Z ŻYCIA SZKOŁY

Z ŻYCIA SZKOŁY

ORKIESTRA DĘTA - MORSCY MUZYCY

Co nam w duszy gra?

 

12 września 2021 r. w Kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sarbinowie odbył się koncert muzyków z powiatu kościerskiego i kartuskiego – RAMBO BAND wraz z Dziecięcą  Orkiestrą Dętą MORSCY MUZYCY (powiat koszaliński). Odbiorcy mogli usłyszeć jazzowe aranżacje takich przebojów jak: Diana, Killing Me Softly, Down Town, czy Copacabana.

Był to finał poprzedzony próbami, które odbywały się już od lipca pod okiem prowadzących orkiestry oraz wspólnymi warsztatami muzycznymi w dniach 10-12 września.

To drugi raz, kiedy siły „dużych i małych” muzyków zostały połączone – podobna inicjatywa miała miejsce rok temu. Zarówno wtedy, jak i teraz był to czas nie tylko intensywnych prób, ale i integracji międzypokoleniowej oraz wzajemnej nauki i kształtowania świadomości instrumentalnej muzyków w zespołowej grze.

Poza koncertem finalizującym realizację zadania „Co nam w duszy gra?” dla społeczności lokalnej i turystów w Sarbinowie, muzycy pod okiem instruktora przygotowali także oprawę mszy świętej.

Działania grupy odbyły się we współpracy z katedrą Sztuki Akademii Muzycznej w Słupsku, reprezentowaną przez mgr Zdzisława Pawiłojcia , mgr Przemysława Sysojew-Osińskiego, mgr Macieja Rambowskiego i mgr Martę Gurowską oraz kierownik zespołu Dziecięcej  Orkiestry Dętej Morscy Muzycy działającej przy SP Sarbinowo – mgr Izabelę Wasilewską.

Projekt był realizowany w ramach zadania pn. "W drodze i w cyfrowej chmurze", plan działań Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy na lata 2019-2021, dofinansowanego z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2020.

 

 

 

Magdalena Marcholewska

 

 

Dziecięca  Orkiestra Dęta Morscy Muzycy działająca przy SP Sarbinowo  w dniach 18-20 września 2020 r. miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach muzycznych organizowanych przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy dla orkiestry  Rambo Band , których celem było doskonalenie umiejętności instrumentalistów oraz integracja zespołu.

   Pod batutą Macieja Rambowskiego absolwenta Akademii Pomorskiej w Słupsku,  muzycy  mogli wzbogacić swoje umiejętności, poznać nowe utwory a przede wszystkim wymienić się zdobytymi doświadczeniami. Warsztaty zakończyły się  uświetnieniem mszy świętej w kościele parafialnym w Sarbinowie oraz koncertem nie tylko w kościele , ale także na sarbinowskiej promenadzie.  W przyszłym roku orkiestra z Sarbinowa planuje rewizytę na warsztaty do  Kaszub. Obu orkiestrom życzymy dalszych sukcesów w rozwoju, i oby atmosfera, która panowała podczas warsztatów zaszczepiła wśród sarbinowskiej orkiestry tyle entuzjazmu, by przyniosła siły i wytrwania na kolejne miesiące pracy.

    Orkiestra Dęta w Sarbinowie działa dzięki finansowemu wsparciu Gminy Mielno w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.  

 

Wiosenne koncerty orkiestry

 

Młodzi muzycy  podczas wiosny 2017  roku mieli przyjemność wystąpić na następujących koncertach:  Święto Niezapominajki w Gąskach,  Nordic Walking w Mielnie, Dzień Familijny w Mielnie, Dzień Dziecka w Białogardzie, koncert w Centrum Ekologicznym dla gości z Francji na zaproszenie Gminy Będzino, koncert w Koszalinie z okazji jubileuszu szkoły nr 18, udział w czasie procesji na Boże Ciało, Festyn Rodzinny „Gramy dla Marcela” w Sarbinowie. 

 

 

 

KOLĘDOWANIE Z ORKIESTRĄ DĘTĄ MORSCY MUZYCY ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. STRAŻY GRANICZNEJ W SARBINOWIE

Tradycją stają się koncerty Szkolnej Orkiestry pod kierownictwem Izabeli Wasilewskiej podczas szkolnych uroczystości i imprez dla naszej społeczności. „Morscy Muzycy” zagrali podczas Mikołajkowego Tygodnia Sportu zorganizowanego dla uczniów, mieszkańców Sarbinowa i wypoczywających w naszej miejscowości turystów ( impreza odbyła się dzięki funduszom z małych grantów), kiermaszu świątecznego, szkolnych jasełek, pasterki  w kościele parafialnym w Sarbinowie, oraz wzięli udział w konkursie Młodych Talentów          (I miejsca w kategoriach instrumentalnych). Młodzi muzycy zagrali kolędy, pastorałki   i repertuar  muzyki rozrywkowej.  Projekt współfinansowany ze środków Gminy Mielno.

                                                                 Małgorzata Jabłońska

Pracowity miesiąc  Morskich Muzyków

 W ostatnim czasie młodzi muzycy mieli przyjemność grać  11 marca reprezentując   Gminę Mielno podczas Powiatowego Forum Sołtysów w Koszalinie.  Kolejny występ orkiestry odbył się w czasie XVII Targów Edukacyjnych.   Wiosenne Zespoły   Metodyczne Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie zgromadziły 18-19 marca 2016 r. w Zespole Szkół nr 11 w Koszalinie ponad tysiąc dwustu nauczycieli uczestniczących w konferencji Erasmus + oraz w czterdziestu ośmiu propozycjach metodycznych: wykładach, pokazach, warsztatach, zajęciach praktycznych, artystycznych, metodycznych i konsultacjach. W drugi dzień targów Dziecięca Orkiestra Dęta Morscy Muzycy miała przyjemność zaprezentować swój program artystyczny. Po występie młodych muzyków Izabela Wasilewska- kierownik zespołu przeprowadziła dla zainteresowanych nauczycieli wykład na temat "Orkiestra dęta w szkole - czy to możliwe? - rozbudzanie potrzeby obcowania z muzyką
01.04.2016 r. orkiestra dała  koncert w Szkole Społecznej w Słupsku. Podczas koncertu najmłodsi uczniowie tamtejszej szkoły   dołączyli  się śpiewem do niektórych utworów granych przez orkiestrę. Dzieci spontanicznie zaśpiewały kanon „Panie Janie” oraz „Stary McDonald”. Po występie orkiestra otrzymała od dyrektor szkoły wielki kosz słodyczy. Następnie młodzi muzycy  zwiedzali okoliczne zabytki Słupska , m.in.:  Muzeum Pomorza Środkowego i Zamek Książąt Pomorskich.  Na koniec dnia uczestniczyli w Festiwalu Piosenki Polskiej organizowanym przez Akademię Pomorską w Słupsku.  Uważnie i w skupieniu podpatrywali starszych kolegów „po fachu”,  gdyż cały program artystyczny wykonywany był na żywo przez studentów Instytutu Muzyki w aranżacjach profesorów tamtejszej uczelni i niektórych studentów. Warto tu zaznaczyć, że w ramach współpracy z Pomorską Akademią studenci Instytutu Muzyki przygotują aranżacje  utworów muzyki rozrywkowej, klasycznej, popularnej i ludowej dla orkiestry dętej z Sarbinowa. Projekt Morscy Muzycy - koło zainteresowań dla dzieci i młodzieży jako alternatywny sposób spędzania wolnego czasu realizowany jest ze środków Gminy Mielno z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkotykowych.


 

WIZYTA ORKIESTRY DZIECIĘCEJ Z SARBINOWA 28 V 2015 Orkiestra dziecięca „Morscy muzycy” to pierwsza orkiestra w Polsce wedle metody Class-Band. Została założona przez absolwentkę Instytutu Muzyki Izabellę Włodykę- Wasilewską w szkole podstawowej w nadmorskim Sarbinowie. Jak to możliwe? Jak to zorganizować? Jak pozyskać fundusze? Skąd wziąć repertuar? Na te pytania założycielka orkiestry odpowiadała obecnym studentom Instytutu i zaproszonym gościom na spotkaniu, jakie odbyło się 28 V w auli Akademii. Pani Izabella nie była sama, przyjechała z całą orkiestrą. Spotkanie zaczęło się od krótkiego koncertu. Byliśmy pod wrażeniem, jak dzieci, uczące się tylko zbiorowo i to niewiele ponad pół roku, były w stanie opanować podstawy gry na tak wielu instrumentach i grać całkiem czysto, co na instrumentach dętych jest szczególnie trudne. Dyrygentka orkiestry opowiadała o drodze od pomysłu, przez znalezienie funduszy na instrumenty, rekrutację zespołu - do pracy na próbach i publicznych wystąpieniach. Studenci przekonali się, jak oprócz muzycznego talentu ważna jest determinacja w działaniach i jak wspaniałe owoce połączenie jednego z drugim może przynieść. Osoba założycielki to nie jedyny związek orkiestry ze słupską uczelnią. Jednym z instruktorów orkiestry jest wykładowca Instytutu Muzyki mgr Marcin Fijałkowski. Po spotkaniu dzieci odwiedziły Instytut Muzyki, przysłuchiwały się chwilę próbie chóru, oglądały też instrumentarium. Chłopcu grającemu na małej tubie, udało się nawet wydobyć dźwięk z helikonu. Najbardziej młodym muzykom spodobała się sala dyrygowania – każdy mógł wejść na chwilę na podest i spróbować, jak to jest, gdy zespół ma iść „za ręką”. Spróbowali nawet niektórzy  rodzice. 


 

Rocznica_orkiestry.docx

Rocznica orkiestry Morscy Muzycy


 


 

Rocznica orkiestry Morscy Muzycy


 


 

Morscy Muzycy – dziecięca orkiestra dęta powstała rok temu  dzięki Stowarzyszeniu Ekologicznemu Nasze Sarbinowo. W skład orkiestry wchodzą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie oraz jej absolwenci. 23 maja 2015 obchodziliśmy  rocznicę powstania naszej orkiestry. Był to niezwykły i pełen niespodzianek dzień. Całą uroczystość rozpoczęliśmy koncertem. Później byliśmy trochę zdezorientowani , ponieważ jak zwykle po każdym występie byliśmy zmęczeni i chcieliśmy opuścić  scenę. Zamiast tego na scenę wkroczyła pani sołtys Anna Kobylińska i dziękowała wszystkim dzięki , którym powstała nasza orkiestra i nam za to , że chcieliśmy wejść w jej skład i poświęcamy jej tyle czasu. Ku naszemu zdziwieniu dostaliśmy urocze upominki i gratulacje od pani dyrektor szkoły Izabeli Iwaniec, pani wójt Gminy Mielno Olgi Roszak- Pezały, radnych i członków stowarzyszenia Ekowspólnota, stowarzyszenia Nasze Sarbinowo oraz MLGR. Nie zapomniano oczywiście o najważniejszych osobach w orkiestrze prowadzącej pani Izabeli Wasilewskiej, instruktorach Marcinie Fijałkowskim i Edwardzie Klepczyńskim, którym również wręczyliśmy upominki  i podziękowania za cierpliwość do nas i czas jaki nam poświęcają. Następnie ogłoszono konkurs na logo orkiestry, którego główną nagrodę ufundowało stowarzyszenie Ekowspólnota. W trakcie głosowania otrzymaliśmy wspaniały poczęstunek i szampana (oczywiście dziecięcego). W końcu nadeszła chwila , na którą wszyscy czekali: ogłoszenie wyników konkursu. Laureatem okazał się uczeń klasy IV Wiktor Borowski, który w orkiestrze gra na eufonium. Kolejną niespodzianką był ogromny, przepyszny tort wykonany przez państwa Machaj , na którym widniały muzyczne ozdobniki.

        Na tym się kończy nasza rocznica, ale my „młodzi muzycy” chętnie poczekamy do następnej.

                                                                                                    Oliwia Jabłońska       


 


 


 


 


 


 

Występy orkiestry 


 

Orkiestra miała przyjemność grać podczas takich imprez jak:

- otwarcie siłowni zewnętrznej w Chłopach 09.05.2015

- dni otwarte w Centrum Ekologicznym w Sarbinowie kwiecień 2015

- Mieleńska Kraina Kreatywności w przedszkolu w Mielnie 25.03.2015

-Dzień Seniora w Szkole Podstawowej w Sarbinowie 12.02.2015

- X Bal Charytatywny organizowany przez Radę Rodziców w ośrodku Beskid w Sarbinowie 14.02.2015

- XII zlotmorsów w Mielnie 14.02.2015

- Gminne spotkanie noworoczne dla seniorów styczeń 2015


 

Mój film wlmp Morscy muzycy mp4 Preludium


 


 

Warsztaty muzyczne dla dzieci - członków dziecięcej orkiestry dętej  Morscy muzycy Sarbinowo 2014/2015- w ramach programu Działaj Lokalnie


 

http://youtu.be/PZYcvgBQuT8

Koncert kolęd

18 grudnia  w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie miał miejsce koncert kolęd w wykonaniu Dziecięcej Orkiestry Dętej „Morscy muzycy”. 22 osobowa  orkiestra zaprezentowała 3 utwory” Jingle Bells”, „Lulajże Jezuniu”, „Kurki trzy”. Na solowe wystąpienia przy akompaniamencie Izabeli Wasilewskiej odważyli się Asia Mierzwińska, Maciej Szczeparski, Ewa Szewczyk, Martyna Wilk, Damian Andrzejewski, Paulina Wyka, Mateusz Czadrowski, Kaja Wasilewska.    Popisowe solo zaprezentowali  instruktorzy orkiestry panowie Edward Klepczyński oraz Marcin Fijałkowski – dyrygent orkiestry. Licznie zgromadzona publiczność wśród, której znalazła się również pani wójt Olga Roszak – Pezała entuzjastycznie przyjęła popisy dzieci. Już teraz dzieci i młodzież przygotowują się do następnych koncertów , a w szczególności do II Muzycznego Powitania Lata, gdzie będzie miała  możliwość wystąpienia przed szerszą publicznością. Młodym muzykom życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości podczas prób.

Tekst Izabela Wasilewska

Zdjęcia Dobrosława Czadrowska


 

Kiermasz świąteczny

Podczas kiermaszu świątecznego w ramach, którego przedstawione zostały jasełka szkolne odbył się  zorganizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo konkurs na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy oraz rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą kartkę. Wśród laureatów  na najładniejszą kartkę w kategorii dziecięcej I miejsce zdobyła Aleksandra Durmaj z klasy 0, II miejsce Julia Kulikowska kl. II, III miejsce Joanna Mierzwińska kl. VI  . W kategorii kartki świąteczne mieszkańcy Gminy Mielno – I miejsce Halina Stepek, Gabriela Kochanowska, Radosław Wasilewski.

W konkursie na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy w kategorii dzieci I miejsce zdobył Igor Kobyliński z kl. III, II miejsce Oskar Obst kl. II, III miejsce Ksawery Woronis kl. III. Wśród mieszkańców Gminy Mielno, I miejsce zdobyła Gabriela Kochanowska, II miejsce Teresa Włodyka, III miejsce Krystyna Milka. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo dzięki funduszom pozyskanym z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce Fundacji Nauk dla Środowiska Działaj Lokalnie. 

Tekst Izabela Wasilewska

GALERIA

 Warsztaty muzyczne dla orkiestry odbywają się dzięki realizacji Programu "Działaj Lokalnie"  "Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Nauka dla Środowiska"   


 

Jak zrodził się pomysł utworzenia orkiestry dętej w Sarbinowie.


 

Podczas spotkania z okazji Dnia Nauczyciela  w 2012 roku zastępca wójta  Gminy Mielno pan Czesław Zdrojewski przedstawił  pani dyrektor Izabeli Iwaniec oraz  nauczycielom sarbinowskiej szkoły  ulotkę ClassBand.  Była to ulotka przedstawiająca orkiestry dęte działające na terenie Niemiec.  Pan Czesław będąc na służbowym wyjeździe u zachodnich sąsiadów miał możliwość uczestniczenia w próbie takiej orkiestry a następnie koncercie, na którym osobiście  grał. Wiedząc, że w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie jest nauczycielka, która jest absolwentką koszalińskiej szkoły muzycznej w klasie fletu poprzecznego,   zaproponował stworzenie orkiestry dętej  w tutejszej szkole.   Pomysł dla Izabeli Wasilewskiej – nauczycielki muzyki w SP Sarbinowo wydawał się absurdalny i niemożliwy do zrealizowania. Skąd wziąć fundusze na  instrumenty i kto miałby nauczyć je grać? Szkoła  i gmina nie miała tak olbrzymich środków.  Pani Izabela Wasilewska dowiedziała się, że można pozyskać  pieniądze  w Mieleńskiej Lokalnej Grupie Rybackiej. Pozyskiwać fundusze mogły m.in. stowarzyszenia. Szkoła takiego nie posiadała.  Na szczęście na terenie Sarbinowa działało młode stowarzyszenie pod nazwą „Stowarzyszenie ekologiczne Nasze Sarbinowo”, do którego należały dwie   nauczycielki sarbinowskiej szkoły, kilkoro rodziców oraz mieszkańców Sarbinowa.  Izabela Wasilewska poprosiła o zebranie  wszystkich członków stowarzyszenia i przedstawiła pomysł zorganizowania orkiestry dętej.  Decyzja stowarzyszenia była jednomyślna – oczywiście  składać wniosek. Wniosek pomogła napisać pani Gabriela Wołujewicz .  Jednak droga do pozyskania funduszy była bardzo długa i trudna. Na drodze stanęło wiele przeszkód.  Pierwszą była  informacja o uchwale  z 11 grudnia 2012 roku gdzie wniosek zajął 5 miejsce jest zgodny z Lokalną Strategią, ale znalazł się poza limitem kwoty alokacji.  W  II kwartale 2013 roku odbył się nowy nabór  i wniosek przeszedł , ale nie zakwalifikowano kosztów związanych z wynagrodzeniem instruktorów . To  nie zraziło zarządu stowarzyszenia. Pani Ania Kobylińska i Izabela Wasilewska  postanowiły kontynuować  procedury związane z realizacją projektu(m.in. przygotowanie  oferty i kontroferty dotyczącej wyboru instrumentów oraz nut, zakres operacji ze szczegółowym opisem itp). Finał pozyskania funduszy na instrumenty nastąpił 29 listopada 2013 roku podpisaniem umowy pomiędzy Jarosławem Rzepą – Członkiem Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego a prezesem stowarzyszenia Anną Kobylińską i  sekretarzem Izabelą Wasilewską. W uroczystym podpisaniu umowy, które miało miejsce w MLGR w Sarbinowie uczestniczyli również pani wójt Olga Roszak – Pezała jak również wice wójt Czesław Zdrojewski.  Do zrealizowania dalszej procedury potrzebny był wkład własny, który stowarzyszenie pozyskało od gminy dzięki staraniom prezeski stowarzyszenia Anny Kobylińskiej oraz Izabeli Wasilewskiej. Podpisanie umowy  nastąpiło 20 lutego 2014 roku i dotyczyło wsparcia realizacji zadania publicznego  pod nazwą „Morscy muzycy – koło zainteresowań dla dzieci i młodzieży”.

      Pragniemy podziękować pracownikom urzędu Gminy Mielno: panu Piotrowi Mazurkowi  i pani Lidii Sztymie za wsparcie i pomoc w   rozwiązaniu  wielu trudności  związanych z realizacją zadania.


 


 

ClassBand

Wspólnie nauczyć się instrumentu

GALERIA


 

Każde dziecko powinno mieć szansę muzykowania na dobrym instrumencie oraz powinno nauczyć się kochać muzykę jako element organizacji czasu wolnego. Muzyka jest istotnym elementem rozwoju osobowości młodych ludzi i jest tym samym misją społeczną.

Wraz z modelem nauczania pod nazwą „klasa trębaczy” Yamaha mierzy się z tym zadaniem.

Klasa trębaczy jest symfoniczną orkiestrą dętą w ramach zajęć muzycznych szkół ogólnokształcących lub stowarzyszeń muzycznych z uwzględnieniem bardzo dojrzałego konceptu nauki muzyki i instrumentu w większych grupach. Forma nauczania polega na tym, że każdy uczeń instrumentu dętego ucząc się systematycznie od początku muzykuje w orkiestrach (klasowych lub stowarzyszeniowych).

Już przed 20 laty Yamaha zapoczątkowała model nauczania „klasa trębaczy”. Ciągle rozwijany, uchodzi dziś za skuteczny model nauczania dla klas muzycznych. W krajach niemieckojęzycznych Europy jest już prawie 2000 klas trębaczy w ponad 1000 szkół i stowarzyszeń. Idea jest tak prosta, że aż genialna: uczniowie danego roku szkolnego formują się w ramach przedmiotu muzyka w symfoniczną orkiestrę dętą – klasę trębaczy Yamaha. Prowadzeniem orkiestry zajmuje się nauczyciel muzyki w danej szkole ogólnokształcącej. Każdy w klasie uczy się i gra na instrumencie dętym, na przykład na flecie poprzecznym czy tubie, pod kierownictwem doświadczonego pedagoga instrumentalnego.

 Wcześniejsza znajomość instrumentu nie jest wymagana. Dzięki wyśmienitej metodzie nauczania niezbędnych elementów, dodatkowej kwalifikacji nauczyciela muzyki podczas akademii Yamaha oraz słynnej jakości instrumentów dętych Yamaha – radość i powodzenie są wręcz gwarantowane.

Klasa trębaczy podąża za idealnym tonem symfonicznej orkiestry dętej. Oznacza to, że prawie wszystkie klasyczne rejestry drewnianych i blaszanych segmentów są wypełnione tak, by otrzymać pełny i wyrazisty obraz dźwięku jako całości. Uczniowie wybierają instrumenty po specjalnym procesie doboru, a następnie w ciągu dwóch lat systematycznie szkolą technikę i umiejętność gry na danym instrumencie.

Klasa trębaczy jest również doskonałym pomysłem dla szkół i stowarzyszeń muzycznych, które poprzez swoje muzyczne wychowanie i pracę z młodym pokoleniem szukają nowego, pełnego sukcesu kierunku.

       (tekst przetłumaczony z języka niemieckiego przez absolwenta SP Sarbinowo Pawła Garnickiego)


 


 

ClassBand - szkolenie

18.10.2014 roku w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie odbyło się 2-dniowe spotkanie szkoleniowe z twórcą metody ClassBand panem Wolfgangiem  Feuerborn. Pan Wolfgang przedstawił ideę metody . Przeprowadził z uczestnikami  metodykę nauki  gry na instrumentach dętych, począwszy od sposobu trzymania instrumentu, sposób wydobycia dźwięku po zagranie czterogłosowego utworu. Uczestnicy szkolenia – instrumentaliści z wykształcenia – grali na instrumentach, na których nigdy wcześniej nie uczyli się grać.

Następnego dnia uczestnicy orkiestry dętej „Morscy muzycy”  wraz z dyrygentem  panem Marcinem Fijałkowskim     zaprezentowali swoje umiejętności po niespełna półtoramiesięcznych próbach.  Pan Marcin – nauczyciel klarnetu i saksofonu w szkole muzycznej w Koszalinie – przeprowadził  20 minutową próbę.  Pan Wolfgang był pełen podziwu dokonaniom, gdyż wcześniej instruktorzy orkiestry: Marcin Fijałkowski, Edward Klepczyński,  Izabela Wasilewska – nie mięli okazji na poznanie   metody ClassBand. Wszystkie  instrukcje z  panem Wolfgangiem  przesyłane były  drogą mail,   a uczestnicy orkiestry – dzieci 9-13 -letnie nigdy wcześniej nie uczyli się grać na instrumentach dętych. 


 

Poniżej dołączam list od pana Wolfganga po wizycie w Sarbinowie.


 

Dear Izabela,

Everything went well, we had a very calm journey home. Thank you once again for your hospitality, joining your ClassBand in Sabrinowo. I was very much impressed of your work. I think you are on a good way.
Please do not hesitate to ask, if you have any question regarding ClassBand and instrumental lesson.

I hope we stay in contact.

 Kind regards

Wolfgang
Von meinem iPad gesendet

Zamierzeniem   pana Wolfganga jest , aby orkiestra dęta “Morscy muzycy” z Sarbinowa  wykonała w przyszłości wspólny koncert  z  orkiestrą, którą prowadzi w Niemczech.  


 


 

Warsztaty muzyczne dla Dziecięcej orkiestry dętej prowadzi firma

„EDI” Agencja Muzyczna Ewa Klepczyńska

ul. Kopernika 15 75-425 Koszalin


 

Nauczyciele prowadzący:

  • pan Marcin Fijałkowski - dyrygent  orkiestry, nauczyciel klarnetu, saksofonu (firma EDI)

  • pan Edward Klepczyński  - nauczyciel trąbki, puzonu, tuby, eufoniom (firma EDI)

  • pani Izabela Wasilewska - nauczyciel fletu poprzecznego (nauczyciel SP Sarbinowo)


 


 

Instrumenty w orkiestrze dętej „Morscy muzycy”


 

 5 fletów poprzecznych ( Małgorzata Olewicz, Regina Andrzejewska, Oliwia Jabłońska, Ewa Szewczyk, Marysia Szczeparska)

4 klarnety ( Kaja Wasilewska, Joanna Mierzwińska, Paulina Wyka, Martyna Wilk)

4 trąbki (Miłosz Czadrowski, Maciej Szczeparski, Radek Machaj, Oskar Skrzypiński)

2 puzony ( Szymon Machaj, Ksawery Woronis)

2 saksofony ( Mateusz Czadrowski, Damian Andrzejewski)

Tuba (Fabian Dziaduch)

Eufonium (Wiktor Borowski)

Perkusja (Jakub Dąbrowski, Filip Szymański) 

Dzwonki (Aleksander Wasilewski)


 

Młodzieżowa orkiestra dęta zaczęła grać w Sarbinowie

Dodano: 21 października 2014, 7:00 Autor: Inga Domurat - artykuł z Głosu Koszalińskiego

Wydawać by się mogło, że skompletowanie chętnych dzieci do grania w orkiestrze dętej będzie bardzo trudne, bo okiełznać trąbkę czy tubę nie jest łatwo. Ale nie w Sarbinowie.

Dzieci z orkiestry dętej "Muzycy morscy" grają na nowych instrumentach, wysokiej klasy, za których ubezpieczenie zapłacili rodzice i dlatego młodzi muzycy mogą je zabierać do domu i ćwiczyć. (fot. Inga Domurat)

Pomysł stworzenia w Szkole Podstawowej w Sarbinowie dziecięcej orkiestry dętej już od ponad dwóch lat kiełkował w głowach nauczycieli i mieszkańców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Ekologicznym Nasze Sarbinowo.

- Chcieliśmy zrobić coś fajnego dla dzieci, obudzić w nich pasję, a przy okazji nauczyć obowiązkowości, odpowiedzialności i stąd pomysł na orkiestrę - mówi Izabela Wasilewska, nauczycielka muzyki i nauczania początkowego w szkole w Sarbinowie.

- W Niemczech podobnych orkiestr jest około 2000, dlaczego więc jedna nie miałaby być w gminie Mielno. Dwa lata trwała procedura pozyskiwania pieniędzy na instrumenty. Ostatecznie złożyliśmy wniosek do Grupy Rybackiej i dostaliśmy potrzebną kwotę. Łącznie z wkładem własnym, który dała nam gmina, uzbierało się aż 74 tys. złotych. Mogliśmy kupić 19 instrumentów. Jeden użyczam ja i dzięki temu do orkiestry przyjęliśmy 20 dzieci w wieku 9-13 lat.

Orkiestra nosi nazwę "Muzycy morscy". Gry na flecie uczy Izabela Wasilewska, na klarnecie i saksofonie - Marcin Fijałkowski, a na trąbce czy perkusji - Edward Klepczyński. Obaj nauczyciele z koszalińskiej szkoły muzycznej. To oni przeprowadzili przesłuchania, by zweryfikować, czy dzieci dobrze dobrały sobie instrumenty. I okazało się, że intuicyjnie zrobiły to idealnie. Nikogo nie trzeba było przekonywać do gry na innym instrumencie, bo wybór był trafny.

Pieniądze na instruktorów Stowarzyszenie uzyskało z fundacji "Działaj Lokalnie". 5 tys. złotych wystarczy do końca stycznia przyszłego roku, ale już pisane są kolejne wnioski do różnych instytucji, by orkiestra w działalności nie miała żadnej przerwy.

Zajęcia odbywają w szkole w Sarbinowie, w każdą sobotę. Orkiestra jest już po jednym koncercie. - Edward Klepczyński przygotował podkład muzyczny, którym były standardy muzyki popowej, wspomagała nas orkiestra dziecięca z Koszalina, a nasze dzieci miały włączać się w odpowiednich momentach - mówi Izabela Wasilewska.

- W końcu znały tylko cztery dźwięki. Wyszło sympatycznie, zwłaszcza że nikt nie wierzył, że po raptem kilku lekcjach tacy naturszczycy zagrają cokolwiek. A jednak. Rodzice dzieci byli wzruszeni, a dzieciaki nabrały chęci do gry.

Potwierdza to 12-letnia Małgorzata Olewicz, która w orkiestrze gra na flecie i robi to coraz lepiej. Ma zapał do gry i nawet po skończeniu szkoły nie zamierza rezygnować z rozbudzonej pasji. Podobnie Maciej Szczeparski, który gra na trąbce. Wie, że uzyskanie czystego dźwięku, nie jest łatwe i wymaga dużo ćwiczeń. Ale on nie narzeka, tylko chętnie przychodzi na próby.

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Sarbinowie
    ul. Nadmorska 27A
    76-034 SARBINOWO
  • (94) 316-55-28, 518 300 970, 518 300 850

Galeria zdjęć