NADANIE PATRONA SZKOLE
STRAŻ GRANICZNA – PATRONEM SZKOŁY W SARBINOWIE
18 czerwca 2010 w odbyło się nadanie Szkole Podstawowej w Sarbinowie imienia Straży Granicznej, formacji będącej dla uczniów wzorem patriotyzmu, odwagi i szlachetności.
Sarbinowo świętowało cały dzień. Program rozpoczął się rano przemarszem gości, uczniów, rodziców i nauczycieli przy akompaniamencie Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska do kościoła w Sarbinowie. W kościele odbyła się msza św. w intencji społeczności szkolnej odprawiana przez ks. kapelana Straży Granicznej płk Lucjana Dolnego. Podczas mszy św. ks. kapelan dokonał poświęcenia sztandaru szkoły.Uroczystości związane ze ślubowaniem, odsłonięciem tablicy pamiątkowej i tablicy z nazwą szkoły odbyły się w murach szkolnych. Wzięli w nich udział uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście - przedstawiciele: Straży Granicznej, władz Gminy Mielno, Forum Samorządowego Nasza Gmina, Rady Rodziców, Zespołu Szkół w Mielnie dyrektorzy i przedstawiciele jednostek organizacyjnych admini/stracji, ks. płk Lucjan Dolny, ks. Prałat Piotr Kuta, przyjaciele szkoły, sympatycy i sponsorzy. Swoją obecnością zaszczycił szkołę również starosta powiatowy p. Roman Szewczyk.
Część oficjalną rozpoczęła, hymnem państwowym, Orkiestra MOSG. Następnie pani dyrektor Izabela Iwaniec powitała wszystkich zebranych i poprosiła swoją poprzedniczkę p. D. Sawicką o podzielenie się wspomnieniami z 23 lat pracy w SP Sarbinowo. Następnie uczniowie: W. Garnicka i M. Kołodziejski, przedstawili prezentację multimedialną na temat Straży Granicznej. Po prezentacji nastąpił główny moment uroczystości. Przewodniczący Rady Gminy p. Piotr Garnicki odczytał i przekazał na ręce p. dyrektor Uchwałę Rady Gminy Mielno w sprawie nadania imienia Straży Granicznej Szkole Podstawowej w Sarbinowie.
Podczas ceremonii nadania imienia szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez Wójta i Radę Gminy Mielno oraz rodziców uczniów SP w Sarbinowie. Fundatorzy podpisali akt fundacji i przekazali sztandar pani dyrektor.
Od p. dyrektor sztandar przejął uczniowski poczet sztandarowy (W. Szymańska, W. Świątek i M. Cisyk). Po uroczystym przekazaniu odbyło się pierwsze ślubowanie na sztandar – ślubowali przewodniczący klas I-VI.
Następnie głos zabrali goście, którzy podziękowali za zaproszenie, pogratulowali udanej uroczystości i życzyli szkole sukcesów w dalszej pracy.
Odświętny, a zarazem bardzo przyjazny charakter przemówień podkreśliły swoim występem artystycznym dzieci z klas młodszych.
Część oficjalna zakończyła się odsłonięciem dwóch tablic. Sołtys Sarbinowa p. W. Niechajczyk dokonał odsłonięcia tablicy z nową nazwą szkoły, ufundowanej przez sołectwo Sarbinowo, a p. R. Munzer (pracownik COS SG w Koszalinie) odsłonił tablicę pamiątkową ufundowaną przez związki zawodowe pracowników oraz funkcjonariuszy Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.
Po uroczystościach w budynku szkolnym wszyscy goście, pracownicy szkoły, uczniowie oraz mieszkańcy i turyści Sarbinowa zostali zaproszeni na festyn, któremu towarzyszyły liczne występy artystyczne, poczęstunek tradycyjnymi potrawami oraz pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu Straży Granicznej. Na scenie pojawiły się: szkolny zespół taneczny - Sarbidance i wokalny - Sarbinki, solistka N. Bartels - absolwentka SP Sarbinowo, zespół REZER z Koszalina, a także rozśpiewane grono nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w Sarbinowie. Całość uroczystości uświetniła wzbudzająca ogromne zainteresowanie i podziw Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska.
Uczniowie, rodzice i pracownicy Szkoły Podstawowej w Sarbinowie serdecznie dziękują: przedstawicielom i orkiestrze Straży Granicznej, reprezentantom: Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy Mielno, Forum Samorządowego Nasza Gmina, Rady Rodziców, Zespołu Szkół w Mielnie, jednostek organizacyjnych admini/stracji oraz księżom, za przyjęcie zaproszenia i zaszczycenie naszej szkoły swoją obecnością w dniu nadania szkole imienia. Dziękujemy również wszystkim sponsorom, rodzicom i przyjaciołom szkoły za ogromny wkład pracy i środków podczas przygotowań do uroczystości.
Monika Rosowska-KroebOśrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy "VIOLETTA" - Sarbinowo
Sklep spożywczo-monopolowy "SABINA" S. i R. Cisyk - Sarbinowo
Ośrodek wczasowo-wypoczynkowy "SŁONECZNY BRZEG" - Sarbinowo
Piekarnia, ciastkarnia "BAJGIEL" W. Reichert "WODECKI" I. Będzino
Apteka "VIKTORIA" L. i M. Szewczyk - Sarbinowo
Ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy "ADHARA" - Sarbinowo
Hurtownia i wytwórnia opakowań "ROMA" S. J. Zajkowska, Górnik-Osiecka – Koszalin
Smażalnia ryb „TUŃCZYK” T. Sumera – Sarbinowo
Pokoje gościnne „AFRODYTA” B. Machaj – Sarbinowo
Kawiarnia „ŚWIAT LODÓW” – Sarbinowo
Dom wypoczynkowy „MEWA” – Sarbinowo
Bogusława i Jan Zającowie – Sarbinowo
MW TRANS – Małgorzata Wilkowska – Koszalin
Ośrodek rehabilitacyjno-wczasowy „KAMYCZEK” – Sarbinowo
Ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy „JAGODA” – Sarbinowo
Sklep spożywczo-monopolowy Anna i Mariusz Weresińscy – Gąski
Ośrodek kolonijno-wypoczynkowy „BAŁTYK” – Sarbinowo
Sklep spożywczo-monopolowy „U ŻAKA” Jagoda Utka – Sarbinowo
Pracownia reklamy i sitodruku „2A” A. Kępka, A. Wilk – Koszalin
Ośrodek wypoczynkowy „BESKID” – Sarbinowo
Wędzarnia „RYBKA” Robert Głogowski – Sarbinowo
Edward Madziong
Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej Chłopy „16-ty Południk” - Chłopy
Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Sarbinowie
Anonimowi ofiarodawcyO nas również na stronach:
Morskiego Odziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku