Z ŻYCIA SZKOŁY

Z ŻYCIA SZKOŁY

2016/2017

WRZESIEŃ

 

Rozgrywki sportowe

Dnia 30 września Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie była gospodarzem I międzyszkolnych rozgrywek w „Zbijaka” w kategorii klas III. Ideą tych zawodów była gra i zabawa oraz rozpowszechnianie gry, która jest tak lubiana przez młodzież. Do zawodów zgłosiły się drużyny z Mścic i Łekna w ilości po 10 zawodników. Po krótkim powitaniu i kilkuminutowej rozgrzewce do rozgrywek każdy z każdym przystąpiły 3 drużyny. Przy sprzyjającej słonecznej pogodzie młodzież zaciekle rywalizowała o miejsca na podium. Po blisko godzinnej grze i trzech rozegranych meczach ostatecznie wygrała drużyna z Sarbinowa zajmując pierwsze miejsce, na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Mścic, na trzecim z Łekna. Wśród graczy wyróżniono również kilka osób, które swoją podwyższoną aktywnością zaznaczały się na boisku, łapiąc i unikając dzielnie piłek. Organizator Ewa Jabłońska przyznaje, że rywalizacja upłynęła w przyjemnej i przyjaznej atmosferze z uwzględnieniem zasady Fair -Play. Zwycięska drużyna otrzymała puchar pozostali zawodnicy dyplomy i słodki poczęstunek. Widząc świetną zabawę uczniów zrodził się pomysł, by ta impreza wpisana była na stałe w harmonogram pracy szkoły. Więc do zobaczenia za rok.

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbinowie 27 września uczestniczyli w zajęciach pt. "Historia eksperymentalna - Życie i kultura w średniowieczu". W czasie zajęć odbyło się m.in. pasowanie na rycerza, próby siły ciężkiego miecza, turniej rycerski, zakuwanie w dyby, przegląd rycerskiego ekwipunku. Cała lekcja przeplatana była interesującymi opowieściami i legendami. Były to przeżycia, które na długi czas pozostaną w pamięci uczniów.

 

WIZYTACJA BISKUPA

26 września 2016 roku odbyła się wizyta biskupa Krzysztofa Włodarczyka w murach szkoły podstawowej z uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Dzieci przywitały biskupa wierszami i pieśniami religijnymi. Odpowiadały na pytania zadawane przez gościa, same też zadawały pytania biskupowi. Po spotkaniu z dziećmi odbyło się spotkanie z nauczycielami, gdzie ksiądz biskup rozmawiał z nauczycielami o codziennych problemach i obecnych trudach pracy w szkole.

 

 

WRZESIEŃ POD ZNAKIEM PATRIOTYZMU W SARBINOWSKIEJ SZKOLE

Wrzesień to nie tylko początek roku szkolnego. Dla uczniów, szczególnie kl. IV- VI SP im Straży Granicznej w Sarbinowie miesiąc ten stał się czasem poznawania i wspominania tak ważnych wydarzeń z historii naszego kraju jak rozpoczęcie II wojny światowej oraz Powstanie Warszawskie.
Uczniowie kl.V przygotowywali referaty na temat Westerplatte oraz ataku na Wieluń, zaś uczniowie kl. VI zgłębiali temat Powstania Warszawskiego, co zakończyło się prezentacją ich prac plastycznych zainspirowanych 63 bohaterskimi dniami na forum szkoły.
Wszyscy uczniowie klas starszych mieli także szansę na bardziej osobisty kontakt z żyjącymi weteranami Powstania Warszawskiego dzięki akcji „Kartka dla powstańca” zorganizowanej przez fundację Sensoria. W ramach projektu powstała strona internetowa: BohaterOn.Włącz historię.
A tak o samej akcji piszą organizatorzy: „BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. BohaterON ma edukować społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.
Z jednej strony jest to promocja patriotycznych postaw, tożsamości narodowej i edukowanie społeczeństwa. Z drugiej natomiast – hołd złożony wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę. „
Zadaniem uczniów było wyszukanie i wybranie na w/w stronie jednego z żyjących ciągle powstańców i wysłanie mu specjalnie przygotowanej kartki pocztowej. Była to dla nich prawdziwa lekcja historii, nie z podręcznika lecz samego życia.
Także uczniowie klas młodszych uczestniczyli w projekcie wysyłając wspólne pocztówki do powstańców.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Sarbinowie od wielu lat biorą już udział w wymyślonej w 1989 roku w Australii przez żeglarza Iana Kiernana, akcji Sprzątania Świata. Australijczykowi chodziło o poprawę stanu czystości Zatoki Sydnejskiej , a uczniom naszej szkoły o plaże i wydmy Bałtyku. 16września 2016 r. , już tradycyjnie, cała szkoła zmobilizowała się do społecznej pracy na rzecz ochrony środowiska. Efektem były worki śmieci pełne plastikowych i szklanych butelek, opakowań oraz środków sanitarnych , brudnych chusteczek do nosa, puszek pozostawionych przede wszystkim przez turystów. Dzięki siatkom zabezpieczającym wejście na wydmy zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych pojawiało się dużych rzeczy, takich jak części mebli, sprzęt AGD, czy stare urządzenia sanitarne.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbinowie dzięki akcji Sprzątania Świata i działaniom jej towarzyszącym ( lekcje, konkursy, zajęcia w Ośrodku Ekologicznym) czują się współodpowiedzialni za wygląd najbliższej okolicy i chętnie pomagają w jej oczyszczaniu, ale też często pytają:

Dlaczego ciągle musimy sprzątać, dlaczego ludzie śmiecą mimo, że co parę metrów stoją kosze; dlaczego nie chcą zmienić swoich zachowań i zadbać o otoczenie dla wspólnego dobra”

 

BEZPIECZNE ŻYCIE

Komenda Miejska PSP w Koszalinie w roku 2012 wprowadziła dla chętnych szkół podstawowych z Koszalina oraz powiatu koszalińskiego program edukacyjnyBezpieczne życie”, który jest jednym z elementów Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” nadzorowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Program „Bezpieczne życie" ma za zadanie przede wszystkim pobudzić dzieci do aktywności rozwijając ich pomysłowość oraz wyobraźnię. Zdobyte na zajęciach informacje są dla dzieci inspiracją do dalszego działania, pogłębiania swojej wiedzy o zapobieganiu zagrożeniom oraz poszukiwania rozwiązań nurtujących ich problemów, związanych z codziennym życiem

Podsumowanie realizowanego w roku szkolnym 2015/2016 programu „Bezpieczne życie” odbyło się 12 września 2016r. w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ulicy Śniadeckich w Koszalinie. Finał programu przewidywał konkurencje sportowe zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli.

Tegoroczna impreza połączona została z przekazaniem dla szkół, realizujących program, materiałów edukacyjnych na rok szkolny 2016/2017 oraz pokazem z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

 

PAŹDZIERNIK

 

VI Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej

ORGANIZATOR
Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie

CEL KONKURSU
1. Promocja młodych wykonawców i ich repertuaru.
2. Popularyzacja piosenek o tematyce dziecięcej.

3. Motywacja do dalszej edukacji.
4. Promowanie pracy nauczycieli – opiekunów.

REGULAMIN
1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-VI szkół podstawowych.
2. Konkurs przeznaczony jest dla solistów .
3. Konkurs prowadzony będzie w następujących kategoriach:
- klasy I - III szkoły podstawowe
- klasy IV - VI szkoły podstawowe

4. Wykonawca:
a) przygotowuje jedną piosenkę o wyżej wymienionej tematyce dostosowaną do wieku wykonawcy lub z repertuaru piosenkarzy dorosłych o tematyce dziecięcej.
a) mile widziana twórczość własna,
b) w czasie prezentacji wokalnych dopuszczalny jest półplayback nagrany na płycie CD w formacie audio,
c) wokaliście może towarzyszyć jeden akompaniator.

5. Szkołę może reprezentować 2 wykonawców z każdej kategorii.

ZASADY ORGANIZACYJNE
1. Konkurs odbędzie się 27.10.2016 r. o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie ul. Nadmorska 27 A,
2. Zgłoszenia będą przyjmowane w nieprzekraczalnym terminie:do
21.10.2016 r.
3. Uczestnicy są ubezpieczeni przez instytucje delegujące i przyjeżdżają na koszt własny.
4.
Kartę zgłoszeniamożna złożyć w sekretariacie placówki lub przesłać na adres:
Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej

ul. Nadmorska 27 A

76-034 Sarbinowo
fax 94 3165 528
e-mail:
szkolasarbinowo@poczta.onet.pl

5.Jury powołane przez organizatorów konkursu oceniać będzie uczestników zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, zwracając szczególną uwagę na umiejętności wokalne wykonawców, muzykalność, dykcję, interpretację, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny.
Uwagi końcowe
1. Przewidywane są nagrody dla zwycięzców poszczególnych kategorii.
2. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są posiadać aktualną legitymacje szkolną.
3. Wszelkich dodatkowych informacji udziela koordynator konkursu Izabela Wasilewska tel. 601 17 58 13 wasilewska.izabela.sarbinowo@gmail.com

VI Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej

Karta zgłoszenia solisty

1. Imię i nazwisko: ___________________________________________________________________

2. Data urodzenia: ___________________________________________________________________

3. Adres zamieszkania, telefon:

___________________________________________________________________

4. Kategoria: ___________________________________________________________________

5. Szkoła i klasa: ___________________________________________________________________

6. Jednostka delegująca (adres, telefon) ___________________________________________________________________

5. Opiekun artystyczny (imię, nazwisko, tel.): ___________________________________________________________________

6. Utwór zgłoszony do konkursu:

1. Tytuł: _________________________________________________

2. Autor Słów: ____________________________________________

3. Kompozytor: ___________________________________________

7. Rodzaj akompaniamentu:* CD, AKOMPANIAMENT NA PIANINIE:(*podkreślić właściwe)

8. Wymagania techniczne (np. rodzaj nośnika) ____________________

* W przypadku płyt CD prosimy o dokładne opisanie płyty,

* Organizator ma prawo do utrwalenia przebiegu imprez i przedsięwzięć artystycznych przy pomocy urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Uczestnik imprez przyjmuje do wiadomości, że udział w nich jest równoznaczny z udzieleniem zgody na nieodpłatne fotografowanie i filmowanie jego osoby oraz na rejestrację, transmitowanie i rozpowszechnianie głosu lub wizerunku dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych, w związku z jakimkolwiek programem lub publikacją w których zostanie wykorzystane nagranie.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji VI Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Dziecięcej (Ustawa z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych; Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z póź. zm.)

Podpis

 

 

Pierwsze regaty

Dnia 1 października 2016 r. w Mielnie odbyły się już V regaty żeglarskie, których organizatorem była „Ściepka Team” oraz Stowarzyszenie Sportowe Gminy Będzino. Przy sprzyjającej pogodzie młodzież dzielnie pokonywała wyznaczoną przez organizatorów trasę. Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie też miała wśród uczestników swojego przedstawiciela. Był nim Dawid Tymecki, uczeń klasy III który jako jeden z najmłodszych w klasie Optimist Klubu MUKŻ Bałtyk pokonał bezkonkurencyjnie swoich przeciwników i uplasował się na I miejscu na podium. To ogromne osiągnięcie tego młodego zawodnika, który trenuje na wodzie zaledwie 3 miesiące i podczas swoich pierwszych regat zajął najwyższe miejsce rywalizując nawet z 15 latkami. Przedział wiekowy, jak i doświadczenie innych zawodników było niewspółmierne z tym czego dokonał Dawid, dlatego społeczność szkolna jest tak dumna, że był on w stanie podjąć trud i wyzwanie uczestnictwa w tych zawodach. Na uwagę zasługuje fakt, że trener Dariusz Golec może liczyć wyłącznie na zaangażowanie rodziców w wyposażenie i przygotowanie zawodników do zawodów, ponieważ drużyna nie posiada żadnego sponsora, jak w przypadku innych klubów, gdzie na wsparcie można liczyć od takich firm jak Nivea, czy Enegra. Tak wysokie osiągnięcie tego zawodnika to silna motywacja i talent, który z pewnością przyczyni się do kolejnych jego sukcesów.
Brawo Dawid trzymamy za ciebie kciuki!!!

 

VI Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej

 

Zakończył się VI Międzyszkolny konkurs Piosenki Dziecięcej zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Straży Granicznej w Sarbinowie. Jury w składzie: Łukasz Molski (przewodniczący), Anna Pilich (członek), Rafał Cerkowski (członek), po wysłuchaniu prezentacji wokalnych uczestników koncertów konkursowych, które odbyły się 27 października 2016 roku jury postanowiło przyznać nagrody: w kategorii klas I-III - I miejsce zdobyła Martyna Serocka (Łekno), II miejsce Zimnicka Nikola (Dobrzyca), III miejsce Szymon Puława (Sarbinowo), wyróżnienia: Gracjan Gała (Łekno), Anna Puława (Sarbinowo). W kategorii klas IV-VI – I miejsce zdobyła Agnieszka Andrzejewska (Łekno), II miejsce Zuzanna Malich (Dobrzyca), III miejsce ekzekwo Martyna Michałowska (Łekno) i Maja Wilk (Sarbinowo), wyróżnienia: Julia Pawłowska (Sarbinowo), Alicja Skrzypczyk (Dobrzyca). Nagrody oraz poczęstunek ufundowała Rada Rodziców przy SP Sarbinowo.

 

Koordynator konkursu

Izabela Wasilewska

 

 

LISTOPAD

 

ŚNIADANIE DAJE MOC

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie wzięła udział w programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”.

VI edycja programu Śniadanie Daje Moc skupiła się wokół 12 zasad zdrowego żywienia. Dzieci dowiedziały się m.in. jak często powinno się jeść posiłki, z czego powinny się składać, jakie są rodzaje kasz, zbóż czy produktów nabiałowych oraz dlaczego picie wody jest tak ważne.

 8 listopada jest Europejskim Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania i tego dnia dzieci w całej Polsce przygotowały wspólne zdrowe śniadanie i wzięły udział w obchodach Dnia „Śniadanie Daje Moc”. W czasie zajęć edukacyjnych nasi najmłodsi zostali wyposażeni w cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania i o roli prawidłowego żywienia. Przygotowanie i spożycie wspólnego posiłku było dla nich przyjemnością, zabawą i nauką. Chętnie częstowały się swoimi kanapkami, owocami i sokami. Nasze dzieci wiedzą, jak ważne jest śniadanie w codziennej diecie dziecka.

Opiekunka „Klubu Śniadanie Daje Moc” Małgorzata Jabłońska

 

 

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEL

SARBINOWO 2016

Edukacja globalna to projekt realizowany w szkołach i współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. CEN w Koszalinie pełni funkcję instytucji koordynującej w województwie zachodniopomorskim. Do udziału w projekcie zaproszono dziesięć placówek edukacyjnych (4 przedszkola i 6 szkół podstawowych). Do udziału w projekcie została zaproszona  Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie. W naszym województwie działania są realizowane w klasach I-III i "0".

Tydzień Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie odbył się po raz pierwszy i miał na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi dzieciom z jakimi wyzwaniami i problemami zmaga się współczesny świat. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy 0,II i III. Tegorocznym hasłem TEG jest Razem Dla Pokoju”. TEG w naszej szkole trwał od 02.11.2016 do 08.11.2016 r. Koordynatorem projektu jest Małgorzata Jabłońska. Treści z edukacji globalnej realizowane były na zajęciach z edukacji polonistycznej, przyrodniczej, zajęciach komputerowych, zajęciach świetlicowych, ruchowych i plastycznych.

Pierwszego dnia obchodów TEG w naszej szkole uczniowie rozmawiali o prawach człowieka i dostępie do edukacji. Odbyło się również spotkanie z wolontariuszką, panią Krystyną Struś z misji w Afryce. Drugi dzień realizowany był pod hasłami: „Zdrowa żywność” , „Fair Trade”, „Nie” dla pracy dzieci na plantacji kakao. Efektem dnia była degustacja zdrowych surówek z ekologicznych upraw wykonanych przez klasę II pod opieką pani Izabeli Wasilewskiej oraz przygotowanie zdrowego śniadania. Takie problemy jak: „Niesprawiedliwy handel”, praca dzieci na plantacjach, dostęp do edukacji i wody zrobiły tego dnia na uczniach klasy II i III największe wrażenia i wzbudziły dużo emocji. Na zajęciach świetlicowych pani Izabela Iwaniec wykonała z dziećmi etykiety „FAIRTRADE” , a dzieci postanowiły szukać w dużych sieciach handlowych artykułów z tym właśnie certyfikatem. Trzeci dzień upłynął na zabawach. Dzieci na przerwach, zajęciach świetlicowych, zajęciach ruchowych, przerwach śródlekcyjnych poznały zasady gier i zabaw , w które bawią się ich rówieśnicy w Ghanie, Algierii , Zambii, Gwatemali, Boliwii, Peru i Indonezji. Następny dzień był czasem na naukę. Uczniowie z klasy II i III ze swoimi wychowawcami Izabelą Wasilewską i Małgorzatą Jabłońską na zajęciach komputerowych przygotowali prezentację multimedialną. Uczniowie zbierali informacje o wybranych krajach i losach mieszkańców Globalnego Południa. Dzień zakończył się prezentacją w oddziale przedszkolnym. Prezentacje multimedialne można było oglądać w czasie przerw na korytarzu podczas TEG i kilka dni później.

Ostatniego dnia obchodów TEG w naszej szkole uczniowie wzięli udział w quizie, zgadywankach – odpowiedzialny wychowawca oddziału przedszkolnego Jadwiga Osadowska i nauczyciel biblioteki Izabela Wasilewska oraz konkursie plastycznym, którego koordynatorem była pani Małgorzata Jabłońska. Po rozstrzygnięciu konkursu (cztery najlepsze prace wzięły udział w dalszym etapie na szczeblu ogólnopolskim) prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Po zakończeniu obchodów TEG prace zostaną wystawione w Bibliotece Publicznej w Sarbinowie. Tematami prac były:

1.Zmiany klimatu- Cel 13: Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom

2)Bezpieczeństwo żywności i rolnictwo- Cel 12: Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji

3)Godna praca- Cel 8: Promować stabilny, zrównoważony i inkluzywny wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienia oraz godną pracę dla wszystkich ludzi.

 

Tekst i zdjęcia Małgorzata Jabłońska

 

Jesteśmy w programie”

 

 

Jest się z czego cieszyć! Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie, jako jedna z 1592 szkół w całej Polsce, jako jedna z 79 w województwie zachodniopomorskim, jako jedna z 2 w powiecie koszalińskim, która została zakwalifikowana do pilotażowego programu z zakresu programowania. Warunkiem wejścia do programu było napisanie i zgłoszenie innowacji pedagogicznej z informatyki. W szkole w Sarbinowie nauczyciel informatyki Pani Ewa Jabłońska do dnia 15 września zgłosiła w kuratorium w Szczecinie innowacje pod tytułem „Kreatywnym być”, która obejmuje nauczanie programowania w klasie IV na drugi etap edukacyjny. Tym samym szkoła przystąpiła do ministerialnego pilotażowego  projektu z edukacji programowania. Pierwsze szkolenie odbyło się w Szczecinie pod hasłem-”Tydzień kodowania”, na którym zaprezentowano treści związane z programowaniem oraz jego wagę w umiejętnościach nauczania. Mimo licznie zgromadzonych na szkoleniu nauczycieli Kurator Magdalena Zarębska – Kulesza wyraziła swoje zdziwienie- czemu w naszym województwie tak mało szkół przystąpiła do tego programu. Tym bardziej, że od 2018 roku programowanie w szkołach ma być obowiązkowe. To napawa naszą szkołę dumą, że włączamy się w większość proponowanych nam z zewnątrz działań, przez co wzbogacamy ofertę naszej placówki i jesteśmy atrakcyjni. Całość szczecińskiego szkolenia zakończona była warsztatami ze „screczowania”, czyli obsługi programu do nauki programowania. Pani Izabela Wasilewska- nauczyciel informatyki w klasach młodszych i Pani Ewa Jabłońska nauczyciel informatyki w klasach starszych, zgłębiły tajniki z zakresu programowania, które będą niezbędne w pracy z uczniem. Nauka nowych treści informatycznych będzie tym bardziej przyjemna, iż w szkole w Sarbinowie modernizowana jest cała pracownia komputerowa i sale dydaktyczne, które wyposażone będą w tablice multimedialne, projektory i internet w każdej klasie. To zdecydowanie uatrakcyjni warsztat pracy nauczyciela.

 

 

Pamiętamy o tych co odeszli”

 

Dzień święta zmarłych i dzień zadusznych już za nami. Ale w naszych sercach wciąż jest pamięć o osobach, których znaliśmy, szanowaliśmy i darzyliśmy sympatią. Z zadumą uczniowie Szkoły w Sarbinowie odwiedzili cmentarz, na którym pochowane są osoby związane z nasza szkołą. Odwiedzili, by posprzątać, by zaopiekować się tymi grobami, o które już nikt nie dba. Pracując przy grobach pojawiały się pytania na temat śmierci, pytania dotyczące tego, kto jest pochowany w sprzątanych grobach. Uczniowie na swój sposób przeżywali, to o czym słuchali. W szkole pojawiła się gazetka Samorządu Szkolnego z nazwiskami nauczycieli, pracowników szkoły, czy uczniach którzy odeszli. Była to forma oddania im czci i naszej pamięci. Na apelu szkolnym i na lekcjach wychowawczych nauczyciele mówili o kruchości życia ludzkiego, które może zgasnąć jak świeczka. Podkreślali również, że pamięć o bliskich nigdy nie powinna gasnąć w naszych sercach, a dowodem na to powinna być nasza obecność na cmentarzu nie tylko w Dniu Święta zmarłych, ale zawsze, kiedy tego zapragniemy.

 

Święto Niepodległości – spotkanie pokoleń przy świecach

 

10 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej im Straży Granicznej w Sarbinowie odbyła się uroczystość poświęcona obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

Przy stolikach, w blasku świec usiadły dzieci, rodzice i starsi mieszkańcy Sarbinowa

W uroczystej i nastrojowej atmosferze wszyscy wysłuchali patriotycznych wierszy i pieśni w wykonaniu uczniów klasy 6 i chórku szkolnego. Drogę Polski do wolności ilustrowały również prezentowane zdjęcia obrazów historycznych Wojciecha Kossaka, Artura Grottgera i Jacka Malczewskiego.

Po zakończeniu części artystycznej, dzięki współpracy szkoły z Biblioteką Publiczną w Sarbinowie, goście i uczniowie zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy materiałów i książek związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Dzień życzliwości

Dnia 21 listopada w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej odbył się Dzień Życzliwości połączony w Dniem Praw Dziecka. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Ewą Jabłońską przygotowali dla całej społeczności szkolnej dwa konkursy- na najżyczliwszą osobę w klasie, najżyczliwszego nauczyciela i pracownika szkoły oraz ucznia, który najlepiej zna prawa dziecka. O godzinie 12 cała szkoła zebrała się na sali gimnastycznej. Przez około 20 minut uczniowie mieli okazję oglądnąć i wysłuchać prezentacje multimedialną na temat praw dziecka. Jest to przypomnienie praw jakie posiadają ale i obowiązków, których powinni przestrzegać. W tym czasie wytypowani uczniowie z klas IV-VI mogli powtórzyć wiedzę, którą wykazywali się podczas konkursu. Po burzliwej rywalizacji I miejsce w znajomości Praw Dziecka zdobył Wiktor Piszczek z klasy VI, II miejsce Oskar Skrzypiński, III miejsce Oliwia Nowakowska i Oskar Obst. Najżyczliwszymi w całej szkole zostali. Paweł Pietrowski, Anna Puława, Norbert Banaśkiewicz, Julia Kulikowska, Dominik Szyksznia, Błażej Wilk. Najżyczliwszym nauczycielem została Izabela Wasilewska, a pracownikiem szkoły Ewa Cerkowska. Serdecznie gratulujemy.

 

 

GRUDZIEŃ

 

 

MOJE BAJKI Z DZIECIŃSTWA”

W ramach projektu „Emeryci dzieciom- moje bajki z dzieciństwa” organizowanym przez Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo został zakończony I etap działań. Program był realizowany od lutego do grudnia 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie. Po cyklu spotkań z babciami, które czytały dzieciom z klas 0-III bajki, baśni i legendy został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-literacki. Dzieci po każdym spotkaniu opisywały i rysowały treść wysłuchanej i wspólnie omówionej lektury i tworzyły „Bajkowy Album”. Za program i jego realizację odpowiedzialne były Izabela Wasilewska i Małgorzata Jabłońska. Za poświęcony dzieciom czas i zaangażowanie w popularyzowanie literatury dziecięcej oraz zachęcanie do sięgania po książki pragniemy podziękować czytającym Paniom: Teresie Włodyce, Ilonie Puławie, Ilonie Jakubisiak, Halinie Prockiej- Stepek, Zofii Kobylińskiej. Dzieci z przyjemnością słuchały i chętnie uczestniczyły w spotkaniach . Wszystkie wzięły udział w konkursie i wykonały przepiękne rysunki i opisy w albumach. Wszystkie również zostały docenione a najciekawsze nagrodzone:

I miejsce- Anna Puława klasa II

II miejsce- Szymon Puława klasa III

III miejsce- Adrian Pietrowski klasa III

Wyróżnienie- Wiktoria Świerczyńska klasa II

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Mielno.

Małgorzata Jabłońska

 

Mikołajkowy Tydzień Sportu

 

W grudniu 2016 roku Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo pozyskało fundusze z małych grantów w celu wykorzystania ich na promocje miejscowości Sarbinowo. Przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Straży Granicznej w Sarbinowie oraz wraz z klubem aktywnego seniora udało się zorganizować atrakcje na terenie placówki szkolnej i miejscowości, które zachwyciły zarówno biorących udział jak i osoby, które miały okazję tylko obserwować przygotowane imprezy. Prezes stowarzyszenia Izabela Wasilewska z uzyskanej kwoty z projektu zakupiła sprzęt oraz nagrody, które niezbędne były do przeprowadzenia imprez zorganizowanych w dniach od 5-8 grudnia 2016 r. Z udziałem uczniów oraz zaproszonych seniorów zorganizowano mecz w piłkę siatkową oraz nadmorski mini rajd andrzejkowy, ponadto odbyły się rywalizacje w tenisa stołowego oraz stacjonarne piłkarzyki. Całość zakupionego sprzętu, który został wykorzystany w imprezach pozostanie do dyspozycji placówki. Należy do nich stół do tenisa stołowego wraz z zestawami do gry, stacjonarne piłkarzyki, koszulki sportowe z logo szkoły, zestawy do gry w badmintona. Wszystkie potyczki sportowe nagradzane były pucharami oraz innymi nagrodami, które sprawiały radość uczniom, którzy je otrzymywali. W trakcie mikołajkowego rajdu nadmorskiego jedną z atrakcji był szalony rajd brzegiem morza samochodem terenowym Straży Granicznej, który jako patron naszej szkoły współuczestniczył w imprezie za co serdecznie dziękujemy jak również koncert Dziecięcej Orkiestry Dętej Morscy Muzycy. Całość tygodnia sportu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników.

Koordynator imprez

Ewa Jabłońska

 

KOLĘDOWANIE Z ORKIESTRĄ DĘTĄ MORSCY MUZYCY ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. STRAŻY GRANICZNEJ W SARBINOWIE

Tradycją stają się koncerty Szkolnej Orkiestry pod kierownictwem Izabeli Wasilewskiej podczas szkolnych uroczystości i imprez dla naszej społeczności. „Morscy Muzycy” zagrali podczas Mikołajkowego Tygodnia Sportu zorganizowanego dla uczniów, mieszkańców Sarbinowa i wypoczywających w naszej miejscowości turystów ( impreza odbyła się dzięki funduszom z małych grantów), kiermaszu świątecznego, szkolnych jasełek, pasterki w kościele parafialnym w Sarbinowie, oraz wzięli udział w konkursie Młodych Talentów(I miejsca w kategoriach instrumentalnych). Młodzi muzycy zagrali kolędy, pastorałki i repertuar muzyki rozrywkowej. Projekt współfinansowany ze środków Gminy Mielno.

Małgorzata Jabłońska

 

Wyniki konkursu Uzależnieniom STOP

28 listopada 2016 roku zakończył się konkurs plastyczny i literacki Uzależnieniom STOP zorganizowanym przez Stowarzyszenie Ekologiczne Nasze Sarbinowo. Podobnie jak w ubiegłym roku dzieci uczestniczyły w warsztatach i prelekcjach na temat uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Tematyka uzależnień poszerzyła się w tym roku również o problem uzależnienia od komputerów . Uzależnienie od komputera, internetu czy gier komputerowych już od jakiegoś czasu znajduje się na międzynarodowej liście klasyfikacji chorób. Rozumiane jest ono jako patologiczne używanie komputera lub internetu, które odbija się na sferze psychicznej, fizycznej, ekonomicznej lub społecznej. Do konkursu przystąpili również mieszkańcy Sarbinowa, prace znajdują się poniżej. Spośród prac plastycznych komisja wybrała kolejno:

Kategoria klas I-III
1. miejsce Dawid Tymecki
2. miejsce Adam Bryczek
3. miejsce Norbert Banaśkiewicz
wyróżnienia: Szymon i Ania Puława, Aleksandra Durmaj, Adrian Pietrowski, Laura Stepek, Adrian Świerczyński, Piotr Dzwończyk

Kategoria klas IV-VI za prace literackie nagrody otrzymują:

Oliwia Nowakowska, Marcin Bryczek, Aleksander Wasilewski, Ksawery Woronis, Magdalena Grajper

Kategoria : mieszkańcy Gminy Mielno nagrody otrzymują:

Teresa Włodyka, Halina Procka - Stepek
Projekt współfinansowany przez Urząd Gminy w Mielnie w ramach realizacji zadania publicznego.

 

Zmora

Nasze tradycje narodowe

To często libacje alkoholowe

Na tym tracą żony i dzieci

Zmorduje ta wódka niejednego

i daje mu kaca porządnego.

Cierpi przy tym dzieci wychowanie

Bo nie żałuje brzydkich słów opijaniec

Jak mało mają miłości,

Że własna rodzina ich złości,

Ukróćmy takich opijów rządzenie ,

Bo my nie dajemy im przyzwolenie.

Chcemy , żeby dzieci były kochane,

a nie wyzywane i popychane.

 

Zły kolega

 

Kto papierosy pali

Temu zdrowie się wali.

Potem kaszle i pluje,

I wkrótce na płuca choruje.

Trzeba mieć trochę woli

I rzucić papierosy powoli.

A badania robi po latach

Jego serduszko dobrze lata.

I nic jego zdrowiu nie dolega,

bo to nie był Dobry Kolega.(Teresa Włodyka)

 

 

 

Póki nie pił dla kurażu

Mercedesa miał w garażu

Dziś gdy ciągle jest wstawiony

Ostał mu się nos czerwony.

 

Żółte zęby zapach laczka

Tak uśmiecha się palaczka.

 

Jeśli chcesz się ustrzec

Od złych skutków picia

Nie trać na alkohol

Pieniędzy i życia.

 

Pijak twierdzi, że bez 40 % płynów

To nie żadne święta.

Trzeba więc czym prędzej iść

Do „Providenta”.

 

STOP” Ten znak zatrzymuje wszystkie samochody i złe nałogi.

 

Kochał wódeczkę a gnębił żoneczkę.(Halina Procka – Stepek)

 

 

 

STYCZEŃ

 

Sarbinowo też grało”

 

 

W dniu 15 stycznia 2017 r. razem z Owsiakiem zagrało Sarbinowo, a w zasadzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej z Sarbinowa. Partycja Pietrzyk, Szymon Machaj, Oskar Skrzypiński i Wiktoria Tomana dzielnie przemierzali kilometry naszej miejscowości w celu poszukiwania chętnych do zasilenia puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już od ponad 10 lat wspieramy akcje pomagania i zawsze udaje się nam pozyskać fundusze, które zasilają konto Orkiestry. Mimo, iż ludzi w naszej miejscowości na chwilą obecną jest mało i puszki nie były pełne to wolontariuszom udało się zebrać łącznie 1451,76 zł. Dziękujemy chętnym i do zobaczenia za rok. Się ma!!!!

 

 

Ewa Jabłońska

 

 

Zagrali dla WOŚP”

 

Morscy Muzycy – orkiestra dęta z Sarbinowa wystąpiła podczas otwartej imprezy środowiskowej zorganizowanej w Zespole Szkół im. Ludzi Morza w Mścicach w ramach 25. Finału WOŚP.

Izabela Wasilewska

 

LUTY

 

 

Słodkie ferie”

 

Uczniowie w Szkole Podstawowej im. Straży Granicznej wrócili już do ławek i usłyszeli pierwszy dzwonek po feriach. Odpoczywali w domach na półkoloniach lub z rodzicami, ale większość z nich tak ułożyła harmonogram wypoczynku, by wrócić do szkoły na „Naukową Noc”.  Jest to cykliczna impreza organizowana zawsze w trakcie ferii. Wtedy to uczniowie spotykają się w szkole  i uczestniczą w lekcjach, które na co dzień nie są włączone w plan pracy szkoły. Organizowane były lekcje chemii, astronomii, szycia a w tym roku skupiono się na kulinariach. Z uwagi na organizację Naukowej Nocy w tłusty czwartek nie mogło obejść się bez słodkości. Dlatego też większość wieczoru uczniowie poświęcili na gnieceniu, wałkowaniu i zawijaniu faworków, których tego wieczoru wyszło ponad tysiąc.   W trakcie lekcji filmowych, sportowych i plastycznych w szkole pachniało jak w ciastkarni, a słodkie przekąski umilały czas uczniom i nauczycielom. Naukowa Noc zakończyła się o 9.00 rano dnia następnego. Zmęczeni ale i szczęśliwi uczniowie pojechali do domów zabierając ze sobą nie zapomniane wrażenia i oczywiście faworki- własnoręcznie wykonane.

 

Do zobaczenia za rok!

Ewa Jabłońska

 

 

 

MARZEC

 

 

Pierwszy dzień wiosny

 

Wreszcie zawitała wiosna. Dnia 21 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie przywitali ją w przyjemnej i radosnej atmosferze. Podczas konkursów, zawodów i potyczek słownych rywalizowali między sobą o najlepszy wynik. W teście pisemnym zwyciężyli Wiktor Piszczek, Marcin Bryczek, i Maja Wilk a w rywalizacji klasowej Klasa VI. Podczas rywalizacji uczniowie odpowiadali z zakresu wiedzy polonistycznej, przyrodniczej i historycznej. Zakres ich wiedzy obejmował zdobyte wiadomości we własnym zakresie jak i te zdobyte na lekcjach. Poziom wiedzy dostosowany był do wieku rywalizujących. Po nagrodzeniu zwycięzców uczniowie przeszli do Transgranicznego Centrum Ekologicznego, w którym spędzili czas twórczo i aktywnie. W rywalizacjach klas IV-VI o tytuł najładniejszej ekologicznej Marzanny, okrzyku wiosennego, czy wiosennych kalamburów najlepszymi okazali się uczniowie klasy IV. Pierwszy dzień wiosny przywitany słonecznymi promieniami, dostarczył uczniom wiele radości i mile spędzonego czasu. Gratulujemy zwycięzcom.

 

Ewa Jabłońska

 

KWIECIEŃ

 

 

Wiwat maj!

28 kwietnia w naszej szkole zrobiło się patriotycznie. Na korytarzu pojawiły się biało – czerwone dekoracje, a z głośników rozbrzmiał hymn narodowy -  „Mazurek Dąbrowskiego”. Z okazji zbliżających się majowych świąt uczniowie klasy IV i V przygotowali akademię, która miała na celu uświadomienie wszystkim, co ważnego wydarzyło się 3 maja 1791. Uczniowie za pomocą inscenizacji wyjaśniali, dlaczego tego dnia nie idziemy do szkoły i po co wywieszamy za oknami flagi w barwach narodowych.

 

Agnieszka Ignacak

 

Biegi przełajowe

 

Dnia 12 kwietnia w Mielnie odbyły się gminne biegi przełajowe.W konkurencji rywalizowali uczniowie ze szkoły podstawowej z Mielna i z Sarbinowa. Ostatecznie po ciężkiej rywalizacji w kilometrowym biegu wygrał Wiktor Piszczek z klasy VI Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej z Sarbinowa.Serdecznie Gratulujemy

 

 

MAJ

 

 

Wyróżnienia

11 maja uczniowie klas II-VI zebrali się w sali gimnastycznej na apelu, podczas którego wręczono nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce i sporcie. Za udział w konkursie literacko – plastycznym „Moja miejscowość w legendzie” zostały wyróżnione: Julia Serocka i Magdalena Grajper, natomiast Oskar Serocki – Przybysz otrzymał nagrodę za udział w konkursie „Wielka Liga Czytelników”. Najlepszym lekkoatletą w całej szkole okazał się Wiktor Piszczek, na szyi którego zawisł złoty medal, będący nagrodą za zajęcie I miejsca w Gminnych Zawodach w Biegach Przełajowych.

 

 

Agnieszka Ignacak

 

 

CZERWIEC

 

 

Informujemy, iż podręczniki do poszczególnych klas zapewnia szkoła.

 

 

Lista podręczników, zeszytów ćwiczeń i dodatkowych pomocy na rok szkolny 2017-2018

 

Klasa 7

 

Przedmiot

Tytuł

Autor

Wydawnictwo

Uwagi

Religia

 

 

 

 

Język polski

NOWE Słowa na start”

podr. + ćw.

J. Kościerzyńska, M. Chmiel, M Szulc, A. Gorzałczyńska - Mróz

Nowa Era

 

Język angielski

All Clear + zeszyt ćwiczeń

Patrick Howarth, Patricia Reilly, Daniel Morris

Macmillan

 

Muzyka

Lekcja muzyki

Monika Gromek

Nowa Era

 

Plastyka

 

 

 

 

Historia

 

 

 

 

Biologia

Puls życia kl 7 podręcznik + zeszyt ćwiczeń

Małgorzata Jesimow

Nowa Era

 

Geografia

Geografia 7 + zeszyt ćwiczeń

Marek Szokalski

Janusz Puskarz

WSiP

 

Fizyka

Spotkanie z fizyką kl 7

Grażyna Francuz-Ornat, Teresa Kulawik, Maria Nowotny -Różańska

Nowa Era

 

Chemia

Chemia kl 7

Jan i Teresa Kulawik,Maria Litwin

Nowa Era

 

Matematyka

Matematyka z kluczem”

podr. + ćw.

M. Braun, A. Mańkowska, M. Paszyńska, J. Jankowicz, W. Babiański, E. Szmytkiewicz, K. Wej

Nowa Era

 

Zaj. komputerowe

 

 

 

 

Zaj. techniczne

 

 

 

 

Język niemiecki

 

 

 

 

Lista podręczników, zeszytów ćwiczeń i dodatkowych pomocy na rok szkolny 2017-2018

 

Klasa 6

Przedmiot

Tytuł

Autor

Wydawnictwo

Uwagi

Religia

 

 

 

 

Język polski

Między nami”

podr. + ćw.

A. Łuczak, A. Murdzek

GWO

 

Język angielski

Podręcznik

New Hot Spot 6 + zeszyt ćwiczeń

 

Collin Granger

Katherine Stannett

Macmillan

 

Muzyka

Lekcja muzyki

Monika Gromek

Nowa Era

 

Plastyka

 

 

 

 

Historia

 

 

 

 

Przyroda

Tajemnice przyrody 6

+ zeszyt ćwiczeń

 

 

 

Małgorzata Mańska, Dominik Marszał, Monikamochnacz, Joannna Stwarz, Maria marko-Worłowska

Nowa Era

 

Matematyka

 

 

 

 

Zaj. komputerowe

 

 

 

 

Zaj. techniczne

 

 

 

 

Język niemiecki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lista podręczników, zeszytów ćwiczeń i dodatkowych pomocy na rok szkolny 2017-2018

 

Klasa 4

 

Przedmiot

Tytuł

Autor

Wydawnictwo

Uwagi

Religia

 

 

 

 

Język polski

NOWE Słowa na start”

podr. + ćw.

A. Klimowicz, M. Derlukiewicz

Nowa Era

 

Język angielski

New Hot Spot 1

Klasa 4, podręcznik

zeszyt ćwiczeń

 

 

Colin Grange

Macmillan

 

Muzyka

Lekcja muzyki

Monika Gromek

Nowa Era

 

Plastyka

 

 

 

 

Historia

 

 

 

 

Przyroda

Tajemnice przyrody 4

podręcznik

 

 

 

+ zeszyt ćwiczeń

 

 

 

 

 

 

Atlas przyroda

ŚWIAT WOKÓŁ NAS ( z lwem na okładce)

Maria Marko-Worłowska

Joanna Stawarz, Feliks Szlajfer

 

Jolanka Golanko

Urszula Moździerz

Joaanna Stawarz

Iwona wróbel

 

 

 

praca zbiorowa

Nowa Era

 

Matematyka

Matematyka z kluczem”

podr. + ćw.

M. Braun, A. Mańkowska, M Paszyńska

Nowa Era

 

Zaj. komputerowe

 

 

 

 

Zaj. techniczne

 

 

 

 

Język niemiecki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarbinowo 22.06.2017r.

Sprawozdanie z innowacji pedagogicznej „Kreatywnym być”

 

W Szkole Podstawowej w Sarbinowie od października realizuje się innowację „Kreatywnym być” , której napisanie było warunkiem włączenia się do pilotażowego programu uczenia programowania. Innowacja została wdrożona w klasie czwartej i realizowana jest na zajęciach informatyki- raz w tygodniu.

Uczniowie od października do dnia 20 czerwca 2017 r. zrealizowali 29 godzin lekcyjnych, na których doskonalili znajomość programu Imagine Logo (zielony żółw) oraz poznawali program Scratch i Baltie. Tworzenie procedur okazywało się już coraz prostsze im więcej uczniowie ćwiczyli. Rozumieli po co im procedura w dalszym etapie tworzenia własnych programów.

Po opanowaniu programu logomocja – zielony żółw, przyszedł czas na zapoznanie uczniów z pracą w programie z kolorowym żółwiem – tworzenie animacji. Program okazał się ciekawy z uwagi na

możliwości jego wykorzystania. Uczniowie doskonalili umiejętność malowania i łączenia klatek w sposób spójny. Dzięki temu powstawały ciekawe prace w postaci krótkich bajek.

W nowym semestrze klasa czwarta zapoznała się z programem Scratch. Pierwsze lekcje okazały się prawdziwym wyzwaniem. Rozumienie pojęć, potrzeby dokładnego układania klocków w odpowiedniej kolejności, szukania klocków do wykorzystania we właściwym momencie swojej pracy. Uczniowie mierzyli się z umiejętnością pogodzeniem własnej wizji z odtworzeniem jej na monitorze w programie. Tworzone prace były tym ciekawsze, im logiczniej potrafili stworzyć sceny. Dzięki znajomości programu i jego opanowaniu uczniowie zrozumieli przestrzeń w jakiej w programie pracują oraz logikę układania tego, co chcą pokazać. Ponadto poznali określenia matematyczne dotyczące współrzędnych i znajomość ich zastosowania.

W międzyczasie uczniowie pracowali w programie Baltie na poziomie zaawansowanym. Nauczyli się w nim umiejętności tworzenia kodów do budowania określonej sceny. Dla niektórych uczniów trudnością było tworzenie kodów pisanych w nawiasach,które będą doskonalone w kolejnej klasie.

 

Link do wersji filmowej sprawozdania z realizacji innowacji pedagogicznej Rządowego Programu z programowania:
 

Innowacja pedagogiczna "Kreatywnym Być" 2016/2017

 

 

Nauczyciel : Ewa Jabłońska

 

Park Rozrywki na Pomorzu Zachodnim

Dzieci z klasy 0 i z klasy II 08 czerwca 2017 roku pojechały na szkolną wycieczkę do Parku Rozrywki Pomerania. Park ten można porównać do bajkowego ogrodu, gdzie na ponad 30 hektarach można spędzić wspaniały czas na wspólnej zabawie. Kolejka dragon cieszyła się wśród dzieci olbrzymim powodzeniem, jednak nie wszystkie dzieci odważyły się na nią wejść. Największą atrakcją okazał się „wielki budynek”, w którym ukryty był świat baśni: olbrzymi statek piracki, wulkan, piramidy, zjeżdżalnie i mnóstwo kolorowych kulek. Na koniec wycieczki dzieci wraz z gośćmi z Litwy zjadły smaczny obiad i pełne wrażeń wróciły do domu. Dziękujemy za wsparcie i pomoc rodziców w czasie wycieczki.

Organizator

Wasilewska Izabela

 

Kontakt

  • Zespół Szkolno_przedszkolny w Sarbinowie
    ul. Nadmorska 27A
    76-034 SARBINOWO
  • (94) 316-55-28 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sarbinowie
    518 300 850 - Szkoła Podstawowa im. Straży Granicznej w Sarbinowie
    518 300 970 - Przedszkole w Sarbinowie

Galeria zdjęć