Program Sokrates pojawił się jako konsekwencja artykułu 149 Traktatu o Unii Europejskiej, który zobowiązuje Wspólnotę Europejską do podejmowania działań przyczyniających się do podnoszenia jakości edukacji . W programie uczestniczy aktualnie 31 państw, cały program jest koordynowany przez Komisję Europejską, a w poszczególnych krajach narodowe Agencje Programu Sokrates.
Program  jest  adresowany  do  odbiorców  w  sektorze  edukacji  –  od  dzieci  w  placówkach przedszkolnych do dorosłych słuchaczy w dowolnym wieku – i obejmuje równie szeroki zakres działań – od szkolnych projektów partnerskich do analizy polityki edukacyjnej w uczestniczących krajach.
Te cele i działania realizuje się poprzez osiem różnych akcji, do których należy Comenius.
Sama nazwa komponentu pochodzi od  nazwiska Jana Amosa Komenskýego (łac. Comenius), urodzonego 28 marca 1592 roku w Nivnicach na Morawach, który był czeskim pedagogiem, filozofem, reformatorem i myślicielem protestanckim. Swoje życie poświęcił praktycznej działalności wychowawczej, układaniu podręczników szkolnych i teoretycznemu opracowywaniu zagadnień pedagogicznych, a szczególnie dydaktycznych. Twórca i propagator jednolitego systemu powszechnego nauczania. Położył podwaliny pod współczesne zasady pedagogiki. Zalecał objęcie nauczaniem wszystkich niezależnie od płci i stanu, a także nauczanie w języku ojczystym. Zwalczany przez Kościół katolicki schronił się w Polsce w Lesznie u Rafała Leszczyńskiego. Od 1655 roku żył i mieszkał w Amsterdamie, gdzie zmarł 15 listopada 1670 roku . Jego życiowa postawa oraz prezentowane niezłomnie poglądy spowodowały wybór jego postaci jako patrona programu edukacyjnego.
Podstawowe cele Comeniusa:
-    podniesienia poziomu edukacji szkolnej,
-    wzmocnienia wymiaru europejskiego edukacji szkolnej,
-    zachęcanie  do  nauki  języków  obcych,
-    promowanie świadomości interkulturowej.

Turcja

Polska - wizyta partnerów Comenius w Szkole Podstawowej w Sarbinowie, Festyn w Mielnie

Bułgaria

Szkoła Podstawowa   im. Straży Granicznej w Sarbinowie  wzięła udział w międzynarodowym  programie Comenius. Oprócz naszej szkoły w tej edycji programu uczestniczyli uczniowie z Turcji, Węgier i z Bułgarii. Realizując zadania, uczniowie pod opieką nauczycieli, odwiedzili każdy z wymienionych krajów. Ostatnim wyjazdem była wycieczka do Bułgarii, do której pojechali następujący uczniowie: Regina Andrzejewska, Oliwia Jabłońska, Klaudia Łyczko, Joanna Mierzwińska, Małgorzata Olewicz, Martyna Wilk, Mateusz Czadrowski, Szymon Sztreja.

Wylądowaliśmy w stolicy Bułgarii, czyli Sofii, i przyjechaliśmy do Plovdiv. Po zakwaterowaniu  się w hotelu Rusałka poszliśmy na kolację.  Drugiego dnia, gdy przyjechali uczniowie i nauczyciele z pozostałych państw, zwiedzaliśmy Plovdiv. Następnie udaliśmy się do szkoły  w Plovdiv, gdzie przywitano nas gorącymi oklaskami. Byliśmy też w muzeum, słynnych domach, teatrze rzymskim i na stadionie rzymskim. Drugi dzień spędziliśmy na zwiedzaniu szkoły i wzięliśmy udział w kilku lekcjach. Na terenie szkoły zasadziliśmy drzewka upamiętniające nasze spotkanie.  Później udaliśmy się do galerii handlowej, miło spędziliśmy czas  na kręglach i na kartingach. Następnego dnia pojechaliśmy w góry, przejechaliśmy się bryczką i zwiedzaliśmy wieś Bratcigovo. Potem braliśmy udział w zajęciach z rzemiosła artystycznego i bawiliśmy się na podwórku.  W sobotę  byliśmy na basenie, w muzeum róż i mieliśmy okazję kupić  różane wyroby. Na zakończenie dnia byliśmy w restauracji, gdzie pokazano nam, jak się bawią Bułgarzy. W niedzielę  mieliśmy czas na rozmowy i na lepsze zapoznanie się z uczniami z pozostałych  państw. Po lanchu przespacerowaliśmy się po Plovdiv. Wieczorem  pożegnaliśmy uczniów Bułgarii i zaczęliśmy się pakować. Ostatniego dnia zwiedziliśmy Sofię i udaliśmy się na lotnisko. Nadszedł czas powrotu do domu.

Po powrocie do Polski wspominaliśmy chwile spędzone w Bułgarii. Nigdy nie zapomnimy tego udanego wyjazdu.

Autorzy: Oliwia Jabłońska, Klaudia Łyczko, Szymon Sztreja

PROGRAM COMENIUS

Podstawowe cele Comeniusa:
-    podniesienia poziomu edukacji szkolnej,
-    wzmocnienia wymiaru europejskiego edukacji szkolnej,
-    zachęcanie  do  nauki  języków  obcych,
-    promowanie świadomości interkulturowej.

HARMONOGRAM

PROGRAM  I WNIOSEK

O DOFINANSOWANIE 07.02.2011

AKCEPTACJA PROJEKTU

PRZEZ NARODOWĄ AGENCJĘ W WARSZAWIE

07.07.2011

REJESTRACJA I PRZYGOTOWANIE DANYCH DO UMOWY MIĘDZY AGENCJĄ NARODOWĄ I SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ IM. STRAŻY GRANICZNEJ W SARBINOWIE

UMOWA FINANSOWA

PRZYZNANIE SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. STRAŻY GRANICZNEJ W SARBINOWIE ŚRODKÓW NA REALIZACJĘ PROGRAMU W WYSOKOSCI 20 000 EURO

Przeprowadzenie konkursu plastycznego "Złe zachowanie i przeciwdziałanie jemu" - 10.01.2012 r.
LAUREACI
 W kategorii klas I-III :
I miejsce Kaja Wasilewska
II miejsce Aleksandra Jankowska
III miejsce Wiktor Piszczek

W kategorii klas IV-V
I miejsce Hanna Bednarczuk
II miejsce Kacper Lerka
III miejsce Oliwia Jabłońska
wyróżnienie Patryk Grajkowski

Tablica informacyjna - prace plastyczne

Uczniowie klasy V podczas testu kwalifikacyjnego  z języka angielskiego