WRZESIEŃ 2015/2016
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
9.00 msza święta w kościele na rozpoczęcie roku szkolnego
10.00 rozpoczęcie roku w szkole podstawowej
odjazdy autobusu szkolnego:
Gąski Latarnia 8.25
Gąski Osiedle 8.35
Pękalin 8.40
Chłopy 8.45
Sarbinowo (kościół) 8.50
powrót około 11.00-11.20
Zapraszamy absolwentów , rodziców oraz wszystkich zainteresowanych do odwiedzin naszej szkoły 13.10.2015 r. na godzinę 12.00. Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpocznie 70 rocznicę powstania szkoły w Sarbinowie. Obejrzycie Państwo popisy artystyczne dzieci oraz prezentację multimedialną ukazującą historię naszej szkoły. Od 13.10.2015r. do 31.10.2015r. będą wystawione kroniki szkolne i wystawa zdjęć, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy. Szkoła czynna od 7.00-16.00.
SIEDEMDZIESIĘCIOLECIE ISTNIENIA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SARBINOWIE
„Okrągłe” rocznice są zawsze przyczynkiem do wspomnień. Nauczyciele, absolwenci, pracownicy szkoły wspominają kto uczył, z kim chodziło się do jednej klasy, jak dawniej wyglądał budynek szkoły.
Nie wszyscy znają początki szkoły w Sarbinowie, ale o jej historii można dowiedzieć się z kart kroniki szkolnej, z opowieści dawnych nauczycieli i mieszkańców Sarbinowa.
Pierwsi uczniowie (w liczbie sześcioro!) rozpoczęli naukę po drugiej wojnie światowej 4 września 1945 roku wtedy jeszcze nie w Sarbinowie, ale w Złotobrzegu. Z upływem lat przybywało uczniów i nauczycieli. Ostatnie obliczenia pokazały, że w szkołę w Sarbinowie ukończyło blisko 3000 uczniów, a uczyło w niej 117 nauczycieli. Bywały lata, w których uczęszczało do placówki 121 uczniów nauczanych przez troje pedagogów. Co charakterystyczne, do początku lat pięćdziesiątych bardzo często zmieniali się kierownicy szkoły. Z czasem osoby kierujące szkołą piastowały swoje stanowisko przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Obecna pani dyrektor, Izabela Iwaniec, jest siedemnastym dyrektorem.
Lokalizacja szkoły w trakcie tych siedemdziesięciu lat zmieniała się. W 1945 roku placówka mieściła się w budynku, który stał za dzisiejszym ośrodkiem zdrowia. Niestety, nie zachowały się do dzisiaj jej zdjęcia. Następnie została ulokowana w budynku przy ul. Nadmorskiej 27, nazywanym też później „ domem nauczyciela”. Tam uczniowie zdobywali wiedzę do początku lat sześćdziesiątych, kiedy to oddano do użytku dzisiaj tzw. starą szkołę. Budynek najnowszej części szkoły udostępniono uczniom w 2004 roku.
Szkoła to przede wszystkim uczniowie, bez nich by nie istniała. My nauczyciele cieszymy się, że wielu naszych absolwentów osiągnęło sukces. Z radością śledzimy ich losy.
Miejmy nadzieję, że szkoła w Sarbinowie będzie świętowała kolejne rocznice, a mieszkańcy zawsze z przyjemnością do niej zajrzą.
Tekst
Halina Sztreja
„XI Bieg po zdrowie w Sarbinowie”
Dnia 25 września 2015 roku w przepięknej jeszcze letniej scenerii po raz dziewiąty uczniowie ze Szkoły im. Straży Granicznej z Sarbinowa mieli okazję pobiec „po zdrowie”. Jest to cykliczna akcja, która w harmonogramie pracy szkoły rozpoczyna wszelkie akcje zaplanowane na cały rok szkolny. Jak co roku uczniowie klas od „0” do VI rywalizują o medale pod czujnym okiem ratowników medycznych, Straży Gminnej oraz Policji. W tym roku wyjątkowo z uwagi na brak klasy VI w szkole, najstarsza klasa, która przystąpiła do rywalizacji była klasa V. Trasa wiodła terenem leśnym i plażą . Mimo różnorodnego terenu uczniowie poradzili sobie z odległością około 600m i wszyscy dzielnie dobiegli do mety. Najlepszymi w swoich kategoriach okazali się Wiktoria Świerczyńska, Jakub Czetyrkowski, Jakub Stępień, Maja Wilk, Hubert Dziaduch, Julianna Legieć, Julian Kozłowski oraz Maja Dziewiątkowska i Jacek Mierzwiński. Wszystkich zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.
Tekst i zdjęcia Ewa Jabłońska
Samorząd wybrany
Przez około miesiąc czasu trwała kampania wyborcza do Samorządu Szkolnego w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie. Kandydaci w liczbie po 3 osoby z klas IV, V rywalizowali między sobą przekonując swoimi plakatami, ogłoszeniami i dobrym słowem pozostałą brać uczniowską. Mimo, iż szkoła jest małą placówką- pracy nie brakuje. Kandydaci zdawali sobie sprawę, jaki trud podejmują reprezentując uczniów, rozwiązując ich problemy i szukając pomysłów, aby w szkole było wesoło, bezpiecznie, a przede wszystkim atrakcyjnie. W ostateczności, w wyniku tajnego glosowania klas II-V do pracy w Samorządzie wybrano: Błażeja Wilka jako przewodniczącego , Oliwię Nowakowska jako zastępcę oraz do pomocy Stanisława Neubauera.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Tekst i zdjęcia Ewa Jabłońska
"Każdy pierwszak marzy skrycie, by tak jak strażak ratować życie!"
Pod takim hasłem 14 września 2015 roku, już drugi raz, uczniowie z klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie wzięli udział w podsumowaniu III edycji programu "Bezpieczne życie". Program prowadzony był przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie i miał za zadanie przede wszystkim pobudzić dzieci do aktywności rozwijając ich pomysłowość oraz wyobraźnię. Zdobyte na zajęciach informacje pogłębiły wiedzę uczniów o zapobieganiu zagrożeniom. Podsumowaniem programu były zawody sportowe na hali sportowej Politechniki Koszalińskiej oraz pokaz pierwszej pomocy, prowadzony przez strażaków. W zawodach sportowych wzięło udział 10 zawodników z każdej z zaproszonych szkół. W konkurencjach takich jak : "Strażacka Sztafeta", wyścigi rzędów (oraz trzeciej dla nauczycieli ) brali udział uczniowie z klasy drugiej , a dzielnie im dopingowali koledzy i koleżanki z klasy trzeciej.
Małgorzata Jabłońska
( wychowawczyni klasy drugiej)
W Skansenie Wypieku Chleba w Ustroniu Morskim
Wizyta w Skansenie Chleba w Ustroniu Morskim, klas drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie, rozpoczęła się piękną opowieścią „ w czasach, gdy gospodynie przed rozkrojeniem świeżego bochna, naznaczały go krzyżem, a po posiłku skrupulatnie zbierały ze stołu każdy okruszek naszego powszedniego…" . W podróż w czasy świeżo upieczonego chleba i wielkiego szacunku dla chleba, wprowadziła nas miła Pani, która opowiadała również o historii piekarnictwa. Wysłuchaliśmy pięknej bajki J. CH. Andersena "O dziewczynie, która podeptała chleb".
Każde dziecko otrzymało własny kawałek ciasta na bułeczkę, której nadało wymyślony przez siebie kształt, a następnie która została wypieczona w sercu skansenu, w ponad 120 - letnim piecu, który zachował się w jednym z budynków mieszkalnych. Klimat wiejskiej chaty wypełnionej zapachem świeżego chleba, pieczonej, swojskiej kiełbasy, w scenerii narzędzi i starych ław był miłym, ciekawym i smacznym doświadczeniem.
Wychowawczyni klasy drugiej
Małgorzata Jabłońska
Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego 9.00
Rozpoczęcie roku szkolnego 10.00
Kurs autobusu:
8.20 Gąski
8.30 Gąski Osiedle
8.35 Pękalin
8.45 Chłopy
PAŹDZIERNIK 2015/2016
Ślubowanie I klasy
29 października 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie , odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów szkoły podstawowej. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: pani dyrektor, rodzice, dziadkowie, nauczyciele oraz uczniowie klasy: 0, II i III. Dzieci wprowadzone w świat SZKOŁOLANDII przez króla i królową odpowiadali na pytania i wykonywali powierzone im zadania. Prezentowali swoje umiejętności wokalne , recytatorskie , śpiewali piosenki, z przejęciem recytowali wiersze. W miłej atmosferze życzenia dzieciom złożyli zaproszeni goście i dyrektor szkoły, którzy zgodnie stwierdzili, że uczniowie klasy pierwszej są gotowi do sumiennej pracy w szkole. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Izabela Iwaniec dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Następnie dzieci wraz z wychowawczynią Izabelą Wasilewską udały się do sali lekcyjnej , w której został przygotowany przez ich rodziców słodki poczęstunek . Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.
Ewakuacja
Dnia 20 października w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie odbyła się próbna ewakuacja. Jak co roku celem ćwiczeń jest opanowanie zasad ewakuacji, a dla niektórych nauka postępowania w chwili zagrożenia. Wszyscy uczniowie naszej szkoły znają dzwonek alarmowy, wiedzą jak należy się zachować i gdzie udać podczas np. pożaru w szkole. Wiedzą, że panika to zły doradca i że należy w skupieniu, szybko i bezpiecznie opuścić szkołę. Ważną rolę odgrywa Pani Dyrektor, sekretariat szkoły, Pan konserwator i osoby z obsługi, które wiedzą jakie czynności powinny wykonać w chwili zagrożenia. Bardzo ważnym ogniwem są nasi nauczyciele, którzy mają opanowaną wiedzę na temat ewakuacji, znają procedury i się im podporządkowują w chwilach opuszczania budynku. Sprawnie koordynują akcję wychodzenia z klas właściwym wyjściem ewakuacyjnym.
Każdy zdaje sobie sprawę, że podczas prawdziwych zdarzeń czasem emocje ” biorą górę”, dlatego też przypominanie przepisów i zasad, częste ćwiczenia chronią od popełniania błędów. Nikt naprawdę nie jest w stanie ocenić swoich umiejętności w chwilach zagrażających życiu. Koordynator ds. bezpieczeństwa podczas szkoleń, często spotyka się z opinią wśród nauczycieli i pracowników szkoły, że gdyby coś się wydarzyło naprawdę, niektórzy z nich nie potrafiliby się zachować- w ich ciała wkradłaby się panika. Odpowiedź zawsze jest ta sama: od tego są próbne ewakuacje, aby oswoić strach. Są to ewakuacje, o których powiadomiona jest zwykle tylko Pani Dyrektor szkoły i sekretariat.
Po ostatniej ewakuacji nie zauważono błędów, a obserwatorzy jakim była Straż Gminna i Straż Pożarna nie odnotowała uchybień, a wręcz pogratulowała sprawności akcji.
Tekst Ewa Jabłońska
LISTOPAD 2015/2016
Koło Małego Odkrywcy
Uczniowie z klasy drugiej przenoszą z Koła Małego Odkrywcy na ławki szkolne swoje zainteresowania przyrodnicze. Chłopcy przygotowali piękne, ciekawe i bogate albumy przyrody. Niektóre z nich oprócz liści, owoców drzew pospolitych zawierały różne ciekawostki a nawet próby drzew. Miło patrzeć na zaangażowanie dzieci i wspólną pracę rodziców. Fajna zabawa- prawda?
Dzień życzliwości w dniu praw dziecka.
Co to jest życzliwość?- pyta nauczyciel dzieci w szkole. Życzliwość Prose Pani to być grzecznym- odpowiada uczeń klasy I Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie. Ale czy tylko grzeczność świadczy o byciu życzliwym? Nad tym skupiali się nauczyciele przed dniem życzliwości, aby uświadomić uczniom na co zwrócić uwagę podczas wyboru na najżyczliwszego kolegę/ koleżankę, osobę z obsługi i administracji oraz nauczyciela. Wyjaśniali , że życzliwość to chęć pomocy drugiej osobie, to uprzejmość, bycie koleżeńskim i pomocnym w każdej sytuacji, to umiejętność wybaczania czyiś błędów oraz przyjazne usposobienie. Samorząd Szkolny jako patronat akcji zebrał od uczniów potrzebne głosy i przeliczył komisyjnie. Głosy były bardzo podzielone. Szkoła wybrała: wśród uczniów: Igora Kępkę, Anię Puławę, Norberta Banaśkiewicza, Michała Niechajczyka, Ksawerego Woronisa oraz Magdalenę Grajper. Wśród nauczycieli zwyciężyła Pani Izabela Wasilewska, a wśród obsługi i administracji Pani Ewa Cerkowska. Akcja została rozstrzygnięta podczas celebrowania II Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, podczas którego na sali gimnastycznej cała szkoła miała okazję oglądać debatę uczniów klas IV,VI na temat znajomości praw dziecka. Pani Ewa Jabłońska przeprowadziła bogatą prezentację, uświadamiającą uczniom ich prawa i poprowadziła debatę, w której uczniowie szukali odpowiedzi na pytania do zdjęć lub prezentowanych filmików. W niektórych odpowiedziach na pytania pomagała publiczność i gratulujemy tym, którzy znali odpowiedź mimo braku wcześniejszego przygotowania. Pod koniec debaty w podsumowaniu zebrano całość wiedzy na temat praw dziecka oraz rozdano nagrody najżyczliwszym w szkole.
Tekst i zdjęcia: Ewa Jabłońska
„Zdrowym Być"
W roku szkolnym 2014/2015 podczas Światowego Dnia Zdrowia, na którym uczniowie samodzielnie przygotowywali soki i kanapki zwrócono uwagę na duże zainteresowanie uczniów chęcią smakowania zdrowych potraw w tym i naturalnych soków. Wtedy to w głowie opiekuna Samorządu uczniowskiego zrodził się pomysł uruchomienia programu „ Smacznie i zdrowo”. We wrześniu 2015 r. po wybraniu nowego składu Samorządu Uczniowskiego do harmonogramu prac uczniów włączono program do realizacji. 1 grudnia 2015 r. uczniowie przynieśli do szkoły po 2 jabłka. Na każdej z przerw w tym dniu, uczniowie mieli okazję samodzielnie przygotować i spożyć sok z jabłek. Okazuje się, że niektórzy do tej pory nie mieli okazji kosztować smaku jabłka w takim wydaniu. Po ilości jabłek, z których wyciśnięto sok oraz zużytych kubków widać, że uczniowie chętnie włączyli się do tej akcji. Dodatkowo, aby uświadomić uczniom zalety spożywania jabłek Samorząd Szkolny przygotował gazetkę wywieszoną na holu szkoły. Do końca roku szkolnego 2015/2016 akcja ta ma odbywać się raz w miesiącu, zmieniając za każdym razem owoc na warzywo lub inny owoc. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem uczniowie skosztuje soku z marchwi.
Tekst i zdjęcia Ewa Jabłońska
Uzależnieniom STOP
12 listopada 2015 roku Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo , w ramach realizacji zadania publicznego zorganizowało w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie warsztaty na temat uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Przeprowadziła je psycholog z Miejskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej pani Agnieszka Puława. Warsztaty zakończyły się konkursem plastycznym, podczas którego dzieci w pracach plastycznych pochwaliły się wiedzą i wyraziły swoje emocje związane z nałogami. Dominowały hasła: „Palenie tytoniu to zło”, „Dym tytoniowy twój wróg”, „Kochaj zdrowie, kochaj życie”, „Którą drogą pójdziesz?”, „Z każdym buchem stajesz się duchem”, „Żyj zdrowo i kolorowo”. Spośród 30 prac , komisja w składzie: przewodnicząca Gabriela Wołujewicz dyrektor TCE w Sarbinowie , Joanna Golubska (TCE), Monika Rosowska- wiceprezes stowarzyszenia, Małgorzata Jabłońska – członek stowarzyszenia wybrały kolejno:
Kategoria 0-II
1. miejsce Laura Stepek
2. miejsce Ania Puława
3. miejsce Norbert Banaśkiewicz
wyróżnienia: Wiktoria Świerczyńska, Amelia Sierczyńska, Julia Zarzycka, Kajetan Milka, Szymon Kępka
Kategoria III-V
1. miejsce Błażek Wilk
2. Klaudia Kowalczyk
3. Magdalena Grajper
wyróżnienia: Wiktoria Tomana, Maja Wilk, Igor Kobylliński, Szymon Machaj
Projekt współfinansowany przez Urząd Gminy w Mielnie.
Tekst i zdjęcia
Izabela Wasilewska
Sekretarz Stowarzyszenia Ekologicznego
Nasze Sarbinowo
RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY ,, STWORKI- WARZYWNIORKI''
W dniach 12 i 13 października uczniowie przynosili do szkoły przepiękne stworki wykonane z jesiennych warzyw i materiałów przyrodniczych.
Rodzice aktywnie włączyli się do wspólnego, radosnego tworzenia wraz ze swymi dziećmi. Konkurs cieszył się dużą popularnością . Prace zostały wykonane przez dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I- III. Oglądający wystawę na korytarzu szkolnym byli pełni zachwytu i uznania dla autorów prac .
Uczestnikom konkursu gratulujemy zdolności plastycznych, bogatej wyobraźni oraz fantazji.
A oto nagrodzeni i wyróżnieni:
I nagroda : Nikola Drela - oddział przedszkolny
Kacper Hrycaj – kl. I
II nagroda : Filip Brański - kl. I
III nagroda : Laura Stepek - kl. I
I wyróżnienie : Dawid Tymecki – kl. II
II wyróżnienie: Zuzia Gryglicka - oddział przedszkolny
III wyróżnienie: Szymon Puława – KL.II
REGULAMIN
KONKURSU PLASTYCZNEGO UZALEŻNIENIOM STOP
I. Organizator - Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo
II. Cele konkursu.
Zwrócenie uwagi na problem uzależnienia od alkoholu, dopalaczy, narkotyków, tytoniu wśród dzieci i młodzieży.
• Kształtowanie postawy refleksyjności wobec problemów otaczającego nas świata.
• Popularyzowanie wśród uczniów i dzieci treści zdrowego stylu życia.
• Rozwijanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej i fantazji uczestników oraz kreatywności, odwagi w wyrażaniu własnych opinii i pomysłów.
III. Warunki uczestnictwa.
a. Konkurs jest skierowany dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie.
b. Tematyka prac plastycznych dotyczy treści warsztatów przeprowadzonych przez psycholog panią Agnieszkę Puława „Uzależnieniom STOP”
c. Technika prac: dowolna
d. Format prac plastycznych : dowolny
e. Nie przyjmujemy prac zbiorowych.
f. Każda praca powinna zawierać następujące informacje:
1. imię i nazwisko autora, wiek, klasa;
2. imię i nazwisko nauczyciela/i lub opiekuna, pod kierunkiem którego uczeń przygotował pracę.
IV. Kontakt: W razie niejasności związanych z regulaminem prosimy o kontakt telefoniczny z p. Izabelą Wasilewską nr tel: 601 175 813.
V. Termin i miejsce dostarczania prac: do 28 listopada 2015 roku, Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie
VI. W skład jury wchodzi: dwóch członków Stowarzyszenia Ekologicznego Nasze Sarbinowo, jeden pracownik Transgranicznego Centrum Ekologicznego w Sarbinowie
a. Jury wybierze po trzy prace w każdej kategorii wiekowej.
b. Przewidziane są również wyróżnienia
VII. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie Facebook Stowarzyszenia Ekologicznego Nasze Sarbinowo oraz na stronie www.spsarbinowo.edupage.org 28 listopada 2015 roku, a nagrody zostaną wręczone podczas apelu w SP Sarbinowo 30 listopada 2015 roku.
VIII. Nagrody.
Przewidziane są nagrody, które są współfinansowane przez Gminę Mielno.
IX. Uwagi dodatkowe.
a. Prace niezgodne z regulaminem nie będą brane pod uwagę.
b. Prace przechodzą na własność organizatorów.
c. Rozstrzygnięcie jury jest ostateczne (od werdyktu nie przysługuje odwołanie).
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
DO UDZIAŁU W KONKURSIE
KARTA ZGŁOSZENIA
Konkurs plastyczny o tematyce prozdrowotnej – przeciw uzależnieniom pod hasłem
„ Uzależnieniom STOP” ogłoszonego przez Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo
Imię i nazwisko, wiek autora:…………………………………………………………
Imię i nazwisko opiekuna/wychowawcy:…………………………………………………………………………
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r, Nr 101, poz. 926 z późn. zm.), przez Organizatora Konkursu dla celów związanych z przeprowadzeniem i rozstrzygnięciem Konkursu, w tym na ich opublikowanie w środkach masowego przekazu, jak również do celów związanych z organizacją i przeprowadzeniem wystawy pokonkursowej.
………………………………………………..
PODPIS OPIEKUNA PRAWNEGO
GRUDZIEŃ 2015/2016
PODSUMOWANIE KIERMASZU ŚWIĄTECZNEGO
21 grudnia w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie jak każdego roku przed świętami odbył się „Kiermasz świąteczny”. Uroczystość rozpoczęły jasełka, które wprowadziły wszystkich obecnych w świąteczny nastrój. Przedstawienie zakończone zostało koncertem kolęd wykonanym przez orkiestrę naszej szkoły.
Po koncercie sprzedawane były oryginalne prace dzieci, między innymi: choinki, stroiki, ozdoby świąteczne, świeczniki, bombki, kartki. Uczniowie każdej klasy mieli przygotowane własne stoisko i samodzielnie prowadzili sprzedaż. Na jednym ze stoisk znalazł się również piernik, na którego można było otrzymać przepis.
Również dużą popularnością cieszył się kącik „ Ciasta, ciastka, ciasteczka…” gdzie znajdowały się różne gatunki smakowitych ciast, a także serwowana była kawa i herbata.
Cała impreza wzbudziła duże zainteresowanie zarówno wśród uczniów, rodziców jak i gości naszej szkoły.
Niemalże wszystko zostało sprzedane, zatem kiermasz zakończył się pomyślnie. Zapraszamy ponownie w przyszłym roku.
STYCZEŃ 2015/2016
„GROSZE POLICZONE”
Góra Grosza to coroczna akcja , która cieszy się większym zainteresowaniem rodziców, niż uczniów z uwagi na skuteczny sposób pozbycia się z domów zalegających gdzieś w puszeczkach groszy, które ledwo co mieszczą się w portfelach. Szkoła w Sarbinowie wie co z tym zrobić. Pod opieką Ewy Jabłońskiej opiekuna Samorządu Uczniowskiego uczniowie zbierali przez 2 tygodnie każdy grosz, który przyniósł uczeń. Po podliczeniu udało się nam zebrać 126, 80 groszy. Może to niezbyt wygórowana kwota, ale objętościowo wyglądająca imponująco. Dziękujemy za włączenie się do akcji to szczytny cel.
tekst i zdjęcia: Ewa Jabłońska
„Sarbinowo grało z Owsiakiem”
Mimo chłodu i niesprzyjającej pogody uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbinowie ruszyli z puszkami na ulicę, by wspomóc akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trzy puszki po 3 osoby do każdej z małymi papierowymi czerwonymi serduszkami i wielki własnymi sercami, zachęcali do ofiarności na rzecz akcji. Nie brakowało chętnych i to cieszy nas wszystkich, bo mimo licznych akcji negujących Jurka Owsiaka widzimy ten sprzęt i jego wykorzystanie choćby na oddziałach w koszalińskim szpitalu, a to się chwali. Po kilkunastu wydeptanych kilometrach i kilku kubkach ciepłej herbaty od życzliwych ludzi, udało się nam zebrać 1166zł, 08gr. Po komisyjnym podliczeniu i zabezpieczeniu nominałów- pieniążki bezpiecznie zostały dostarczone do sztabu koszalińskiego oddziału WOŚP. Wiemy, że to będą one dobrze wydane .
Tekst i zdjęcia Ewa Jabłońska
„Świętujemy Dzień Babci i Dziadka”
Pod takim właśnie hasłem 21.01.2016 r. w Szkole Podstawowej w Sarbinowie świętowaliśmy Dzień Seniora. Dla szkoły to zawsze „ duża logistyczna operacja” do której wszyscy przygotowujemy się odpowiednio wcześniej. Już na miesiąc przed imprezą, uczniowie dostają rolę do programu artystycznego, które odpowiednio później ćwiczone są pod okiem wychowawców. Potem wzbogacenie o muzyczną oprawę Pani Izy, tworzenie plakatów, zaproszeń, prośba o ciasta naszych cudownych rodziców, wykonanie prezentów i na końcu wystrojenie sali. Na podsumowanie jeszcze kilka cennych uwag Pani Dyrektor i imprezę czas zacząć. O 12.30 przybyli do szkoły Seniorzy oraz zaproszeni goście z „16 Południka” z Chłopów, którzy zechcieli uświetnić swoją obecnością naszą imprezę. Uczniowie klas 0, I, II, III wdzięcznie odegrali swoje role, głośno i radośnie zaśpiewali oraz perfekcyjnie zatańczyli. Po programie artystycznym, rozdaniu prezentów i gorącym uścisku swoich babć i dziadków uczniowie udali się do domów, a nasi goście wysłuchali przygotowanych utworów „16 Południka” i obejrzeli prezentacje multimedialną, która była podsumowaniem całości przygotowanego programu. Nie zabrakło łez, gromkich braw oraz szczerego śmiechu podczas prezentacji filmowej „jak żyć, by długo żyć”- prezentacji, która stanowiła receptę na długowieczność. Całość programu obejrzała i wysłuchała Pani Wójt Olga Roszak- Pezała oraz Sołtys Sarbinowa Anna Kobylińska. Za obecność i życzenia serdecznie dziękujemy. A naszym zacnym seniorom, życzymy dalszych lat życia w zdrowiu i w szczęściu . Zapraszamy już za rok.
Tekst i zdjęcia : Ewa Jabłońska
LUTY 2015/2016
„Naukowa Noc”
Ferie i lekcje? Ktoś pomyślałby, że to nie idzie w parze, że ferie to czas odpoczynku i spędzanie czasu na przyjemnościach. Ale właśnie Naukowa Noc była taką przyjemnością dla tych, którzy ją przeżyli, bo nie tylko pracowali, uczyli się, ale i świetnie się bawili. Dnia 10 lutego o godzinie 19.00 mury szkoły przekroczyli uczniowie, wyposażeni w śpiwory, poduszki, suchy prowiant i latarki. Po przygotowaniu miejsc do spania, oficjalnie rozpoczęto Naukową Noc. Podczas lekcji plastycznej namalowaliśmy plakat, który wspólne przywiesiliśmy na holu szkoły. Następnie Pan z Ochotniczej Straży Pożarnej z Mielenka przeprowadził lekcję z pierwszej pomocy. Uczniowie mieli szansę przypomnieć sobie i przećwiczyć sposoby udzielania pierwszej pomocy. Profesjonalny fantom i udzielane informacje z pewnością utrwalą uczniom wiadomości, które już wcześniej posiadali. Po zakończeniu lekcji z ratownictwa medycznego, uczniowie rozpoczęli zabawy z harcerzami z koszalińskiego hufca. Cenną lekcją okazała się lekcja szyfrowania i odszyfrowywania wiadomości, a wiedzę które uczniowie pozyskali wykorzystali do zabawy w nocne podchody. Przydały się więc latarki, bez których uczniowie nie znaleźliby ukrytych punktów. Do godziny 24 dwie drużyny rywalizowały ze sobą o to, która szybciej odnajdzie punkty i odszyfruje zadania. Mimo zmęczenia po intensywnym biegu, uczniowie po pożegnaniu Komendanta Hufca i osób z nim przybyłych, odbyli lekcję sportową, na której drużyny rywalizowały w grze „zbijak”.Około 1.30 rozpoczęła się lekcja gotowania. W tegorocznej edycji Naukowej Nocy uczniowie samodzielnie mieli do wykonania kruche rogaliki z marmoladą. Była to cenna lekcja dla tych, którzy miele problemy z umiejętnością przygotowania produktów w odpowiedniej mierze. Uczyliśmy się wspólnie jak odmierzyć 3/4 szklanki mąki, czy cukru, jak przeliczać dkg na gramy. W prosty, praktyczny sposób oddzielaliśmy żółtka od białek i zagniataliśmy ciasto. Wśród uczniów czasami chłopcy przejmowali kucharską inicjatywę i widać było ich większe zainteresowanie ciastem niż u dziewcząt. Brawo dla Was panowie. W trakcie rogalików odbyła się lekcja detektywistyczna w szukanie skarbu, na której to uczniowie w całkowitej ciemni i wyłącznie przy użyciu latarek poruszali się po całej szkole, by szukać ukrytych przez organizatorki skarbów. Około godziny 3.30 uczniowie przystąpili do przedostatniej lekcji technicznej jaka była lekcja szycia walentynkowych serduszkowych poduszeczek. Tu w ruch poszły igły, nici, nożyczki i indywidualna wyobraźnia. Dla niektórych było to pierwsze zetkniecie się z szyciem. Po objaśnieniu technicznym jak wykonać serduszko wszyscy choć zmęczeni przystąpili do swoich prac, by po blisko 45 min. pokazać ich efekt końcowy. Poduszeczki wyszły naprawdę imponująco czego dowodem są załączone do artykułu zdjęcia. Ostatnią lekcją była lekcja filmowa, która dla większości dobiegła końca z chwilą ich przebudzenia około 8,30 ponieważ wszyscy zasnęliśmy po 15 min projekcji filmu „Minionki”. Naukowa Noc już na stałe wpisała się w harmonogram pracy naszej szkoły i cieszy nas fakt, że uczniowie tak chętnie się na nią zapisują. Organizatorkami imprezy były Pani Ewa Jabłońska i Izabela Wasilewska.
Test: Ewa Jabłońska
zdjęcia: Ewa Jabłońska, Izabela Wasielewska
MARZEC 2015/2016
I dzień wiosny
W poniedziałek 21 marca w Transgranicznym Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie uroczyście obchodziliśmy PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.Tego dnia dla dzieci ze szkoły podstawowej z Sarbinowa przygotowaliśmy wiele atrakcji.
Odbył się konkurs na ekologiczny strój wiosenny, gry i zabawy sportowe.
Dzieci poznały zwyczaje związane z pożegnaniem ZIMY oraz jakie są zwiastuny przyjścia WIOSNY.
Pozytywne emocje przeżyły podczas pokazu mody gdzie jury oceniało pomysłowość, sposób zaprezentowania się oraz estetykę wykonania strojów ekologicznych. Komisja wyłoniła laureatów:
I kategoria ( dzieci z klas młodszych)
- Miejsce I – Wiktoria Świerczyńska
- Miejsce II – Kajetan Milka
- Miejsce III – Laura Stepek
II kategoria ( dzieci z klas IV-V)
- Miejsce I – Wiktoria Tomana
- Miejsce II – Wiktor Piszczek
- Miejsce III – Jakub Ostrowski
Zawody sportowe wywołały również u dzieci radość i pozytywną rywalizację. W każdej konkurencji najlepsi zawodnicy za zajęcie trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody
.
Finałem powitania wiosny była konsumpcja pysznych kiełbasek z grilla.
tekst - Transgraniczne Centrum Ekologiczne w Sarbinowie
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
ORGANIZATOR:
1. Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie
2. Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo
Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkoły podstawowej
do wzięcia udziału w konkursie plastycznym:
„POSPRZĄTAJ PO SWOIM PSIE”
CEL KONKURSU:
Celem Konkursu jest promowanie i rozpowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad czystości na trawnikach , w miejscach publicznych poprzez sprzątanie przez właścicieli nieczystości pozostawianych przez psy, którymi się opiekują.
WARUNKI UCZESTNICTWA:
1. W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie szkoły podstawowej
2. W konkursie oceniane będą wyłącznie prace plastyczne spełniające następujące kryteria:
Prace indywidualne i samodzielne oraz nie były kiedykolwiek publikowane przez osoby trzecie i są wolne od jakichkolwiek praw osób trzecich;
Prace mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie) , Format prac – A4;
żdą pracę należy zaopatrzyć w metryczkę na odwrocie kartki, która powinna zawierać: imię i nazwisko dziecka, wiek, klasa,
Termin przekazania prac do 15.04.2016 r. do sali nr 12 w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie,
KRYTERIA OCENY: Zgodność wykonanej pracy z tematem , Estetyka pracy , Technika pracy , Oryginalność, pomysłowość, Samodzielność
POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nieodpłatnego reprodukowania prac w celach reklamowych (w prasie, katalogach, na wystawach, na stronie www)
Zgłoszenie do konkursu jest jednocześnie wyrażeniem zgody rodziców uczniów biorących udział w konkursie na przetwarzanie danych osobowych do celów związanych z organizacją konkursu.
Nadesłane prace stają się własnością organizatorów.
Oceniane będą tylko prace zawierające metryczkę na odwrocie kartki.
Oficjalne wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie www.spsarbinowo.edupage.eu
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie
Koordynator konkursu
Izabela Wasilewska
Pracowity miesiąc Morskich Muzyków
W ostatnim czasie młodzi muzycy mieli przyjemność grać 11 marca reprezentując Gminę Mielno podczas Powiatowego Forum Sołtysów w Koszalinie. Kolejny występ orkiestry odbył się w czasie XVII Targów Edukacyjnych. Wiosenne Zespoły Metodyczne Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie zgromadziły 18-19 marca 2016 r. w Zespole Szkół nr 11 w Koszalinie ponad tysiąc dwustu nauczycieli uczestniczących w konferencji Erasmus + oraz w czterdziestu ośmiu propozycjach metodycznych: wykładach, pokazach, warsztatach, zajęciach praktycznych, artystycznych, metodycznych i konsultacjach. W drugi dzień targów Dziecięca Orkiestra Dęta Morscy Muzycy miała przyjemność zaprezentować swój program artystyczny. Po występie młodych muzyków Izabela Wasilewska- kierownik zespołu przeprowadziła dla zainteresowanych nauczycieli wykład na temat "Orkiestra dęta w szkole - czy to możliwe? - rozbudzanie potrzeby obcowania z muzyką.
01.04.2016 r. orkiestra dała koncert w Szkole Społecznej w Słupsku. Podczas koncertu najmłodsi uczniowie tamtejszej szkoły dołączyli się śpiewem do niektórych utworów granych przez orkiestrę. Dzieci spontanicznie zaśpiewały kanon „Panie Janie” oraz „Stary McDonald”. Po występie orkiestra otrzymała od dyrektor szkoły wielki kosz słodyczy. Następnie młodzi muzycy zwiedzali okoliczne zabytki Słupska , m.in.: Muzeum Pomorza Środkowego i Zamek Książąt Pomorskich. Na koniec dnia uczestniczyli w Festiwalu Piosenki Polskiej organizowanym przez Akademię Pomorską w Słupsku. Uważnie i w skupieniu podpatrywali starszych kolegów „po fachu”, gdyż cały program artystyczny wykonywany był na żywo przez studentów Instytutu Muzyki w aranżacjach profesorów tamtejszej uczelni i niektórych studentów. Warto tu zaznaczyć, że w ramach współpracy z Pomorską Akademią studenci Instytutu Muzyki przygotują aranżacje utworów muzyki rozrywkowej, klasycznej, popularnej i ludowej dla orkiestry dętej z Sarbinowa. Projekt Morscy Muzycy - koło zainteresowań dla dzieci i młodzieży jako alternatywny sposób spędzania wolnego czasu realizowany jest ze środków Gminy Mielno z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkotykowych.
MAJ 2015/2016
„Pirografia w Sarbinowie”
W Szkole Podstawowej Im. Straży Granicznej na lekcjach techniki uczniowie nie mogą narzekać na brak pracy. Każda lekcja teoretyczna przeplatana jest z lekcją praktyczną, na której uczniowie mają szansę poznać bliżej dany temat. Mimo iż, we większości szkół nie ma już typowych pracowni technicznych i technika jest tylko jedna godziną w tygodniu, nauczyciel znajduje sposób na zaciekawienie uczniów realizowanym tematem , również w odsłonie praktycznej. Dzięki uprzejmości Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie i zakupie pirografów, uczniowie klasy V mieli okazje tworzyć „cuda” na drewnianych deseczkach. Z uwagi na termin zbliżającego się Dnia Matki- uczniowie wykonywali prace dla mam i ojców. Nie zabrakło wielu ciekawych pomysłów i wzorów. Zarówno lekcje o drewnie, ceramice, tkaninie itp. zainteresowały młodzież i zainspirowały do tworzenia prac nietypowych. To ekscytujące móc odkrywać w uczniach talent i pokłady niecodziennych pomysłów. Pani Ewa Jabłońska serdecznie dziękuje działającej Radzie Rodziców za pomoc w zbogaceniu warsztatu pracowni technicznej. Dzięki otrzymanym pirografom istnieje szansa na stworzenie innowacyjnego programu pracowni technicznej związanej z pracą w drewnie.
Pobiegli po puchary
Od lat Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie organizuje biegi po zdrowie. W zwyczaju mieliśmy organizować biegi jesienne. Jednak z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu odbywającego się w dniach 26.05-1.06.2016r. zrodził się pomysł zorganizowania biegu wiosennego włączając w zabawę turystów, emerytów oraz uczniów zielonych szkół. Wiosenny Bieg po Zdrowie zorganizowała Szkoła oraz Stowarzyszenie Ekologiczne „Nasze Sarbinowo”, które ufundowało puchary i dyplomy dla najlepszych. W zabawie wzięli udział uczniowie ze szkoły w Sarbinowie, turyści oraz emeryci. Trasa przebiegała terenem leśnym i plażą i mimo, iż była to rywalizacja, to każdy kto pokonał tą trasę może czuć się zwycięzcą. Akcja ta została była szansą udowodnienia, że należy krzepić tężyznę fizyczną, a nie spędzać czasu przy komputerach lub z komórkami w dłoniach. Dlatego też impreza ta odbyła się pod hasłem-„ ruch to zdrowie- aktywnie żyj” . Aby głośno to podkreślać, kilkukrotnie w czasie imprezy wykrzykiwaliśmy hasła:
W zdrowym ciele zdrowych duch
to uzyskasz poprzez ruch
rób ćwiczenia cały dzień
a nie będziesz już jak cień
komputery na bok won
prezentujmy siłę swą
androidy na bok precz
bo ćwiczenia to ważna rzecz!!!
Organizatorzy dziękują serdecznie Komendantowi Straży Gminnej w Mielnie za zabezpieczenie trasy biegu oraz ratownictwu medycznemu z PCK.
CZERWIEC 2015/2016
Lista podręczników dla klasy 6 na rok szkolny 2016/2017
Język polski:
Język polski 6; Kształcenie kulturowo-literackie, seria „Odkrywamy na nowo”
2 części:
Małgorzata Składanek
Hanna Szaniawska,
wydawnictwo OPERON
Język angielski
New Hot Spot 3 + zeszyt ćwiczeń ,
Colin Granger ,
wydawnictwo Macmillan
Muzyka
„Muzyczny świat” ( podręcznik+ zeszyt ćwiczeń) klasa 6 ,
Teresa Wójcik
Wydawnictwo MAC
Plastyka
3 bloki A3 ( techniczny, rysunkowy, kolorowy) , klej – Magic, 2 pędzle ( gruby i cienki), naczynie na wodę, wycinanki, farby plakatowe, kredki świecowe Bambino, lub pastele olejne, nożyczki
Historia
„Wczoraj i dziś” do klasy 5- zachowujemy podręcznik i ćwiczenia, od grudnia 2016 „ Wczoraj i dziś do klasy 6” podręcznik i ćwiczenia – Grzegorz Wojciechowski
wydawnictwo: Nowa Era
Przyroda
„Tajemnice przyrody 6” ( podręcznik + ćwiczenia, atlas ten co był)
Joanna Stwarz, Feliks Szlajfer
Wydawnictwo Nowa Era
Matematyka
Podręcznik dla klasy 6 : „Matematyka z plusem „+ zeszyty cwiczeń
Wydawnictwo GWO
9.00 msza święta w kościele na zakończenie roku szkolnego
10.00 zakończenie roku w szkole podstawowej
odjazdy autobusu szkolnego:
Gąski Latarnia 8.25
Gąski Osiedle 8.35
Pękalin 8.40
Chłopy 8.45
Sarbinowo (kościół) 8.50
powrót około 11.00-11.20
„Na sportowo”
Dnia 1 czerwca w Dniu Dziecka Szkoła Podstawowa w Sarbinowie miała okazję rywalizować w potyczkach sportowych ze Szkołą z Knurowa, która gościła w Sarbinowie w jednym z ośrodków. Zabawa „Cztery Ognie” odbyła się w ramach europejskiego tygodnia sportu organizowanego przy współpracy z Gminą Mielno. Zabawa miała na celu nie tylko chęć zdobycia pucharu za pierwsze miejsce, ale i uświadomienie uczestnikom zabawy jak ważne jest spędzanie aktywnie czasu wolnego. Emocje podczas gry były ogromne. Przeżywali grę nie tylko uczestnicy, ale ich opiekunowie, którzy bacznie weryfikowali każde zachowanie sędziego. Po około godzinnej grze ostatecznie wynikiem 2:0 wygrali uczniowie ze Szkoły w Sarbinowie, którzy ładnym i sportowym gestem podziękowali sobie za grę. Uczniom klas II-III, którym udało się wygrać tym bardziej gratulujemy, gdyż rywalizowali oni wyłącznie z klasami III z Knurowa. Szkole z Knutowa dziękujemy za wspólną zabawę.