WRZESIEŃ 2013/ 2014
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Dnia 20 września 2013 r w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie odbyło się głosowanie do Samorządu Szkolnego.
Do głosowania przystąpiło 38 osób. Drogą tajnego głosowania oddano na Reginę Andrzejewską 5 głosów; Klaudię Łyczko- 27 głosów oraz na Joannę Mierzwińska 6 głosów. Tym samym do Samorządu Szkolnego wybrano Przewodniczącą Klaudię Łyczko, zastępcę Joannę Mierzwińską oraz do pomocy Reginę Andrzejewską. Wybrani uczniowie wraz z opiekunem Samorządu Ewą Jabłońską do końca września opracują harmonogram prac i wdrożą swoje działania w życie szkoły. Idea kampanii wyborczej ukazała świetne pomysły uczniów, które miejmy nadzieję będą przychylnie odbierane przez wszystkich uczniów naszej szkoły. A wiodącym hasłem naszej nowo wybranej przewodniczącej jest „W naszej szkole będzie lepiej i bezpieczniej”.
Klaudio powodzenia w pracy.
VII BIEG PO ZDROWIE W SARBINOWIE
Jak co roku we wrześniu tak i 27.09.2013 odbył się kolejny “Bieg po zdrowie” w Sarbinowie propagujący aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Inicjatorem imprezy jest nauczyciel wychowania fizycznego Ewa Jabłońska ze Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej
w Sarbinowie. W tym roku do rywalizacji zgłosiła się jak zawsze szkoła z Mielna, z którą nasi uczniowie klas IV, V, VI mieli okazję porównać swoje umiejętności lekkoatletyczne. Imprezę rozpoczęto przemarszem na miejsce startu na ul. Leśną w Sarbinowie pod czujnym okiem Straży Gminnej, która zadbała o bezpieczeństwo podczas biegu, za co serdecznie dziękujemy. Trasa Biegu nie była łatwa, ale wszyscy uczestnicy dzielnie ją pokonali nawet najmłodsi nie mieli problemu z dobiegnięciem do mety.. Podczas rywalizacji uczniowie byli podzieleni na kategorie chłopców i dziewcząt walczących przeciwko własnym rówieśnikom z każdej z klas. Najlepszymi okazali się:Maja Wilk, Hubert Dziaduch, Oliwia Nowakowska, Radosław Machaj,Wiktoria Tomana, Wiktor Piszczek, Aleksandra Łaszcz, Bartosz Sarnes, Maja Zabłocka, Wiktor Wypuszcz, Julia Staszczyk oraz Mateusz Kobyliński. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.
PAŹDZIERNIK 2013/2014
POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI
8 pażdziernika 2013 r. w klasie II odbyły się zajęcia otwarte, w których udział wzięła absolwentka tzw. starej szkoły i była nauczycielka Pani Elżbieta Ziarkowska z Gąsek- babcia Stasia Neubauera.
Pani Elżbieta z dużym przejęciem opowiadała o tym, jak dawniej, za czasów, kiedy była uczennicą wyglądała szkoła. Przyniosła dzieciom wiele pamiątek i rekwizytów z tamtych czasów. Z wielkim zainteresowaniem dzieci słuchały o historii pisma sięgając od czasów starożytnych do czasów , kiedy Pani Elżbieta sama uczyła się sztuki pisania. Dzieci miały możliwość pisania prawdziwym piórem ze stalówką z użyciem atramentu z kałamarza. To była bardzo ciekawa lekcja historii. Uczniowie wzbogacili swój zasób słownikowy o wyrazy, które w dzisiejszych czasach w zasadzie się nie używa. I bardzo ważne- spotkanie było szansą na umacnianie więzi międzypokoleniowych. Myślę, że takich spotkań będzie coraz więcej w naszej szkole
BEZPIECZNE DZIECI
10 października 2013 r.
Dzielnicowi z Posterunku Policji w Mielnie odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Sarbinowie. Z najmłodszymi rozmawiali o bezpieczeństwie zarówno na drodze, w szkole oraz domu.
Policjanci uczyli dzieci, jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych oraz jak zachować się na drodze. Szczególnie skupili się na uświadomieniu maluchom, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Jesienią i zimą w znaczący sposób zmniejsza się bowiem widoczność pieszych, a kierowcy czasem zbyt późno dostrzegają osoby idące poboczem czy drogą. Dzieci, które często same pokonują drogę z domu do szkoły, są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo. Dlatego ważne jest, by nosiły choćby niewielki element odblaskowy na ubraniu, dzięki któremu kierowca zauważy pieszego z odległości umożliwiającej odpowiednią reakcję. Przyczepiony do plecaka odblask w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo uczniów na drodze.
Dzieci rozmawiały z policjantami również o numerach alarmowych oraz bezpiecznym obchodzeniu się ze zwierzakami. Doskonale wiedziały, jak powinien być wyposażony rower oraz znały podstawowe znaki drogowe. Uczniowie otrzymali elementarze Gryfusia, z których wspólnie przez cały rok będą uczyć się bezpiecznych zachowań w domu i szkole.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pod okiem pani Małgorzaty Jabłońskiej , uczniowie klasy III przygotowali akademię. Uroczystości wypełniły także występy artystyczne w wykonaniu chórku szkolnego Muszelki. Artyści pięknie wyśpiewali i wyrecytowali słowa podziękowania i uznania dla codziennej trudnej pracy pedagogów. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.
Wiele serdecznych i miłych słów uznania za zaangażowanie i pracę padło z ust pani dyrektor Izabeli Iwaniec. Były kwiaty i życzenia dla dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły.
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY - REKORD
Ratujemy i Uczymy Ratować
Po raz pierwszy jesienią tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) i w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia (NZK) będzie organizowany „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą >>Restart a Heart<<, który jest odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 roku, w której państwa członkowskie nawołują do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia. Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane NZK. Punktem kulminacyjnym akcji będzie dzień 16 października, kiedy akcja obejmie młodzież wszystkich krajów w Europie, jak również członków Parlamentu Europejskiego, którzy będą uczeni udzielania pierwszej pomocy.
Postanowiliśmy włączyć się w całą akcję i pokazać całej Europie efekty naszego Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować".
Szkoła Podstawowa w Sarbinowie również dołączyła do ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Całe wydarzenie odbyło się 16 października 2013 roku i polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Całe wydarzenie trwało pół godziny i przez ten czas wszyscy uczniowie i nauczyciele wzięli udział w ustanowieniu rekordu.
NAJSYMPATYCZNIEJSZY KOLEGA
GALERIA
21 października w Szkole Podstawowej w Sarbinowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najżyczliwszą i najsympatyczniejszą osobę w klasach od 0-6 w ramach realizowanego od kwietnia 2013 roku programu Bezpieczna szkoła-radosna przyszłość. Po dwutygodniowej obserwacji uczniów przez nauczycieli, pracowników szkoły oraz rówieśników wybrano w klasie 0- Piotrusia Dzwończyka, w klasie I-Maję Wilk, II- Aleksandra Wasilewskiego, III-Szymona Machaja, V-Wiktora Wypuszcza, VI- Klaudię Łyczko. Wszyscy zostali nagrodzeni równie sympatycznymi jak oni sami misiami pluszowymi. Gratulujemy.
SPOTKANIE Z PANEM JÓZKIEM PITONIEM
Dzisiaj (18 października) w szkole gościliśmy Pana Józka Pitonia: gawędziarza i pisarza, choreografa i reżysera sztuk teatralnych, kierownika zespołów regionalnych, instruktora sportowego i narciarskiego, sternika III klasy, przewodnika tatrzańskiego i ratownika górskiego, twórcę ludowego i instruktora tańca I kategorii, a do tego wszystkiego specjalistę ds. rehabilitacji
Pan Józek przyjechał do nas z Zakopanego, aby przybliżyć nam góralską kulturę. Pan Józek ubrany był w oryginalny, tradycyjny góralski strój (tj. kapelus, porty, kierpce itp.). Podczas spotkania opowiadał nam o życiu i tradycji górali. Przytaczał wiele ciekawostek i tajemnic. Następnie pokazał nam kroki tradycyjnych tańców góralskich. Wspólnie z Panem Józkiem próbowaliśmy nauczyć się tańczyć tak jak prawdziwi górale. Wszyscy bardzo dobrze sobie radziliśmy i wspaniale bawiliśmy.
W trakcie spotkania oglądaliśmy również film z wyprawy Pana Józka i jego przyjaciół w Tatry. Na filmie widać było zarówno trudne warunki klimatyczne, jakie panują wysoko w górach oraz trudności związane ze wspinaczką, jak również wspaniały krajobraz, wysokie szczyty oraz Morskie Oko. Film ten był bardzo ciekawy. Po filmie mogliśmy zadawać nurtujące nas pytania dotyczące działalności Pana Józka i jego życia w górach.
Na koniec całego spotkania zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Pan Józek okazał się bardzo sympatyczną osobą. Spotkanie wszystkim bardzo się podobało.
SPOTKANIE Z GOŚCIEM Z AUSTRALII
W naszej szkole 16.10.2013r. odbyło się spotkanie z Panią Theresą Cała klasa była bardzo ciekawa tego tak niespodziewanego i egzotycznego wydarzenia.
Niewiele wiedzieliśmy o Australii i zdawaliśmy sobie sprawę ,że spotkanie z gościem z Australii stanowi dla nas dość duże wyzwanie jeśli chodzi o język angielski, dlatego wcześniej musieliśmy sporo poczytać na temat tego odległego kraju , przysiąść do powtórek z angielskiego i przygotować po angielsku pytania do Pani Theresy.
Nie obeszło się oczywiście bez dekoracji klasy i smacznego poczęstunku.
Zanim Pani Theresa przyszła do naszej sali była na lekcjach w młodszych klasach (I-III), więc mieliśmy jeszcze trochę czasu na dopięcie wszystkiego na „ostatni guzik”: przygotowanie mapy, komputera, prezentacji , projektora i pamiątkowego prezentu z dedykacją od całej klasy.
Musieliśmy wykazać się umiejętnością samodzielnego działania, gdyż
Pani Monika Rosowska - Kroeb (nasza wychowawczyni) cały czas towarzyszyła gościowi z Australii.
Gdy obie Panie przyszły do naszej klasy usiedliśmy w półkole i kolejno każdy z nas przedstawiał się i opowiadał o sobie , o swoim hobby i o rodzinie. Pani Theresa zadawała nam pytania i wkrótce okazało się ,że niepotrzebnie obawialiśmy się tego niecodziennego sprawdzianu z j. angielskiego. Rozumieliśmy się wzajemnie bardzo dobrze mimo, że nasz angielski był nieco inny od tego z Australii.
Pani Theresa opowiedziała nam o sobie .
Dowiedzieliśmy się, urodziła się w Australii, tam skończyła szkołę, a obecnie pracuje w szpitalu i mieszka w północno-wschodniej części Australii w mieście Brisbane.
Uzyskaliśmy też sporo informacji o tym jak wyglądają szkoły w Australii, jakie są sklepy, jak wygląda codzienne życie młodzieży i dorosłych.
Najciekawsza jednak okazała się wirtualna wycieczka po Australii z Panią Theresą w roli przewodnika.
Urozmaicony, zupełnie inny od naszego świat przyrody rozbudził nasze podróżnicze zainteresowania. Przepiękne wybrzeża oceanów, wielkie i małe miasta portowe o ciekawej architekturze, drogi serpentyny- gdzie z jednej strony przepaść i ocean , a z drugiej skały, ogromne obszary pustynne, kangury, misie koala, dziobaki, diabły tasmańskie, krokodyle, węże – to wszystko spowodowało, że zaczęliśmy w marzeniach wybiegać daleko, daleko poza Europę.
Pani Theresa powiedziała, że jeśli kiedyś tam dotrzemy, to dom jej jest na tyle duży, że cała klasa się tam pomieści.
Po tak miłym spotkaniu razem z Panią Dyrektor i naszą wychowawczynią podziękowaliśmy gościowi za zaproszenie do Australii i za odwiedziny w naszej szkole.
Pani dyrektor, podała Pani Theresie do wpisu Szkolną Księgę Gości , a my na pożegnanie i na pamiątkę wręczyliśmy naszemu gościowi bukiet kwiatów i album nadmorskich fotografii ze specjalną dedykacją od naszej klasy.
Cały szkolny dzień upłynął nam w gorącej australijskiej atmosferze.
ŚLUBOWANIE I KLASY
W Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Na ten szczególny moment, który odbył się 28.10.2013 roku pierwszoklasiści czekali z niecierpliwością. Oznacza on bowiem oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do społeczności szkolnej.
Akademia rozpoczęła się od powitania gości – pani Dyrektor Izabeli Iwaniec, rodziców, dziadków przybyłych na uroczystość pasowania, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie.
W dalszej części pierwszoklasiści wraz z uczniami klasy III zaprezentowali program artystyczny, po którym odbyła się część oficjalna. Wszyscy uczniowie w skupieniu ślubowali „ być pilnymi i wzorowymi uczniami", należycie wypełniać obowiązki ucznia, pomagać słabszym i młodszym od siebie. Ceremonii pasowania na uczniów dokonała Dyrektor szkoły pani Izabela Iwaniec.
Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uśmiechnięci pierwszoklasiści przyjęli życzenia i upominki od pani dyrektor, przedszkolaków, starszaków oraz Samorządu Uczniowskiego.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Izabelą Wasilewską , rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi udali się na „słodki poczęstunek’’ przygotowany przez rodziców.
WODA - ŹRÓDŁO ŻYCIA (NATURA 2000)
Klasa 6 ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie na spotkaniu
Październikowy wydawałoby się jesiennie senny i nużący dzień spędziliśmy aktywnie, pożytecznie i radośnie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Polskiego Związku Łowieckiego w Manowie.
Na spotkanie ekologiczne zatytułowane Woda - źródło życia będące częścią wieloetapowego projektu Powiatu Koszalińskiego: Radew – energia życia wraz z młodzieżą z wielu innych szkół przybyliśmy z samego rana.
Organizatorzy i nasi nauczyciele musieli już od godziny dziewiątej radzić sobie z wesołą i dosyć hałaśliwą gromadką około 50 uczniów z klas piątych i szóstych szkół podstawowych.
Po krótkim i serdecznym powitaniu uwagę naszą skupiła prezentacja na temat siedlisk przyrodniczych i zagrożeń zasobów wodnych Doliny Radwi, Chocieli i Chotli objętych ochroną wód obszaru Natura 2000 .
Następnie gospodarze zadbali o nasze zdrowie i zaprosili nas na leśną polanę, a tam wzięliśmy udział w wyścigach połączonych z pytaniami o tematyce ekologicznej. Kolejnym punktem spotkania były „edukacyjne podchody na czas” w lesie pełnym drzew i tajemniczych zawiłych ścieżek ( jedna drużyna pobiegła złą drogą i się na chwilę zagubiła ) Na szczęście, gdy do mety dotarli już wszyscy, głodni oraz zmęczeni intelektualnie i fizycznie pod wiatą czekała na nas pieczona na ogniu kiełbaska i gorąca grochówka.
Po krótkim odpoczynku, spacerze, spotkaniu z dzikami i obserwacji psów myśliwskich znów zmobilizowano nas do myślenia, tym razem na wesoło. Zaproszono szkolne drużyny do rozwiązywania kalamburów - świetnej zabawy, która nie tylko wszystkich rozweseliła ale i przypomniała nazwy gatunków wielu zwierząt.
Na zakończenie spotkania organizatorzy zaplanowali rozdanie nagród. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe ekologiczne torby i broszury. Najlepszym trzem drużynom wręczono puchary. Tym razem wyjechaliśmy bez głównej nagrody, ale za rok obiecujemy sobie, że sięgniemy po zwycięstwo.
Choć deszczowy i szary, dzień 17 października minął szybko, pożytecznie i atrakcyjnie. Do szkoły wróciliśmy dopiero około godziny piętnastej, „upiekły” nam się wszystkie lekcje, sprawdziany i było o czym rozmawiać na kolejnych kilku przyrodach.
SZKOŁA PAMIĘTA
W związku ze zbliżającym się świętem 1 listopada Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Sarbinowie stworzył gazetkę szkolną, która upamiętniła osoby pracujące lub uczące się w naszej szkole. Do pomocy włączyła się Pani Alicja Spodymek, która poświęciła swój czas na przegląd starych kronik szkolnych odnajdując w nich osoby pracujące i uczące się w naszej szkole od roku 1950 do roku obecnego, a które odeszły już na wieczny spoczynek. W naszej pamięci pozostaną spośród nauczycieli i pracowników szkoły: Roman Zdzisław i Irena, Szumotalska Alina, Jankowska Zofia, Jankowski Ryszard, Frączak Karol, Frączak Adam, Majdecka Halina, Niżyńska Leokadia, Kłak Elżbieta, Kłak Stanisław, Krysińska Bogumiła, Wrzal Halina, Wojciechowska Elżbieta oraz spośród uczniów w pamięci naszej pozostaną Łukaszewicz Jerzy oraz niedawno tragicznie zmarła Agatka Gębicz. Przy gazetce szkolnej zapłonął znicz, który jest naszym światełkiem pamięci dla tych, których już z nami nie ma.
LISTOPAD 2013/2014
PASOWANIE NA ZERÓWKOWICZA
„Będę dobrym i uczynnym zerówkowiczem;
Chętnie będę wykonywał wszystkie zadania;
Obiecuję nieść pomoc innym;
będę zawsze uśmiechnięty”
Tymi słowami dzieci 5-6-letnie ze Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie złożyły obietnicę przed swoimi rodzicami i Panią Dyrektor Izabelą Iwaniec na uroczystości „Pasowania na zerówkowicza” w dniu 5 listopada 2013 r. W trakcie pasowania, dzieci wykazały się umiejętnościami wokalno–recytatorskimi, tanecznymi i znajomością zasad zgodnego współżycia w społeczności przedszkolnej, a rodzice uronili łezki szczęścia i dumy ze swoich pociech.
Uhonorowaniem tak ważnego wydarzenia w życiu maluchów było wręczenie im pamiątkowych dyplomów, książek i poczęstunek z rodzicami.
FESTIWAL MŁODYCH TALENTÓW
Zespół wokalny "Muszelki" pod kierunkiem pani Izy Wasilewskiej 26 listopada w Unieściu wyśpiewał I miejsce. Zaszczytne miejsce zdobył podczas II Mieleńskiego Festiwalu Młodych Talentów pod patronatem wójta Gminy Mielno w kategorii: wykonanie wokalne grupa do 16 lat. W piosence pod tytułem "Krajka" wystąpili: Kaja Wasilewska, Regina Andrzejewska, Ewa Szewczyk, Patryk Grajkowski, Martyna Wilk, Klaudia Łyczko, na gitarze akompaniował Damian Andrzejewski. Również zespół taneczny pod kierunkiem pani Ewy Jabłońskiej uzyskał wysoką II notę w kategorii grupa do lat 16. W zespole tanecznym wystąpiły: Ewa Szewczyk, Klaudia Łyczko, Regina Andrzejewska, Gosia Olewicz, Asia Mierzwińska. Młodym artystom gratulujemy!!!
JESIENNE INSPIRACJE
Pod koniec listopada uczniowie z klasy III ( Patrycja Pietrzyk Madzia Grajper i Jacek Mierzwiński) oraz z klasy II ( Oliwia Nowakowska, Igor Kobyliński, Miłosz Czadrowski) wzięli udział w warsztatach plastycznych pn.,, Jesienne inspiracje" zorganizowanych przez SP Mielno. W warsztatach wzięło udział 32 uczniów.
Wśród wyróżnionych 4 prac znalazła się praca uczennicy naszej szkoły Oliwii Nowakowskiej z kl. II .Gratulacje!
Szacowny gość na obchodach 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Ósmego listopada w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.
Na część artystyczną złożyły się recytacja Mai Wilk i Oskara Obsta, uczniów klasy pierwszej, którzy przypomnieli zebranym wiersz Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka oraz występ chóru szkolnego prowadzonego przez panią Izabelę Wasilewską. Młodzi chórzyści zaśpiewali pieśni legionowe.
Po występie uczniów głos zabrał pan prof. Czesław Partacz, który w przystępny sposób opowiedział uczniom i zaproszonym gościom o okolicznościach odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę w roku 1918. Następnie przypomniał sylwetki polskich patriotów
(m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego) i ich działalność na rzecz wolnej Polski.
Za ciekawy wykład uczniowie i dorośli podziękowali panu profesorowi kwiatami i gorącymi oklaskami.
Taka lekcja historii Polski na pewno zostanie w pamięci wychowanków Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie.
Tekst: Halina Sztreja
Zdjęcia: Monika Rosowska- Kroeb
GRUDZIEŃ 2013/2014
DEBATA
Dnia 5 grudnia 2013 roku w Szkole Podstawowej w Sarbinowie odbyła się debata uczniowska na temat " Czy rodzice powinni kontrolować nasz komputer i telefon". Była to debata podsumowująca program "Bezpieczna szkoła- radosna przyszłość", który w naszej szkole prowadzony był od kwietnia 2013 r. Mimo skupienia się wyłącznie na problemie cyberprzemocy, uczniowie mieli okazje wykazać się również wiedzą z zakresu innych zagrożeń, które na co dzień na nich czyhają. Całości debaty przysłuchiwali się zaproszeni goście -Pani aspirant Magdalena Marzec z Komendy Miejskiej Policji z Koszalina oraz Pani Agnieszka Puława psycholog z Miejskiej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej z Koszalina. Panie miały okazję dyskutować z młodzieżą i spierać się zarówno z grupą akceptującą temat oraz z grupą będącą przeciwko ingerencji rodziców w prywatność dzieci. Przedstawiony młodzieży tekst, na podstawie którego debata rozgorzała, był tylko wymyśloną historyjką, która jest jednak przykładem wielu innych , znanych tragicznych przypadków, które dotykają młodzież w różnym wieku. Dotyczyła przemocy, pedofilii, odrzucenia przez grupę rówieśniczą, narkomanii, zaufania jaki i najgorszych rozwiązań, po które młodzież sięga czyli samobójstw. W wyniku dwugodzinnej debaty wspólnie wszyscy doszli do wniosku, że rodzice powinni mieć kontrolę nad swoimi dziećmi, ale i również zaufanie do nich. Najważniejsza jest w rodzinie szczerość, rozmowa i ufność, a nie zamykanie oczu na problemy młodzieży i myśl, że skoro moje dziecko siedzi przy komputerze w domu to znaczy, że jest bezpieczne!!!. Nie pozwólmy zatem, by swoim zmęczeniem i codziennym zabieganiem, zmusić nasze dzieci do szukania odpowiedzi na ich nurtujące, czasem wstydliwe pytania, w Internecie. Program "Bezpieczna szkoła- radosna przyszłość" okazał się przydatny w rozszerzaniu wiedzy uczniów na temat ich bezpieczeństwa oraz uświadamianiu rodzicom problemów jakie dotykają nasze dzieci. Mimo ogromnej wiedzy, jaką wszyscy posiadamy wciąż jednak zdarzają się sytuacje, które pod wpływem emocji mogą zaszkodzić nam i naszemu bezpieczeństwu, dlatego tak ważne jest przypominanie zasad zachowania i postępowania w ich obliczu. My jako Szkoła oraz nasi partnerzy Zespół Szkół z Mielna, możemy być wdzięczni Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, które finansowało program, że przekazało nam 80 tys złotych dotacji na realizację tak ważnych działań. Dziękujemy!!!
MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY
Mikołaj na sportowo!
6 grudnia 2013 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie o ogromną niecierpliwością oczekiwały na przyjście MIKOŁAJA!
Tego dnia odbył się IV Mikołajkowy Szkolny konkurs Karaoke. Komisja w składzie Panie : Jadwiga Osadowska, Magdalena Kryża, Ewa Cerkowska przyznały:
w kategorii klas I-III :
I miejsce Miłosz Czadrowski
II miejsce Maja Wilk
III miejsce Julia Pawłowska
wyróżnienia : Wiktor Borowski, Wiktor Piszczek
W kategorii klas IV-VI
I miejsce - Ewa Szewczyk i Klaudia Łyczko
II miejsce Martyna Wilk
III miejsce Kaja Wasilewska
wyróżnienie Regina Andrzejewska
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w karierze artystycznej
STYCZEŃ 2013/2014
BADIMTON W SARBINOWIE
Wychodząc na przeciw zainteresowaniom naszych uczniów Szkoła Podstawowa w Sarbinowie zaoferowała nowe zajęcia. Od lutego rusza nowa sekcja Badmintona, którą prowadzić będzie nauczyciel w-f Ewa Jabłońska pod czujnym okiem Pana Marian Steltera Prezesa zachodniopomorskiego klubu Badmintona w Koszalinie. 23 stycznia 2014 r Pan Marian odwiedził naszą szkołę i poprowadził zajęcia ze wszystkimi klasami w szkole. Zajęcia te miały charakter poglądowy. Uczniowie mieli się bawić, a poprzez zabawę ocenić, czy Badminton w naszej szkole pozostanie na dłużej. Większość zgodnie stwierdziła, że taka forma spędzania czasu wolnego im odpowiada, a osiąganie sukcesów podczas zawodów stało się dla nich priorytetem. Więc od lutego zaczynamy. Dwugodzinne zajęcia odbywać się będą w każdą sobotę i wszyscy chętni, którzy będą chcieli kształtować swoje umiejętności w tym zakresie, będą mile widziani. Do końca lutego ma zostać opracowany przez Panią Ewę Jabłońską program innowacyjny " Badminton i ja", który wdrożony zostanie w naszej szkole od września 2014 r. Zatem uczniowie - rakiety w dłoń!!!
BAL KARAWAŁOWY
Ten dzień (30.01.2014) od rana zapowiadał się niezwykle. Korytarzami szkoły przemykali Batman i Spiderman, widziano tez kotka, Charlie chaplin oraz najprawdziwszą księżniczę!
Imprezę rozpoczęła i poprowadziła pani Małgorzata Jabłońska — wszystkich serdecznie powitała, przypomniała o historii karnawału i zaprosiła do wspólnej zabawy. Podczas zabawy szczególnym powodzeniem cieszyły się konkursy. Wiele uśmiechu wywołał konkurs na najciekawsze przebrania karnawałowe, jak również inne atrakcyjne zabawy i słodkie nagrody.
Ten dzień był naprawdę udany i niezwykły, z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich na długo.
LUTY 2013/2014
W lutym tego roku zespół wokalny Muszelki zdobył 3 miejsce podczas 8 Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej SZUM w Mścicach. 24 kwietnia w Pałacu Młodzieży podczas 13 Dziecięcego Konkursu Piosenki Ekologicznej „Śpiewajmy o przyrodzie” zespół zdobył II miejsce. Do sukcesów dołączył również uczeń klasy "0" - Szymon Puława zdobywając w kategorii "Soliści przedszkole" II miejsce. Laureatom gorąco gratulujemy i życzymy kolejnych wysokich sukcesów. Zespół Muszelki w składzie: Regina Andrzejewska kl. VI, Ewa Szewczyk kl. VI, Martyna Wilk kl. VI, Patryk Grajkowski kl. VI, Klaudia Łyczko kl. VI, Kaja Wasilewska kl. V, Paulina Wyka kl. V, Asia Mierzwińska kl. V.
Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie
odbywają się w dniach 10 - 31 marca 2014 r.
Wzory wniosków dostępne są w siedzibie placówki i na stronie internetowej www.szkolasarbinowo.pl
Do oddziału przedszkolnego dzieci zapisywane są jeden raz, na cały etap edukacji przedszkolnej. W kolejnych latach rodzice składają jedynie deklarację dot. kontynuacji edukacji przedszkolnej w terminie od 24 lutego 2014r. do 07 marca 2014 r. (deklaracja dostępna jest w siedzibie placówki i na stronie internetowej www.szkolasarbinowo.pl)
Terminarz rekrutacji:
1. 24 lutego 2014 r. - 07 marca 2014 r. - przyjmowanie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego
2. 10 - 31 marca 2014 r. - przyjmowanie kompletnych wniosków o przyjęcie do oddziału przedszkolnego i kl. I
3. do 15 maja 2014 r. - ogłoszenie wyników naboru do oddziału przedszkolnego
4. 01 lipca 2014 r. do 29 sierpnia 2014 r. - rozpoczęcie rekrutacji uzupełniającej.
UWAGA!!!
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte
w składanych oświadczeniach do wniosku (podstawa prawna: art. 20s ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991r.
o systemie oświaty- Dz. U. z 2004r. Nr 256 po. 2572 ze zm.).
MARZEC 2013/2014
Dzień otwarty
Zapraszamy przyszłych uczniów klasy I oraz ich rodziców na spotkanie z nauczycielami i Dyrekcją Szkoły, które odbędzie się 21 marca 2014 roku o godzinie 12.00 w sali nr 6. Podczas Dnia Otwartego Szkoły będzie można poznać ofertę naszej placówki, porozmawiać z pracownikami, zobaczyć sale dydaktyczne i zajęcia edukacyjne.
Serdecznie zapraszamy!!!!
KWIECIEŃ 2013/2014
"W obiektywie ucznia"
Czym jest pasja? Chęcią, sposobem na miło spędzony czas, czy poszukiwaniem. Na to pytanie często odpowiadają sobie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie, przed którymi nauczyciele stawiają nowe wyzwania. Prócz wielu kółek zainteresowania jakie są dostępne po lekcjach, Pani Ewa Jabłońska nauczyciel w-f zachęciła również do fotografiki. Dzisiejszy nowoczesny sprzęt ułatwia uczniom tworzenie ich własnych dzieł sztuki i pomaga im uchwycić chwile dla nich szczególnie ważne. Nasi uczniowie mieli okazję przekonać się o tym podczas styczniowego pleneru fotograficznego, na który opiekun grupy Pani Jabłońska zaprosiła Panią Gabrielę Kochanowską specjalistę w zakresie fotografowania. Uczniowie zgłębili tajniki profesjonalnego wykonywania zdjęć i pod okiem fachowca udało się "pstryknąć" fotografie, które następnie opiekun grupy zgłosił na wojewódzki konkurs fotograficzny pod patronatem Marszałka Województwa zachodniopomorskiego " Pomorze zachodnie- to my", organizowany przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie. Do wysłanych prac dołączono również zdjęcia, które wykonywane były samodzielnie przez uczniów w okresie wakacyjnym. Prace dwojga uczniów na tyle zachwyciły komisję, że uczniowie Adrian Pietrowski ze zdjęciem "Lustrzane odbicie" uplasował się na pierwszej pozycji w kategorii szkół podstawowych, a Regina Andrzejewska ze zdjęcie "Kamienie na plaży" zajęła drugą lokatę. Wynik ten jest tym bardziej zadowalający, gdyż nasze prace były wytypowane spośród 237 jakie wpłynęły do komisji CEN w Koszalinie. To naprawdę sukces naszej niewielkiej placówki. Dziękujemy Pani Kochanowskiej za cenne wskazówki i oczekujemy kolejnych, na przyszłych warsztatach fotografiki.
Zdjęcia i tekst Ewa Jabłońska
Pierwszy dzień wiosny
21 marca szkoła w Sarbinowie przywitała wiosnę. Pożegnanie zimy rozpoczęliśmy maszerując plażą i promenadą wraz z wykonanymi własnoręcznie marzannami,które po powrocie spaliliśmy na boisku szkolnym . W tym dniu oprócz piosenek o tematyce wiosennej i zabaw sportowych, komisja składająca się ze szkolnych nauczycieli wybrała i nagrodziła uczniów,którzy przyszli do szkoły z szalonymi fryzurami na głowie. Nasze pożegnanie zimy zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem w postaci pączków,które zakupiła dla uczniów Rada Rodziców za co serdecznie dziękujemy.Mamy nadzieję, że pogoda,która tego dnia nas rozpieszczała , pozostanie już z nami do lata.
Tekst Ewa Jabłońska
Klasa trębaczy Yamaha - przesłuchanie
Chętnych uczniów , którzy pragną uczyć się grać na instrumentach dętych w Klasie Trębaczy YAMAHA zapraszamy na przesłuchanie wraz z rodzicami 12 kwietnia 2014 w Szkole Podstawowej
im. Straży Granicznej w Sarbinowie o godzinie 9.00
Organizator Klasy Trębaczy Yamaha
Stowarzyszenie Ekologiczne NASZE SARBINOWO
Konkurs pływacki
Dnia 26 kwietnia na pływalni koszalińskich obiektów sportu i rekreacji odbył się IX amatorski konkurs pływacki organizowany przez ZS nr 3 w Koszalinie. Szkoła z Sarbinowa również miała okazję brać w nich udział .Wcześniej zawsze przywoziliśmy jakieś medale i teraz również udało się uczennicy klasy VI Ewie Szewczyk zdobyć V miejsce w stylu klasycznym oraz II miejsce w stylu dowolnym. Dodatkowo w tegorocznych zawodach rodzice kibicujący na trybunach mieli okazję zdobyć nagrodę pieniężną na kolonię swojego dziecka .Ich zadaniem było napisanie hasła lub wiersza na temat pływania. Ku zdziwieniu niektórych,wygranym był rodzic z naszej szkoły pan Marek Szewczyk.Gratulujemy.
tekst i zdjęcia Ewa Jabłońska
IV Między Szkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej
Serdecznie zapraszamy na IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej, który odbędzie się 11.06.2014 r w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie . Rozpoczęcie konkursu o godz. 13.00.
MAJ 2013/2014
The school dance Klikajcie w filmik i po przekierowaniu na stronkę school dance niebieskie pole glosuj przez facebook. Każdy głos jest ważny. Udostępniaj dalejWojtek Stepien voted for a video on The SCHOOL DANCE.SARBIDANCE SPRING | Videa | The SCHOOL DANCE 2014schooldance.sk ... vyhrať môže každý!THE SCHOOL DANCE
CZERWIEC 2013/2014
Serdecznie zapraszamy na IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej, który odbędzie się 11.06.2014 r w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie . Rozpoczęcie konkursu o godz. 13.00.
Wycieczka z okazji Dnia Dziecka czerwiec 2014
Wycieczka z okazji Dnia Dziecka odbyła się do Szymbarku. Jest to wieś położona w woj. pomorskim na terenie Kaszub. Miejscowość ta znajduje się w jednym z najładniejszych turystycznie miejsc w Szwajcarii Kaszubskiej. Oprócz tego, że wieś ta położona jest w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, to również znajdują się tam inne atrakcje turystyczne.
W szymbarskim lesie znajduje się niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju Centrum Edukacji i Promocji Regionu, do którego przybywają dziś goście z całego kraju i świata. Tu bije prawdziwe serce Kaszub !
i wiele innych atrakcji, które zajęły naszym dzieciom cały dzień i na pewno zapisały się w pamięci na długie lata. Wycieczka udana, a powrót w późnych godzinach wieczornych.
Dzień Latawca Chłopy 2014
Jak co roku nasza szkoła uczestniczyła w imprezie organizowanej przez 16-ty Południk w Chłopach. Konkurs na kolorowe przebranie, konkurs plastyczny, wspólne puszczanie latawców, pieczenie kiełbasek, popisy artystyczne naszych uczniów i dzieci z innych placówek miejscowości ościennych, to najważniejsze atrakcje tej imprezy. Najważniejsze: integracja i dobra zabawa. Chętnie zagościmy w przyszłym roku .