskiego. Królewskie komnaty i zbiory zachwyciły nas swoim przepychem.  Ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły, od razu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich, w których „przywitał” nas Fryderyk Chopin.  Ostatnim i długo wyczekiwanym punktem wycieczki było  Centrum Nauki Kopernik. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miłą atmosferę, prawidłową postawę i wysoką kulturę osobistą. Nauczycielom i rodzicom dziękujemy za opiekę, a firmie Aga-  Bus za bezpieczną podróż. Z kolei warszawskim przewodnikom jesteśmy wdzięczni za to, że zechcieli odkryć przed nami uroki stolicy. Do zobaczenia Warszawo!

Uczniowie i nauczyciele SP Sarbinowo

 

 

CZERWIEC

9.00 msza święta w kościele na zakończenie roku szkolnego
10.00 zakończenie roku w szkole podstawowej
odjazdy autobusu szkolnego:
Gąski Latarnia 8.25
Gąski Osiedle 8.35
Pękalin 8.40
Chłopy 8.45
Sarbinowo (kościół) 8.50
powrót około 11.00-11.20

 

Wyprawka dla przedszkolaka – wszystkie przybory proszę podpisać

 

 

  1. 2 teczki na prace plastyczne (format A4)

  2. 4 bloki rysunkowe A4

  3. 2 bloki techniczne A4

  4. 1 blok techniczny kolorowy A4

  5. 2 bloki rysunkowe kolorowe A4

  6. 1 blok techniczny biały A3

  7. 1 blok techniczny kolorowy A3

  8. 2 opakowania plasteliny

  9. 4 kleje w sztyfcie

  10. farby plakatowe

  11. farby akwarelowe

  12. kredki ołówkowe

  13. kredki bambino

  14. kredki świecowe

  15. mazaki

  16. 2 ołówki

  17. gumka

  18. 2 temperówki

  19. 2 wycinanki kolorowe

  20. zeszyt do religii

  21. 1 zeszyt w kratkę 16 kartkowy

  22. zeszycik do kontaktów z rodzicami

  23. worek gimnastyczny + strój (biała koszulka, granatowe spodenki), kapcie na zmianę

  24. szczoteczka , pasta do mycia zębów, kubek

  25. nożyczki, kolorowa bibuła

 

Wyprawka dla pierwszaka– wszystkie przybory proszę podpisać

 

 

  1. 2 teczki na prace plastyczne (format A4)

  2. 4 bloki rysunkowe A4

  3. 2 bloki techniczne A4

  4. 1 blok techniczny kolorowy A4

  5. 2 bloki rysunkowe kolorowe A4

  6. 1 blok techniczny biały A3

  7. 1 blok techniczny kolorowy A3

  8. 2 opakowania plasteliny

  9. 4 kleje w sztyfcie

  10. farby plakatowe

  11. farby akwarelowe

  12. kredki ołówkowe

  13. kredki bambino

  14. kredki świecowe

  15. mazaki

  16. pióro wieczne stalówkowe

  17. 2 ołówki

  18. gumka

  19. 2 temperówki

  20. 2 wycinanki kolorowe

  21. zeszyt do religii

  22. 4 zeszyty w kratkę 16 - kartkowe

  23. 2 zeszyty w 3 linie (linie wielokolorowe  z pogrubieniem)

  24. zeszycik do kontaktów z rodzicami

  25. worek gimnastyczny + strój (biała koszulka, granatowe spodenki), buty na zmianę, tenisówki na gimnastykę

  26. nożyczki, kolorowa bibuła

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO GODZINA 10.00
MSZA ŚWIĘTA NA ROZPOCZĘCIE ROKU GODZINA 9.00

DOJAZD: GĄSKI LATARNIA 8.20
GĄSKI OSIEDLE 8.25
PĘKALIN 8.30
CHŁOPY 8.40

ODJAZD około: 11.00

INFORMACJE O PODRĘCZNIKACH, ĆWICZENIACH ORAZ PRZYBORACH NIEZBĘDNYCH DO SZKOŁY I ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
ZOSTANĄ PRZEKAZANE PRZEZ WYCHOWAWCÓW KLAS W DNIU ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Sarbinowie
    ul. Nadmorska 27A
    76-034 SARBINOWO
  • (94) 316-55-28, 518 300 970, 518 300 850

Galeria zdjęć